Moderná drevená architektúra, drevostavby

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavbaStlpikové - sendvičové

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Dôveru k modernej architektúre, kvalite, energetickej úspornosti a trvácnosti drevostavby, treba budovať predovšetkým na pozitívnych skúsenostiach klientov ktorý žijú v takýchto RD. V tejto reportáži, ukážke ako sa dá kvalitne stavať z dreva. Zároveň vám predstavíme prácu a kreativitu riešení rodinného domu, od architektonického ateliéru Domesi z ČR so stľpikovou drevenou konštrukciou.

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Architektúra

O koncipovaní výslednej architektúry domu ba sa dalo písať… Stačí však poukázať na „architektonického ducha stavby“ ktorý požadoval vytvoriť stavbu, ktorá sa stane prirodzenou súčasťou okolitého prostredia. V tomto prípade to bolo prostredie „prvorepublikových víl“ v tomto konkrétnom, urbanisticko-architektonicky priestore. V súlade s týmto odkazom na funkcionalizmus, dosiahlo architektonické riešenie modernistický, čistý a jasný výraz.

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Atypická vila zaujme na prvý pohľad pomerne masívnym prvkom poschodia, ktoré presahmi zabezpečuje potrebné tienenie menšieho dokonale preskleného prízemia. Pri koncepte stavby teda architekt použil princíp, ktorý je jedným z dôležitých základov dobrého nízkoenergetického riešenia – správnu orientáciu voči svetovým stranám.

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Dom sa veľkými oknami v prízemí maximálne otvára na juhozápadnú stranu do záhrady. Zo severovýchodnej strany je stavba naopak uzavretejšia. Materiál použitý na fasáde vychádza z tradície funkcionalistických stavieb, aké sa hojne vyskytujú v miestnej lokalite. Na vrchnej časti domu je použitá biela omietka, ktorá opticky zvýrazňuje hmotu vysunutého horného podlažia. Na kontrastne poňatom menšom prízemí je povedľa veľkých presklených plôch, umožňujúcich pohľad do interiéru, aplikovaný drevený, palubkový obklad.

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Drevený povrch fasády na prízemí opticky nadväzuje na drevené terasy a spolu s vystupujúcimi stenami vizuálne „kotví“ dom k zemi. Skladbu materiálov, tvoriacich vonkajší výraz stavby, dopĺňa trapézový vlnitý plech zakomponovaný v páse okien poschodia.

Troška o technológii domu

Skladba stien tohto drevodomu (nik to pri pohľade naň nerozozná) je štandardná, aká sa obvykle používa v prípade drevených stĺpikových konštrukciách (tzv. two-by-four). Ide teda o dokonale zateplený, drevený „sendvič“. Zadanie stavby bolo náročné ako na architektonický vzhľad tak parametre tepelnej techniky. Dom teda obsahuje aj technológie, ktoré patria tretiemu tisícročiu.

Moderná drevená architektúra, drevostavby

Akými technologickými opatreniami je dosiahnutý ultranízkoenergetický štandard domu? „Zvolili sme kombináciu rekuperácie, izolačných trojskiel v oknách a elektrických podlahových a stropných rohoží, tepelné čerpadlo vzduch/ vzduch. Stavba má plochú strechu s hrubou izoláciou nad záklopom“, priblížil koncepciu riešenia TZB domu architekt Zahradníček.

Dispozícia

Vďaka spomenutej stĺpikovej konštrukcii bolo možné vytvoriť pomerne otvorenú dispozíciu vnútorných priestorov drevodomu. Výrazným a osobitým prvkom v interiéri stavby je otvorená galéria, ktorú architekt skoncipoval v nadväznosti na vopred zadefinovanú žiadosť klienta.

Pozrite si: Vrchol tehliarskeho „kumštu“ – Heluz

„Základnou požiadavkou na dispozíciu bolo oddelenie priestorov pre rodičov a pre deti na poschodí. To sme dosiahli priestrannou galériou, ktorá sa otvára cez obidve podlažia a v hornej časti spĺňa požiadavku oddelenia spomenutých zón,“ vysvetľuje architekt koncepčný zámer vnútra drevostavby.

Moderná drevená architektúra

Galéria spája jedálenskú a kuchynskú časť domu na prízemí s prvým poschodím a súčasne akcentuje stredobod domu, v ktorom rodina spoločne stoluje. Transparentnosti celého priestoru napomáha sklenené zábradlie, umožňujúce maximálny vizuálny kontakt s priestorom galérie na poschodí. Dominuje v ňom racionalita a biela farebnosť, ktorá je zjemnená prvkami, miestami priznanej viditeľnej, drevenej konštrukcie a drevenej dlážky.

Moderná drevená architektúra

A aký máte vy z tejto návštevy dojem? Myslíte si, že je to pekný rodinný dom? Máte pravdu …Aj nám sa veľmi páči, a preto sme sa rozhodli, že vám ho predstavíme, aby ste sa pri svojich úvahách o bývaní mohli inšpirovať kvalitnou architektúrou aj realizáciou, ktorá sa dá dosiahnuť aj pri „domoch z dreva“.

Ing. Arch. Ľubica Fábri
ARCHA matériO

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre