Ako na renováciu pôvodných drevených dverí

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DvereExteriér

Ako na renováciu pôvodných drevených dverí

Ako na renováciu pôvodných drevených dverí

Kúpili ste starý dom, v ktorom sa vám páčia pôvodné dvere? Ak nie sú vážne poškodené, určite ich nevyhadzujte, odporúčame renováciu! Zrenovované vám môžu slúžiť ešte veľa rokov.

Typickou dilemou každého kupcu starého domu či bytu je jeho rekonštrukcia. Moderné požiadavky na rekonštrukciu sa výrazne líšia od nábytku a pôvodných prvkov, ktoré sa v priestore nachádzajú. Avšak ak nechcete prísť o ducha daného priestoru, odporúčame vám do modernej rekonštrukcie predsalen zahrnúť niekoľko pôvodných kúskov. Skvelou voľbou pri rozhodovaní čo ostáva a čo poputuje na skládku sú napríklad aj dvere. A o nich bude reč v dnešnom článku.

Ako na renováciu dverí

Dôležitou informáciou na začiatok je fakt, že renovácia dverí je pomerne lacná záležitosť, ktorú poľahky zvládnete aj vy. Na začiatok je potrebné dvere zvesiť a položiť ich vodorovne na fóliou pokrytú zem, alebo stôl, prípadne dve stoličky.

Prvým krokom v príprave dverí na renováciu je odstránenie kľučiek a kovania. To vám umožní dostať sa do každého centimetra štvorcového dverí a vylepší tak ich konečný vzhľad.

Neprehliadnite:
Ako si správne vybrať interiérové dvere

V ďalšom kroku je potrebné odstrániť starý náter a dvere dôkladne prebrúsiť. Určite to nerobte ručne, použite radšej elektrickú brúsku s hrubším brúsnym papierom a ľahkou rukou. Zabúdajte, že cieľom je iba zbaviť sa pôvodného náteru a prípadných nerovností povrchu. Prebrúsené dvere povysávajte a dôkladne očistite.

Ak pozorujete hlboké ryhy, neostáva vám nič iné iba ich vyspraviť tmelom. Po uschnutí znovu prebrúste. Vymeňte v brúske papier za jemný a celý povrch opäť vyhlaďte a vyčistite. No a môžete sa pustiť do natierania.

Ako na renováciu pôvodných drevených dverí

Natieranie dverí

Dvere odporúčame natrieť dvakrát a medzi jednotlivými nátermi nechať dostatočnú časovú medzeru, aby mal prvý náter čas dokonale uschnúť. Druhý náter aplikujte v opačnom smere, ako ten prvý. Docielite tak rovnomernejšiu distribúciu farby.

V poslednom kroku dvere už iba prelakujte ochranným lakom, nasaďte naspäť vyčistené kovania a kľučky a voila, vaše dvere vyzerajú ako nové.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodné náradie na renováciu
za dobrú cenu nájdete TU <<

Komentáre