Drevo alebo plasty: Ktoré materiály vybrať do detskej izby a ktorým sa vyhnúť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Drevo alebo plasty: Ktoré materiály vybrať do detskej izby a ktorým sa vyhnúť?

Ktoré materiály vybrať do detskej izby, drevo alebo plast

Detská izba je priestorom, v ktorom sa odohráva v podstate celý svet našich detí – od hier cez domáce úlohy až po spánok a oddych. Preto je dôležité vybrať materiály izby tak, aby pôsobila na jednej strane upokojujúco, no zároveň kreatívne. Dnes sme si pre vás preto pripravili stručný prehľad základných materiálov, ktoré sú pre detskú izbu vhodné a ktorým by ste sa mali naopak vyhnúť.

 

 

Drevená klasika s dobrou povesťou

Masívny nábytok vyrobený z prírodného dreva môže vydržať po dlhé generácie. V minulosti dominovalo predovšetkým orechové, mahagónové či dubové drevo. Dnes sa stretne tiež  s borovicovým či jaseňovým detským nábytkom. Napriek tomu, že deti môžu časom drevený povrch poškodiť, vždy sa dá jednoducho zbrúsiť a oživiť lakom alebo olejom. V prípade laminátových dosiek je ale situácia iná. Ich poškodenie je častokrát nevratné, a tak ich do detskej izby neodporúčame.

Náš TIP:
Ak vaše dieťa vyrastie z jednej farby nábytku z masívu, zbrúste ho a namaľujete novou farbou.

Odolné plasty aj v modernej domácnosti

Napriek tomu, že plasty neponúkajú eleganciu a ekologickosť dreva, aj tak si nachádzajú cestu do moderných detských izieb. Medzi hlavné pozitíva plastov patrí ich nižšia cena, odolnosť a nízka hmotnosť. Aj tak vám však odporúčame využívať plasty skôr v menšej miere, a to predovšetkým ako doplnkový materiál a nie ako ten hlavný.

Odolné plasty aj v modernej domácnosti

Látky a tkaniny zútulnia priestor

Ak vyberáte posteľnú bielizeň, odporúčame vám predovšetkým prírodnú bavlnu a jej úpravy, ktoré sú vhodné pre rôzne ročné obdobia. Ide o priedušný materiál, ktorý dobre absorbuje tekutiny, dá sa prať aj na 60 °C a je cenovo pomerne dobre dostupný. V detskej izbe by ste sa mali všeobecne vyhýbať umelým tkaninám, ktoré majú skôr izolačné a menej priedušné vlastnosti.

V prípade výberu koberca vám odporúčame, aby ste boli obozretní. Nesprávny koberec totiž môže byť nebezpečný – ľahko sa oňho dieťa potkne a ublíži si. Vyhnite sa preto voľným kobercom a behúňom. Zvolený koberec upevnite na mieste buď gumovou podložkou, alebo obojstrannou lepiacou páskou.

Výber materiálov pre detskú izbu nie je jednoduchý, no môžete si ho vďaka niekoľkým pravidlám výrazne zjednodušiť. Snažte sa vybrať pokiaľ možno materiály prírodného pôvodu, ktoré sú odolné, trvácne a nadčasové. Nech už vás čaká výber nábytku, dekorácií alebo doplnkov, s týmito pravidlami sa tak ľahko nezmýlite.

Galéria

Foto: Freepick
Text: Freepick

>> Inšpirácie a doplnky do detskej
izby nájdete TU <<

 

Komentáre (3)

 1. Dobrý deň,
  my máme v detskej izbe skoro všetko drevené.
  Je to také príjemnejšie a útulnejšie oproti plastu, ale určite náročnejšie na údržbu a menej odolné.

 2. Dobrý deň,
  naše deti majú tiež “drevenú” detskú izbu doplnenú o koberce a rôzne látky.
  Plast mi pripadá taký “chladný a neútulný”.

 3. Ahoj,
  my máme v detskej izbe plastový nábytok a sme spokojní.
  Je to pekné a veľmi odolné.

Komentáre