Elektroinštalácia – praktické rady, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným investíciám

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ElektroinštalácieNovinkyStavba

Elektroinštalácia – praktické rady, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným investíciám

Elektroinštalácia – praktické rady, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným investíciám

Elektroinštalácia je tá časť stavby, na ktorej by ste nemali šetriť. Nekvalitná elektroinštalácia môže spôsobiť častejšie vypaľovanie žiaroviek, preblikávanie osvetlenia či poškodenie elektrospotrebičov. Plánovanie je v tomto prípade tak dôležité, ako samotné prevedenie. V dnešnom článku vám poradíme, ako elektroinštaláciu plánovať, a ktoré kroky nechať na profesionálov.

 

 

Zásuvkami nešetrite a plánujte ich s rozumom

Chýbajúca zásuvka pod pracovným stolom alebo kúpeľňová zásuvka príliš ďaleko od zrkadla – to sú problémy, ktorým by ste sa mali vyhnúť už pri plánovaní elektroinštalácie. Zamyslite sa nad využitím jednotlivých miestností a skúste si premyslieť aspoň hrubý náčrt nábytku, ktorý budú miestnosti obsahovať. Na základe toho by ste byť schopní pomerne spoľahlivo odhadnúť, kde a koľko zásuviek budete potrebovať. Myslite tiež na to, že je lepšie mať viac zásuviek, než príliš málo.

Zásuvkami nešetrite a plánujte ich s rozumom

Neprehliadnite:
výmenu zásuvky alebo vypínača zvládnete aj svojpomocne. Poradíme vám, ako na to.

Podobným spôsobom môžete naplánovať aj rozmiestnenie svietidiel či prípojok pre rôzne zariadenia. Premyslite si, kadiaľ by mali viesť káble a ak plánujete umiestnenie krbu, vyhnite sa vedeniu v jeho bezprostrednej blízkosti. Vaše návrhy elektroinštalácie môžete následne zaznamenať do inštalačného plánu a nechať schváliť odborníkom.

Myslite na správne umiestnenie káblov

Vedie káblov má svoje pravidlá, aby sa vám pri zariaďovaní napríklad nestalo, že počas montáže poličky prevŕtate elektrický kábel. Káble by mali viesť po tzv. zónach, ktoré sa delia na vodorovné a zvislé. Vodorovné zóny majú spravidla šírku 30 cm, zatiaľ čo zvislé 20 cm. Zásuvky sa väčšinou umiestňujú do stredu zón a vypínače do výšky 105 cm približne 20 cm od rohov alebo okien a dverí. Káble môžete samozrejme viesť aj podlahou, tomu by ste však mali vyhnúť, ako radia odborníci.

Vedie káblov má svoje pravidlá

Vedeli ste, že…
… pri plánovaní elektroinštalácie sa musíte držať rôznych noriem a mali by ste rešpektovať konštrukciu domu? Odporúčame vám, aby ste si na plánovanie vyčlenili dosť času a pripravili sa na kompromisy.

Získajte podrobnú predstavu o svojich plánoch

Popis elektroinštalácie na nákresoch je jedna vec, ale realita môže byť veľmi odlišná. Ak si chcete vytvoriť čo najpresnejšiu predstavu o zásuvkách, vedení káblov, spínačoch a osvetlení, odporúčame vám rozkresliť plán po dome. Následne sa prejdite po svojej domácnosti a istite sa, že sú komponenty umiestnené prakticky a intuitívne.

Elektroinštalácia domu je ako nervový systém človeka. Nesprávne vedenie alebo nekvalitné materiály vedú k poruchám, ktoré vyžadujú opravy a ďalšie investície. Pre plánovanie využívajte nákresy domu a nebojte sa vaše plány čiastočne zhmotniť zakreslením na steny domu. Myslite však na normy, ktoré musí elektroinštalácia spĺňať.

Galéria

Foto: Freepik, Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si byt alebo dom podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Perfetkný článok. Ďakujeme 🙂

Komentáre