Rozdiely medzi „zelenou“ a „klasickou“ elektrinou

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieStavba

Rozdiely medzi „zelenou“ a „klasickou“ elektrinou

Rozdiely medzi zelenou a klasickou elektrinou

Ekológia, obnoviteľné zdroje energie a „zelené“ bývanie sú slovné spojenia, ktoré v našich životoch rezonujú čoraz častejšie. Aké sú však vlastne rozdiely medzi „zelenou“ a „bežnou elektrinou, respektíve dokážeme naozaj v praxi žiť v našich domácnostiach z obnoviteľných zdrojov a neškodiť tak našej planéte?

Posledné roky naše životy čoraz viacej ovplyvňuje znečistené životné prostredie, globálne otepľovanie, no taktiež ťažoba ľudstva na planétu spôsobená využívaním pominuteľných zdrojov energie a nadmerným využívaním elektriky. Každý z nás by sa mal teda zamyslieť či vypína vodu počas umývania zubov, či vypína klímu a kúrenie keď nie je doma a či naozaj potrebuje mať zapnutý televízor celý deň aj keď ho nepozerá.

Všetky tieto maličkosti majú v globálnom merítku ohromný dopad na náš život, no existujú aj kroky vo väčšom meradle, ako len jednotlivé skutky. Práve tým je napríklad možnosť využívania elektriky z ekologického obnoviteľného zdroju. Dá sa to však na Slovensku v praxi realizovať v dome či dokonca bytovke?

Aké máme možnosti?

Obnoviteľné zdroje energie sú také, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode a súbežne v priebehu ich užívania sa neustále obnovujú. Tým pádom je nemožné ich vyčerpať tak aby navždy pominuli a je zachovaná rovnováha, ktorá rapídne nenaruší ekosystém, v ktorom sa nachádzajú. Medzi obnoviteľné zdroje energie, ktoré sa využívajú na výrobu elektriky môžeme zaradiť veternú energiu, slnečnú energiu a vodnú energiu.

Naopak medzi bežné zdroje elektrickej energie patrí jadrové palivo, zemný plyn, hnedé a čierne uhlie. Pri ťažení pominuteľných zdrojov vzniká niekoľkonásobne väčšia uhlíková stopa, poškodzuje sa ekosystém okolia výrobní a hrozí úplne vyťaženie a zaniknutie zdrojov.

Veterná energia, veterne turbiny

Veterná energia

Na získavanie energie z vetra sa využívajú veterné turbíny, ktoré zachytávajú veterné prúdy a následne vytvárajú elektrickú energiu. Ich výkon je priamo úmerný sile vetra, a preto sa na ,,vlastnú päsť“ v dome aplikujú pomenej a v bytovkách je to takmer nemožné. Dokážu byť veľmi užitočné na chalupách, či napríklad v karavane, kde Vám pomôžu rozsvietiť osvetlenie či napojiť menšie zariadenia. Ku svojej prevádzke potrebujú veterné podmienky a samozrejme väčší priestor bez prekážok, ktoré by mohli zavadzať priamo turbínam, alebo blokovať vietor.

 

Zaujímavou možnosťou je kombinovanie s inými typmi zelenej energie, pričom by ste mohli v konečnom sčítaní získať dostatočný výkon aj na chod celej domácnosti. Výhodou kombinácie napríklad so slnečnou energiou je vzájomné vykrytie nevhodných podmienok, kedy sa slnečné dni striedajú s veternou jeseňou/zimou.

Slnečná energia, solarne panely

Slnečná energia

Slnečná energia, často označovaná aj ako solárna energia je energia získaná priamo zo slnečného žiarenia. Na výrobu elektrickej energie sa najčastejšie využívajú solárne (fotovoltické) panely. Priemerná účinnosť panelov na trhu sa pohybuje medzi 18-19% a záruka na ich životnosť je zhruba 25 rokov. Panely sa najčastejšie umiestňujú na strechu rodinných domov. Ich výhodou je len počiatočná investícia a následné nulové náklady na prevádzku. Nevýhodou je, že počas zimných mesiacov kedy je žiarenie slnka minimálne môže prísť k nedostatku energie. Tento problém môže vyriešiť spomínaná kombinácia s inými zdrojmi energie, počas letných mesiacov by ste s dostatkom energie nemali mať problémy. Návratnosť nákladov na inštaláciu je do pár rokov.

Vodná energia, mala vodna elektraren

Vodná energia

Vodná energia je získavaná z pohybu, alebo teplotných rozdielov vody. Využíva sa predovšetkým plošne v oblastiach, kde sú priaznivé podmienky vodných tokov. Na trhu sa však dajú nájsť aj mini vodné turbíny, vďaka ktorým si dokážete sami vyprodukovať čistú elektrickú energiu, ktorá je dostačujúca na pokrytie celej domácnosti. Budete však potrebovať veľmi špecifické podmienky bývania, aby ste tento typ energie mohli využiť.

Alternatíva od komerčných poskytovateľov

V prípade, že bývate v bytovke, alebo nemáte čas riešiť zelenú energiu na vlastnú päsť, môžete využiť ponuky komerčných poskytovateľov zelených energií, ktoré distribuujú elektrickú energiu len z elektrární využívajúcich obnoviteľné zdroje.

Na rozdiel od bežných poskytovateľov nepoužívajú zdroje ako sú jadrové palivo, hnedé alebo čierne uhlie, zemný plyn a iné pominuteľné zdroje, pri ktorých ťažení sa častokrát niekoľkonásobne viacej znečisťuje okolité životné prostredie.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre