Ako vybrať správny odtieň bielej interiérovej farby

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPovrch. úpravy, maľby tapety

Ako vybrať správny odtieň bielej interiérovej farby

Ako vybrať správny odtieň bielej interiérovej farby, interier, malovanie

Biela farba. Krásna, čistá a univerzálna farba, ktorá je momentálnym trendom interiérov. Ako si však vybrať tú správnu? Na trhu existuje množstvo odtieňov bielej, z ktorých každá je určená na iné použitie. V dnešnom článku sa zorientujeme v bielych vrchných náteroch na stenu.

Vybrať správny odtieň bielej môže byť niekedy náročné. Biele farby v sebe majú totiž rôzne podtóny od tých chladnejších ako modrá, či sivá až po teplejšie odtiene béžovej a žltej.

Nie je biela ako biela

Začnime snehobielou, respektíve “super bielou” farbou, ktorú dnes vidíme na poličkách predajní snáď najčastejšie. Ide o najbelšiu farbu, ktorá svojou pigmentáciou na slnku doslova žiari, keďže odráža obrovské množstvo svetla. Pre túto jej vlastnosť sa najviac hodí do oficiálnych interiérov, do ktorých by sme mohli zaradiť napríklad hotelové lobby, kancelárske priestory, galérie a podobne.

Neprehliadnite:
Výber farieb podľa miestností: Ktorá farba patrí do obývačky a ktorá do spálne?

Tento odtieň neodporúčame pre bytové priestory, nakoľko nedáva nášmu oku vydýchnuť a môže pôsobiť príliš vysiľujúco. Príkladom takejto farby môže byť Primalex Polar, alebo Dulux Acryl Matt.

Ako vybrať správny odtieň bielej interiérovej farby, interier, malovanie

Druhým odtieňom bielej je takzvaná “teplá biela”, prípadne “krémová biela”. Ako nám už aj názov napovedá, ide o bielu interiérovú farbu s prímesou teplých podtónov. Tento odtieň je vhodný pre využitie v obytných priestoroch, nakoľko pôsobí jemne a okulahodiaco. Príkladom takejto farby je Primalex Projekt.

Tónovanie domácnosti

Z praktických a často aj finančných dôvodov vídame maľovanie domácnosti komplet jednou farbou, čo je však škoda, pretože priestor vo výsledku pôsobí plocho. Ak sa chcete s novou maľovkou vyhrať, odporúčame vám naniesť najbelšiu bielu farbu na stropy a o niečo tmavší odtieň bielej na steny, dvere a okná.

Pozor tiež na nanášanie farby. Odhoďte valčeky a farbu naneste nástrekom. Dočkáte sa rovnomernejšej farby bez zbytočnej textúry, ktorá môže ostať po rolovaní valčeka.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre