Smart domy a budovy: Čaká nás revolúcia v oblasti bývania?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ElektronikaStavbaTechnológie

Smart domy a budovy: Čaká nás revolúcia v oblasti bývania?

Smart domy a budovy

Smart doplnky do domácnosti sa dostávajú čoraz viac do popredia. Uľahčujú nám každodenný život, zvyšujú našu bezpečnosť a prispievajú ku komfortu v domácnosti. Dnes je trh s inteligentnými domácimi doplnkami rozmanitý, no iba do niektorých druhov smart príslušenstva sa oplatí investovať. Viete, kedy sa táto investícia vyplatí?

 

 

Inteligentný zámok

Bezkľúčové zamykanie a odomykanie dverí pozná väčšina ľudí z hotelov či iných ubytovaní, v ktorých pre tento účel slúži prístupová karta. Technológia ale postúpila ďalej a vám môže na odomykanie stačiť aj obyčajný smartfón. Chytré zámky umožňujú okrem iného spravovať, kto má do domácnosti prístup, alebo počítať množstvo príchodov a odchodov. Vďaka WiFi pripojeniu týchto zámkov máte k týmto možnostiam prístup aj diaľkovo.

Inteligentný zámok na dverách

IP kamery

Pravdou je, že IP kamery nie sú žiadnou novinkou na trhu. Uvádzame ich hlavne z toho dôvodu, že sa v posledných rokoch značne rozširujú možnosti ich použitia vďaka novým technológiám. Mnohé modely dnes dokážu nahrávať záznam s rozlíšením 1440p, podporujú asistentov ako Amazon Alexa či Google Assistant, podporujú microSD karty do 128 GB a ponúkajú zorný uhol až 360°.

Vedeli ste, že…
…vďaka chytrým termostatom môžete ročne ušetriť na vykurovaní aj niekoľko stoviek eur?

Chytrá pomoc v domácnosti

Vďaka smart technológiám môžete hodiť za hlavu aj vysávanie a kosenie trávnika. Robotické vysávače dnes dokážu vysávať vo vopred stanovených oblastiach, priebeh ich vysávania môžete sledovať v aplikácii smartfónu a zároveň sa dokážu automaticky vyprázdniť do zbernej nádoby. Robotické kosačky trávnikov síce nie sú vybavené rezervoárom na trávu, no ponúkajú podobné možnosti ako vysávače. Ak chcete, aby vám moderné technológie šetrili čas na dôležitejšie aktivity, tieto vychytávky by nemali chýbať ani u vás doma.

Chytré termostaty

Inteligentné termostatické hlavice vám umožnia ovládať teplotu v radiátoroch na diaľku. Využívajú totiž technológiu bluetooth, pomocou ktorej dokážu komunikovať s vašim smartfónom. Ak sa vám tým pádom bude zdať, že je v miestnosti v daný moment nesprávna teplota, stačí otvoriť aplikáciu a nastavenie upraviť. Väčšina aplikácií vám umožní tvoriť aj vykurovacie plány. Vďaka nim môže byť radiátor v dobe vašej neprítomnosti vypnutý a môže sa zapnúť až pred vaším návratom, čím vám táto technológia značne uľahčí život a ušetrí nejedno eur.

Chytré termostaty

Inteligentné osvetlenie

Inteligentné žiarovky a ich ovládače patria spolu s termostatmi medzi cenovo najdostupnejšie chytré doplnky domácnosti. Chytré osvetlenie vám umožní diaľkovo meniť napríklad odtieň svetla, jeho intenzitu či dokonca teplotu. Jedno nastavenie môže byť spoločné pre osvetlenie v celej miestnosti, čo vám uľahčí jeho ovládanie.

Nevýhody chytrých doplnkov domácnosti

Napriek neustále vyvíjajúcim sa technológiám majú tieto doplnky nedostatky, ktoré môžu ich používanie výrazne znepríjemniť. Menšie doplnky sú napríklad napájané pomocou bateriek, takže po ich vybití strácajú svoju funkciu. Ak sa vám tým pádom vybije chytrý zámok, domov sa tak ľahko nedostanete. Problémom môže byť aj kompatibilita príslušenstva so smartfónmi. Niektoré modely podporujú systémy Android a Apple, iné zase len jeden z nich.

Chytré doplnky domácnosti sa tešia čoraz väčšej popularite. Ich cenová dostupnosť je stále lepšia a to isté platí aj o ich využiteľnosti. Napriek týmto výhodám môžete naraziť na nedostatky, ktoré vám môžu používanie tohto príslušenstva znepríjemniť. Aké chytré doplnky používate v domácnosti vy?

Galéria

Titulná foto: Shutterstock
Foto: Unsplash
Text: redakcia

>> Spomínané smart technológie
nájdete TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Ja by som veľmi chcela taký smart zámok.
    Rozmýšlam nad ním aj preto, že mám 10 ročnú dcéru a myslím, že by ju to istým spôsobom mohlo aj chrániť, keď chvíľu nie som doma.
    Čo myslíte?
    Máte raké niekto doma?

Komentáre