Ako chrániť moderné drevené stavby – od konštrukcie po chémiu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Povrch. úpravy, maľby tapetyStavbaStrecha

Ako chrániť moderné drevené stavby – od konštrukcie po chémiu

Ako chrániť moderné drevené stavby

Drevo má po stáročia mnohostranné využitie. V súčasnosti navyše vieme predĺžiť jeho životnosť a chrániť jeho vlastnosti, pre ktoré sa stáva súčasťou stavieb aj interiérov. Všeobecne spočíva ochrana využívaného dreva a zabudovaných drevených prvkov predovšetkým v ochrane pred vlhkosťou a pred napadnutím biotickými škodcami.

Nielen pri moderných drevostavbách by mala ochrana začínať už vhodným projektom a voľbou trvanlivejších druhov dreva s vyššou odolnosťou voči biologickým škodcom, napríklad agátu, dubu či exotických drevín. Používajú sa tiež modifikované drevá, ako sú termodrevo alebo acetylované drevo. Typickou výhodou drevostavby je na oplátku rýchlosť, s akou môže vyrásť.

Impregnacia dreva, šikmá strecha

Pozor na zdroje vlhkosti

Čisto konštrukčným riešením, a to aj pri použití trvanlivejších druhov dreva alebo drevných kompozitov (napr. vodeodolných preglejok, OSB dosiek, cementotrieskových dosiek), sa nedá vždy dosiahnuť požadovaná dlhodobá životnosť a funkčnosť výslednej stavby. Hlavne v exteriéri drevo trpí pri kontakte s pôdou a vodou.

Stále viac investorov si uvedomuje, že riziko napadnutia drevokaznými škodcami sa zvyšuje vďaka možným chybám v konštrukcii stavieb, ktoré môžu spôsobiť zatekanie pri daždi alebo kondenzácii pár pri kolísaní teplôt, a ďalej napr. vďaka vodorovným plochám konštrukcie, odkiaľ prípadná zatečená voda ťažko odteká. Sebalepší projekt tiež nemôže sám o sebe zaistiť, aby v priebehu stavby nedošlo k chybe v nejakom detaile. Často sa tiež stáva, že drevo na stavbu prichádza s oveľa vyššou vlhkosťou, než je žiaducich 20 %.

 

Prevencia na prvom mieste

Základom dlhodobej životnosti každej stavby je údržba a starostlivosť. Investícia do preventívnej impregnácie dreva sa rozhodne oplatí. Pokiaľ si zaistíte profesionálnu a spoľahlivú ochranu dreva, predídete možným komplikáciám a nákladom spojených s následnou sanáciou napadnutého dreva v priebehu užívania stavby, ktoré môžu aj mnohonásobne prevýšiť náklady na prevenciu.

Bochemit kanystr 5kg QB Profi ciry

Profesionálna impregnácia dreva sa vykonáva najčastejšie máčaním v máčacích vaniach Bochemitom QB Profi, čo znamená nákup už impregnovaného dreva a stavebného reziva na pílach. Ide o rokmi preverený produkt na impregnáciu dreva nielen pre strešné konštrukcie, podlahy a ďalšie interiérové ​​drevené prvky, ale aj pre drevo použité v exteriéri ako je strešné podbitie, pergoly alebo ploty. Na kvalitu prevedenej impregnácie dohliada výrobca, na pílach vyžadujte certifikát o správnej impregnácii dreva fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami značky Bochemit. Certifikát zaručí, že bola použitá správna koncentrácia impregnačného roztoku, správny počet nánosov a správna doba kontaktu roztoku s drevom, teda že impregnácia bola vykonaná kvalitne.

Bochemit 5kg+1kg Opti F+ ciry

Ak je potrebné už naimpregnované drevo v priebehu stavby rezať, sekať či brúsiť, musia byť opracované časti znovu ošetrené impregnačným prípravkom, aby bola zaistená celistvosť impregnácie. To je možné vykonať náterom alebo postrekom Bochemitom QB Profi alebo Bochemitom Opti F+ priamo na stavbe.

Drevo si môžete impregnovať aj sami

Bochemit kanystr_5kg QB Hobby ciry

Aj v prípade, že sa rozhodnete impregnovať si drevo sami, má Bochemit riešenie, a to už spomínaný Bochemit Opti F+ alebo Bochemit QB hobby (vhodný pre menšie plochy). Aplikáciu náterom alebo postrekom zvládne aj neprofesionál. Aby ste dosiahli profesionálne ošetrené drevo, nepodceňujte návod na etikete. Majte na pamäti, že:

– Nemusí platiť, že čím je roztok menej zriedený, tým lepšie. Voda pôsobí ako nosič, ktorý dopraví účinné látky do dreva. Koncentrovanejší roztok môže zasychať na povrchu skôr, ako stihne vsiaknuť. Dodržte teda predpísané riedenie.
– Dodržte odporúčanú teplotu okolia na ošetrenie dreva. Zvyčajne je to +5 až +30 °C. Najlepšie tak dosiahnete celistvého a rovnomerného nánosu impregnačného roztoku po celom povrchu dreva. Do zmrznutého dreva roztok nevsiakne. Pokiaľ na drevo praží slnko, roztok sa odparí skôr než stačí vsiaknuť.
– Prach, predchádzajúce nátery alebo stará vrstva skorodovaného dreva bránia prieniku impregnácie do dreva, preto vždy drevo očistite.
– Čím je drevo vlhkejšie, čím viac vody obsahuje, tým menej je schopné nasať impregnačný roztok.
– Do hobľovaného dreva vsakuje impregnačný roztok horšie ako do neohobľovaného.
– Dodržte počet aplikácií, obvykle je potreba jedna až dve. Vždy však spotrebujte všetok pripravený roztok pre požadované m2 ošetreného dreva. Pomôže vám kalkulátor spotreby.
– Drevo použité v exteriéri, teda to, na ktoré prší, po impregnácii ošetrite vhodným krycím náterom (napr. Bochemit Estetik), a to až po zaschnutí impregnácie, čo je spravidla po 4 – 24 hodinách od poslednej aplikácie.

 

 

Ďalšie informácie, rady aj video návody, ako a čím kvalitne impregnovať drevo, nájdete na
www.bochemit.eu.

>> Zariaďte si exteriér podľa vašich
predstáv TU alebo nižšie <<

 

Komentáre