Diery v stene a sadrokartóne. Opravte ich ako profesionál

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Povrch. úpravy, maľby tapetyUrob si sámVideo

Diery v stene a sadrokartóne. Opravte ich ako profesionál

Diery v stene a sadrokartóne opravte ich ako profesionál

Presúvali ste nábytok a podarilo sa vám zavadiť o stenu? Potrebovali ste presunúť vývod káblov zo steny o pár centimetrov? Diera v stene nie je nič príjemné, no šikovný domáci majster si s ňou iste poradí. Máme pre vás dve jednoduché riešenia, vďaka ktorým profesionálne opravíte diery v sadrokartóne alebo stene.

 

 

Oprava tmelom

Menšie diery v sadrokartóne môžete opraviť pomerne jednoducho s použitím tmelu. Dôležité je, aby ste tmelom vyplnili celú dieru až po jej okraje. Tmel nanášajte špachtľou jednu vrstvu po druhej. Pre zlepšenie pevnosti môžete medzi vrstvy umiestniť aj spevňovaciu pásku, a tú prekryť ďalšou vrstvou. Nebojte sa tmel nanášať tak, že budú jeho vrstvy presahovať dieru v stene.

Oprava sadrokartónu steny tmelom diery v stene

Vedeli ste, že…
…sadrokartón je pomerne odolný voči požiaru a dokáže odolávať aj extrémne vysokým teplotám?

Následne nechajte tmel schnúť približne hodinu. Po tejto dobe by malo byť opravované miesto kompletne suché a pripravené na ďalšiu úpravou. V prípade, že ste zatmelili dieru na stene, ktorej farba je odlišná od farby tmelu, mali by ste mať danú farbu poruke.

Zatmelené miesto zbrúste jemným brúsnym papierom ideálne prichyteným k rovnému povrchu. Hladkú plochu na záver pretrite vami zvolenou farbou a práca je hotová. V prípade, že je pôvodná farba na stene už dlhšie, môže sa opravené miesto zdať svetlejšie. Pri maľovaní steny si dajte pozor a vyhnite sa najčastejším chybám.

Oprava špeciálnou záplatou

Najjednoduchší spôsob opravy diery v sadrokartóne je použitie samolepiacej záplaty. Sadrokartónové záplaty môžete zakúpiť samostatne alebo vo viackusových baleniach. Náplasť stačí odlepiť od mastného papiera a následne umiestniť na stenu s dierou.

Diery diera v stene a sadrokartóne diery v stene

Samolepiaca záplata na dieru v sadrokartone diery v stene

Brúsenie zatmeleného miesta diery v stene

Okolie náplasti poriadne pritlačte a následne pretrite tmelom. Po zaschnutí obrúste nerovnosti a nakoniec opravované miesto zamaľujte, ak je to potrebné. Opravu diery v sadrokartóne zvládnete jednoducho pomocou tmelu alebo záplat na sadrokartón. Pri opravách dbajte o to, aby ste mali k dispozícii aj jemnejší brúsny papier a farbu na zamaľovanie tmelu. V prípade, že má tmel rovnakú farbu ako stena, môžete maľovanie vynechať.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Novo vymaľovaný byt či dom
treba aj vhodne osvetliť <<

 

 

Komentáre