Ako ušetriť na energiách? Spoznajte moderné pasívne domy a objavte ich výhody

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieFinancieStavba

Ako ušetriť na energiách? Spoznajte moderné pasívne domy a objavte ich výhody

Spoznajte moderné pasívne domy a objavte ich výhody

Pasívne domy sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Ich spotreba energie sa riadi dobrovoľnými, no veľmi prísnymi normami. Nároky sa týkajú predovšetkým energie využitej na vykurovanie. S nízkou spotrebou sú spojené aj nižšie náklady na vykurovanie, vďaka čomu ročne ušetríte stovky eur. Spoznajte výhody nízkoenergetického bývania a zistite, či je pre vás tým pravým.

 

 

Čo je pasívny dom?

Pasívny dom je druh stavby s najnižšou možnou spotrebou energie na vykurovanie. Táto spotreba sa musí pohybovať v rozmedzí od 5 do 15 kWh/m2. Takto nízka spotreba je v pasívnych domoch zabezpečená hneď niekoľkými samostatnými systémami, ktoré na seba nadväzujú.

Ak plánujete stavbu pasívneho domu, musíte tento fakt zohľadniť už počas projektovania. Základom domu tohto druhu je totiž špičková vzduchová a tepelná izolácia. Na to, aby mohla energia v domácnosti správne prúdiť, je nevyhnutné:

  • tepelné čerpadlo,
  • rekuperačný systém
  • a rozvody podlahového alebo stropného vykurovania.

Zníženie energetickej závislosti solárnymi panelmi

Vedeli ste, že…
…rekuperácia je proces získavania tepla z odpadového vzduchu, ktoré je následne odovzdané chladnému vzduchu z exteriéru?

Ak by ste chceli ešte viac znížiť energetickú závislosť vášho domu, môžete ho doplniť solárnymi panelmi. Tie môžu produkovať energiu na ohrev vody, vykurovanie či poháňanie rekuperačných zariadení.

Aké sú výhody pasívneho domu?

Hlavnou výhodou pasívneho domu sú jeho nízke náklady za vykurovanie. Keďže dochádza k minimálnym stratám tepla a maximálnemu využitiu “odpadovej” energie, klesajú aj nároky na ohrev domácnosti. Výhodou je tiež stály prívod čerstvého vzduchu, ktorý zabráni tvorbe plesní, čo je významný krok k zdravej domácnosti. Zabudnúť nesmieme ani na menšie výkyvy teplôt počas meniacich sa ročných období.

Projekt pasívneho domu – na čo si dať pozor?

Väčšia úspora je spravidla spojená s vyššou obstarávacou cenou. Pasívne domy nie sú výnimkou. Na to, aby ste zabezpečili ich dôkladné izolovanie, budete musieť investovať do kvalitných okien a dverí či do hrubšieho zateplenia. Dôležité je tiež jednorazové projektovanie celej stavby. Stavba pasívneho domu sa nezaobíde bez systémov, ktoré musia byť zahrnuté v jeho základoch.

Pasívne domy využívajú ročne na vykurovanie maximálne 15 kWh/m2 energie. Tieto domy vyžadujú kvalitnú tepelnú aj vzduchovú izoláciu, ktorá zníži tepelné straty. Dôležitá je tiež rekuperácia, ktorá v podstate recykluje energiu, ktorá by inak unikla do prostredia okolo domu. Koľko energie miniete na ročné vykurovanie vy?

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash
Redakcia

>> Zariaďte si dom podľa svojich
predstáv TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre