Kúrenie obnoviteľnými zdrojmi? Riešením sú tepelné čerpadlá

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Kúrenie obnoviteľnými zdrojmi? Riešením sú tepelné čerpadlá

Kúrenie obnoviteľnými zdrojmi Riešením je tepelné čerpadlá

Zaujíma vás, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a žiť v zdravšom prostredí? Radi by ste vykurovali ekologickým a zdravotne neškodným spôsobom? Potom vám odporúčame tepelné čerpadlo, ktoré vykúri vašu domácnosť a zabezpečí teplú vodu. V našom článku si tieto čerpadlá stručne predstavíme a zoznámime vás aj s ich výhodami a nevýhodami.

 

 

Čo sú tepelné čerpadlá?

Energia je všade okolo nás, a to v rôznych formách. Elektrárne využívajú rôzne druhy energie, aby zabezpečili elektrinu pre naše domácnosti. Tým pádom sú akýmsi prostredníkom medzi našim pohodlím a energiou okolo. Tepelné čerpadlá využívajú tepelnú energiu okolo nás tak, ako elektrárne využívajú iné druhy energie.

Vedeli ste, že…
… tepelné čerpadlá prenášajú teplo do interiéru až do teploty -25°C v exteriéri?

Druhy tepelných čerpadiel, ktoré vás môžu zaujímať

Zdrojom tepla pre čerpadlá nemusí byť v dnešnej dobe len vzduch. To isté platí aj o ohrievanom prostredí. Moderné tepelné čerpadlá vám pomôžu ohriať nielen vzduch v miestnostiach, ale aj vodu v radiátoroch či vodovodných batériách. Medzi základné druhy tepelných čerpadiel patria:

  • Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch – fungujú na podobnom princípe ako vonkajšia a vnútorná jednotka klimatizácie. Tieto čerpadlá môžu byť nastavené buď len na vykurovanie, alebo na kúrenie aj chladenie vzduchu v interiéri.
  • Tepelné čerpadlá vzduch/voda – využívajú výmenník tepla na odovzdanie tepelnej energie z exteriéru zariadeniam v interiéri (napr. radiátory, umývadlá,…).
  • Tepelné čerpadlá zem/voda – sú vhodné na ohrev vody v interiéri a kombinujú tepelný výmenník s podzemným zdrojom tepelnej energie.

Možnosť otočenia cirkulácie tepla pri tepelnom cerpadle, tepelné čerpadlá

Aké sú výhody a nevýhody tepelných čerpadiel?

Tepelné čerpadlá patria v súčasnosti medzi najlepšie vykurovacie systémy pre domácnosť. Jednou z ich hlavných výhod je vysoká efektivita. Znamená to, že množstvo získanej tepelnej energie sa v priebehu jej presunu do interiéru zníži len minimálne. Tepelné čerpadlá nepatria medzi najlacnejšie investície, no z dlhodobého hľadiska je ich prínos významný, keďže šetria peniaze minuté na iné drahšie spôsoby vykurovania.

Výhodná je tiež možnosť otočenia cirkulácie tepla. Vďaka nej môžu tieto sústavy fungovať nielen ako ohrievače, ale aj ako chladiče vzduchu. Na záver nesmieme zabudnúť ani na zdravotnú nezávadnosť tepelných čerpadiel. Vo výsledku tak ide o ekologický a zdravotne prínosný systém kúrenia a ohrevu vody.

Ako sme už spomenuli vyššie, obstarávacia cena tepelných čerpadiel je pomerne vysoká. Vzhľadom na to, že sú tieto čerpadlá závislé na elektrine, budete musieť rátať s navýšením jej spotreby. S elektrinou sa viaže aj posledné negatívum, ktorým je nefunkčnosť v prípade výpadku.

Tepelné čerpadlá patria v dnešnej dobe medzi najznámejšie ekologické spôsoby vykurovania. Za svoju popularitu vďačia okrem iného aj možnosti chladenia či svojej vysokej efektivite. Čerpadlá tepla sú ale pomerne drahé a tiež závislé na elektrine. Z týchto dôvodov vám odporúčame ich osadenie vopred konzultovať s odborníkmi.

Zdroj foto: Freepick, Pixabay
Text: Redakcia

>> Vhodné ohrievače pre váš
interiér TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Fiiiha, zaujímavé asi začnem nad niečím takým premýšľať.
    Lebo číta sa to naozaj dobre.

Komentáre