Chcete, aby vám krb vykuroval celý dom a ušetrili ste na kúrení?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaVykurovanie

Chcete, aby vám krb vykuroval celý dom a ušetrili ste na kúrení?

Chcete, aby vám krb vykuroval celý dom a ušetrili ste na kúrení

Chcete, aby vám krb vykuroval celý dom a nemysleli ste na to už pri jeho stavbe? Riešením môže byť tepelný výmenník, vďaka ktorému môžete teplo z miestnosti s krbom distribuovať do celej domácnosti. V dnešnej dobe máte k dispozícii tri druhy výmenníkov, ktoré vám v dnešnom článku stručne opíšeme a prezradíme vám ich základné výhody a nevýhody.

 

 

Teplovodný výmenník

Krby s teplovodným výmenníkom patria dnes medzi najobľúbenejšie. Sú vybavené systémom potrubí, ktorý je potrebné napojiť na vodovodný systém vašej domácnosti. Nie každý krb je však vybavený teplovodným výmenníkom, preto musíte na toto riešenie myslieť už pri jeho výbere. Zároveň myslite na to, že do systému budete musieť zakomponovať aj expanznú nádobu. Tá slúži na vyrovnávanie tlaku v systéme, ktorý sa mení v závislosti od teploty vody, a zároveň vyžaduje pripojenie do elektrickej siete.

Najväčšou nevýhodou teplovodných výmenníkov je doba, za ktorú začnú vykurovať. Keďže trvá pomerne dlho, kým sa voda v systéme dostatočne zohreje ohňom v krbe, na príjemné teplo domova si budete musieť chvíľu počkať.

Krby s teplovodným výmenníkom krb vykuroval celý dom

Náš TIP:
Vykurujte svoju domácnosť ekologicky – vyskúšajte kúrenie obnoviteľnými zdrojmi.

Teplovzdušný výmenník

Krb s teplovzdušnou vložkou bude vykurovať vašu domácnosť pomocou systému potrubí a ventilátorov. Keďže sa vzduch v systéme ohreje pomerne rýchlo, v domácnosti budete mať teplo raz-dva. Práve preto je toto riešenie vhodné predovšetkým pre objekty, v ktorých sa zdržiavate na kratšiu dobu – chaty, chalupy, víkendové domy. Menšou nevýhodou tohto riešenia je vírenie teplého vzduchu, ktorý nemusí prospievať alergikom.

Akumulačný výmenník

Sálavý krb alebo akumulačný výmenník je špeciálnym typom krbu, ktorý je vyrobený z akumulačných materiálov (mastenec, šamot). Tieto materiály sú žiaruvzdorné a pohlcujú teplo vytvorené pálením dreva. Po vyhasnutí ohňa následne toto teplo po dlhú dobu uvoľňujú. V prípade, že má váš dom nízke tepelné straty alebo žijete v pasívnom dome, môžete akumulačný krb zvoliť aj ako primárny zdroj tepla.

Sálavý krb alebo akumulačný výmenník, krb vykuroval celý dom

V prípade, že má váš dom väčšie tepelné straty alebo má komplexnejšiu konštrukciu, nemusí byť akumulačný krb ako primárny zdroj tepla správnou voľbou. Vo vašom prípade bude výhodnejšie vykurovacie riešenia kombinovať alebo siahnuť po jednej z vyššie uvedených možností.

Kúrenie je v dnešnej dobe veľmi chúlostivou témou, a to hlavne kvôli vysokým cenám za energie. Rozumným prepojením krbu so zvyškom domácnosti ale môžete na vykurovaní výrazne ušetriť. Vďaka moderným riešeniam môžete krbom ohrievať viaceré miestnosti aj bez toho, aby ste počas stavby mysleli na rozvody.

Galéria

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Doprajte si vhodné krby alebo
ohrievače za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre