Automatický zavlažovací systém: 3 najčastejšie otázky pred jeho výberom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Automatický zavlažovací systém: 3 najčastejšie otázky pred jeho výberom

Automatický zavlažovací systém do zahrady

Túžite po zelenej záhrade, no nechce sa vám každý večer vyťahovať hadicu a tráviť hodiny jej polievaním? V tom prípade iste oceníte praktický zavlažovací systém, ktorý sa postará, aby bol váš trávnik svieži a vždy zelený. Čo by ste mali vedieť pred jeho výberom?

1. Je zavlažovací systém vhodný pre moju záhradu?

Už dávno neplatí, že automatický zavlažovací systém je určený len do veľkých záhrad. Dnes ho pre jeho množstvo výhod vyhľadávajú aj majitelia celkom malých záhrad, ktorí nemajú čas na polievanie, často cestujú, alebo jednoducho hľadajú komfortné riešenie pre sviežu záhradu.

 

 

Samozavlažovacie systémy sú vhodné na polievanie rozsiahlych trávnikov, no ak radi cestujete a nemá vám kto polievať záhradu, iste ho oceníte. Veľkej obľube sa tešia aj samozavlažovacie kvetináče na bylinky, ktoré udržia vaše obľúbené rastliny zavlažené počas vašej neprítomnosti.

Náš TIP:
Dažďovú vodu môžete zbierať do veľkých sudov a následne ju využívať na zalievanie kvetináčov či iných rastlín v záhrade.

Odpoveď na otázku, či je pre vás zavlažovací systém vhodný, je jednoduchá: ÁNO. Nezáleží na veľkosti vašej záhrady, počte rastlín ani stromov.

Zavlažovanie záhrady

2. Podzemný alebo nadzemný zavlažovací systém?

Nadzemný zavlažovací systém je cenovo dostupnejší a vhodný do menších záhrad. K realizácii budete potrebovať iba vhodný rozstrekovač, hadicu a príslušenstvo. Jeho výhodou je možnosť presúvať jednotlivé trysky podľa potreby. Nadzemnú závlahu však nie je možné plne automatizovať, čo je jednou z hlavných nevýhod.

Naopak, podzemný zavlažovací systém je drahší, no ponúka viac možností – je možné ho automatizovať, nenarúša vzhľad záhrady a dokáže zavlažiť aj veľkú záhradu.

Polievanie zahrady

3. Oplatí sa investovať do zavlažovacieho systému?

Aj tu je odpoveď jednoznačná – určite áno. Vďaka zavlažovaciemu systému ušetríte nielen množstvo času, ale aj vody. Ak systém správe nastavíte a trysky nasmerujete tam, kam potrebujete, voda nebude striekať mimo a vy jej tak miniete oveľa menej.

Dobre nastavená závlaha neplytvá vodou a šetrí aj vašu peňaženku. Počiatočná investícia sa vám onedlho vráti nielen v podobe ušetrených peňazí, ale aj v podobe pohodlia a krásne zelenej záhrady.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Spomínané zavlažovanie
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre