Ako pestovať po celý rok? Vykurovaný skleník je riešenie!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Ako pestovať po celý rok? Vykurovaný skleník je riešenie!

Vykurovaný skleník ovocie a zelenina

Niekto ju má v obľube, iní ju nenávidia, no pestovateľom isto nie je moc po chuti. Reč je o zime, ktorej v našom podnebnom pásme patrí značná časť v roku. Počas nej sú mnohí z nás nútení kupovať zeleninu v supermarketoch a prísť tak o komfort domácich potravín. Pestovať sa však dá po celý rok a my sa spolu pozrieme ako na to a aké benefity prináša skleník.

Skleník, fóliovník či parenisko

Všetci ich poznáme a ich výhody sú nepopierateľné – väčšie a šťavnatejšie plody, krajšia a bohatšia úroda, ochrana pred vetrom a prudkým dažďom. Ich najväčšou výhodou však je možnosť vykurovania a tým pestovania po celý rok, aj v zime. To ako veľmi efektívne bude pestovanie počas zimy závisí predovšetkým na Vašich finančných možnostiach a koľko ste ochotný zainvestovať do skleníka.

Treba však myslieť na to, že ide o aktívnu investíciu, ktorá sa Vám vráti v podobe čerstvých plodov po celý rok a okrem ušetrených peňazí na nákupe potravín a komfortu sa Vám odvďačí aj Vaše zdravie, ktoré prísun vitamínov v chladných mesiacoch určite uvíta.

Ako na to?

V objeme a kvalite úrody počas chladných mesiacov hrá kľúčovú úlohu viacero faktorov. Najdôležitejšie faktory však zostávajú vždy tie isté: svetlo a teplo. Tieto dve veličiny je potrebné rastlinám zariadiť tak, aby sme maximalizovali ich pohodlie aj počas nočných mrazov a mohli sa nám odvďačiť plodmi.

Prirodzené slnečné lúče dopadajúce na skleník

Prirodzené slnečné lúče

Tým najjednoduchším a zároveň najlacnejším spôsobom je využiť čo najviac prirodzeného svetla zo slnečných lúčov, ktoré budú dopadať počas dňa na skleník. Pre maximalizovanie ich využitia nám však nebudú stačiť ich účinky len v reálnom čase, ale kľúčové bude uchovať čo najviac ich energie aj pre noc.

 

Základom je mať strategicky postavený skleník. Najviac slnečných lúčov dokážeme spracovať pod kolmým uhlom dopadu. V decembri slnečné lúče dopadajú na zem cca v 16,5° uhle. Aby sme teda maximalizovali využitie slnečných lúčov počas zimného obdobia, naša priesvitná skleníková krytina by mala zo zemou zvierať približne 73,5° uhol. Touto matematikou spôsobíme najefektívnejší zisk prirodzeného svetla a tepla aj cez zimu, kedy slnko svieti len veľmi krátko. Naopak počas iných ročných období bude zisk slnečného svetla síce nižší, no v lete kedy je ho naopak prebytok by nám to príliš vadiť nemalo.

Ako sme spomínali vyššie, slnečné lúče nám nebudú plniť svoju úlohu len v reálnom čase. Kľúčové bude v maximalizovaní prirodzeného vykurovania uchovať ich teplo až do nočných hodín. Skvelý spôsob je uchovanie tepla pomocou vody v čiernych kanistroch, prípadne čiernej hadici, ktorá bude roztiahnutá medzi nasadenými riadkami. Počas dňa budú čierne kanistre, alebo hadica absorbovať slnečné lúče a získané teplo bude po zotmení vypúšťať do vzduchu.

Solárne panely pre skleník

Ďalšie ekologické možnosti

Vykurovanie slnečnými lúčmi je skvelý základ, avšak nemusí byť vždy dostačujúce. V prípade, že chcete zostať pri ekologických zdrojoch, ako doplňujúce vykurovanie môžete zvážiť: termálne vody, solárne panely či veterné elektrárne.

Parafínový ohrievač

Ak nemáte k dispozícií veternú elektráreň, solárne panely ani termálne vody a nechcete siahať po bežnej elektrickej energií, riešenie môže byť aj parafínový skleníkový ohrievač. Tento ohrievač je poháňaný parafínovým olejom a jedna náplň vám môže vydržať 3-10 dní. Ide o cenovo dostupné riešenie, ktoré nepotrebuje elektrinu.

Parafínový ohrievač do skleníku

Zdvojenie stien

Využiť v zime čo najviac vyprodukovaného tepla môže pomôcť aj zdvojenie stien Vášho skleníka. Použiť na to môžete priesvitnú fóliu, ktorú pripevníte priamo na krytinu skleníka a zvýšite tak ochranu úniku teplého vzduchu. Tento spôsob však môže zhoršiť priechod svetla do skleníka a byť kontraproduktívny s prvým spôsobom vykurovania.

Vykurovaný skleník

Využiť v zime čo najviac vyprodukovaného tepla môže pomôcť aj zdvojenie stien Vášho skleníka. Použiť na to môžete priesvitnú fóliu, ktorú pripevníte priamo na krytinu skleníka a zvýšite tak ochranu úniku teplého vzduchu. Tento spôsob Však môže zhoršiť priechod svetla do skleníka a byť kontraproduktívny s prvým spôsobom vykurovania.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné skleníky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre