Návšteva úžasného bungalovu. Nenápadný “bungalov”, zvnútra plný tepla, nehy a rodinnej atmosféry.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Strešné okná a svetlovody

Návšteva úžasného bungalovu. Nenápadný “bungalov”, zvnútra plný tepla, nehy a rodinnej atmosféry.

Beniakovce, bungalov, Velux

Za hravý interiér plný denného svetla vďačia majitelia tohto bungalovu košickému architektovi Ing. arch. Štefanovi Pacákovi. Už na začiatku mal však majiteľ dosť náročnú požiadavku k práci architekta. Základová doska (dosť rozľahlá) bola na pozemku hotová (urobil ju bývalý majiteľ pozemku). Projekt vrchnej stavby sa jej teda musel „prispôsobiť“. Tento fakt určil, že dom musí byť riešený ako bungalov, aby sa využila celá plocha základovej dosky. Časť dosky sa teda využila na vonkajšiu terasu, aby výstup do záhrady bol čo najpohodlnejší.

Beniakovce, bungalov, Velux

Interiér – útulný, veľký, plný originálnych prvkov

Už pri vstupe do interiéru prekvapí otvorenosť celého objektu. Tú zaručuje nielen veľká úžitková plocha, ale aj otvorený a presvetlený priestor pod priznanou konštrukciou zaujímavo a originálne riešeného krovu a použitie dreva ako  priznaný – viditeľný strešný plášť. Aj napriek veľkorysej dispozícii, priestor, na počudovanie, nepôsobí chladne. Práve naopak. Drevené trámy krovu interiér zútulňujú a navodzujú pocit tepla a domova. Denné svetlo,  zo strešných okien inštalovaných v streche,  podčiarkuje príjemný charakter bývania v tomto prízemnom dome.

Beniakovce, bungalov, Velux

Dispozícia

Bungalov je funkčne rozdelený na dve časti. Súkromnú zónu v zadnej časti domu obývajú majitelia. Nachádza sa tu spálňa, šatník a kúpeľňa. Spoločenská zóna je situovaná v prednej časti domu. Tejto časti dominuje obývacia izba s krbom a vstupom na drevenú terasu. Je spojená s kuchyňou, ktorej vybavenie bolo vyrobené na mieru, aby umožnilo šikovne maskovať potrebné úložné priestory. Keďže majitelia majú širokú rodinu, osvedčili sa im aj dve hosťovské izby spolu s kúpeľňou.

Zaujímavé: Kam slnko nemôže, pustí ho svetlovod

V prednej časti sa nachádzajú aj miestnosti s technickým zázemím, práčovňa pre pani majiteľku a kutilská dielňa pre pána majiteľa. Architekt umiestnil do týchto miestností pás z mliečneho skla, cez ktorý preniká denné svetlo a znižuje tak potrebu umelého svietenia.

Beniakovce, bungalov, Velux

Veľa svetla bez prehrievania

Strešné okná sú významným prvkom tejto stavby. Zabezpečujú pre interiér prísun svetle v maximálne dlhom čase v zime aj v lete. Svetlo rôznej intenzity tak dotvára atmosféru a teda aj charakter interiéru. Okná sú orientované tak, aby privádzali slnečné lúče najmä v doobedňajších hodinách, kedy intenzita slnečných lúčov nie je tak vysoká, aby dochádzalo k prehrievaniu interiéru. Poobede a na večer zas vznikajú zaujímavé svetelné scény rôzne sfarbených slnečných lúčov zapadajúceho slnka.

Beniakovce, bungalov, Velux

Komfortné ovladanie okien

Okná sú vystrojené systémom diaľkového ovládania, pomocou ktorého možno v priebehu dňa nastaviť vonkajšie tieniace doplnky alebo  krídlo otvoriť a vyvetrať. Majitelia majú k dispozícii dva ovládače, prostredníctvom ktorých ovládajú sedem strešných okien. O tie sa takmer vôbec netreba starať: sú vybavené samočistiacou vrstvou – nečistoty tak vďaka chemickej reakcii zmyje dážď. Strešné okná sprístupňujú aj ďalší benefit – vetranie prostredníctvom tzv. komínového efektu. Je to účinný spôsob, ako za krátky čas zbaviť dom nahromadeného vzduchu a výparov z varenia – stačí naraz otvoriť strešné okná spolu s fasádnymi.

Beniakovce, Velux

Vtedy dôjde k rýchlej výmene vzduchu a za pár minút tu máme opäť príjemné prostredie. Vetrá sa najmä v lete. Aj napriek tomu, že slnko dovnútra preniká najviac počas obeda, vďaka vonkajším roletám majú majitelia v interiéri stále príjemnú vnútornú teplotu. K jej udržiavaniu teda nepotrebujú žiadne klimatizačné jednotky. 

Beniakovce, Velux

Táto návšteva ukazuje, ako sa dá originálne vyriešiť interiér “bungalovou” tak, že exteriér sa zapojí do tvorby atmosféry bývania. Dúfame, že sme vás inšpirovali.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre