Zaujímavé architektonické riešenia a inovácie v stavebníctve

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Zaujímavé architektonické riešenia a inovácie v stavebníctve

Robotický murár, inovácie v stavebníctve

Inovácie v stavebníctve a architektúre pribúdajú s frekvenciou, kvôli ktorej sa bežný človek v trendoch ľahko stratí. Do praxe sa síce nové možnosti a prístupy zavádzajú veľmi pomaly, aj tak je však vhodné mať o nich prehľad. Preto sme si pre vás pripravili predstavenie štyroch inovácií, ktoré môžu navždy zmeniť spôsob, akým sú realizované novostavby.

 

Robotický murár

O robotickom pokladaní tehál sa špekuluje už po dlhé roky. Roboty, ktoré dokážu postupne z tehál vyskladať celú stenu, už dávno existujú. Dôvod, kvôli ktorému zatiaľ nie sú v obehu, spočíva v ich ekonomickej náročnosti. Len si predstavte náklady za obstaranie, dovoz, postavenie a naprogramovanie takého prístroja. Z tohto hľadiska sa zatiaľ stavebným firmám stále viac oplatí investovať do ľudskej sily.

Dom ako z továrne

V dnešnej dobe sa väčšinou celá stavba domu odohráva priamo na pozemku. Budúcnosť stavieb rodinných domov tak spočíva v čiastočnom presunutí stavby do veľkých robotizovaných tovární. Továrne budú disponovať vychytávkami ako 3D betónová tlač alebo pokročilá virtuálna realita.

Vedeli ste, že…
montované domy sú k dispozícii aj v dnešnej dobe a môžu byť lepšou alternatívou klasických domov v náročnejšom teréne alebo v prípade obmedzenejšieho rozpočtu.

Dom ako z továrne inovácie v stavebníctve

Vďaka tomu nebudú stavebné firmy musieť riešiť zložitú logistiku zariadení na stavbe, ale len transport hotových dielov domu. Továreň vám tak vyrobí napríklad obvodové múry alebo časti strechy a na vašom pozemku budú časti len poskladané ako stavebnica.

Digitálne dvojča domu pomôže s výstavbou a odhadom životnosti

Mnohí odborníci spomínajú v súvislosti s budúcnosťou v stavebníctve vývoj tzv. digitálnych dvojčiat. Znamená to, že popri plánovaní vašej novostavby vznikne jej digitálna verzia, ktorá sa s ňou bude zhodovať do poslednej skrutky.

Keďže má každý použitý materiál alebo modul obmedzenú životnosť, môže tento model upozorniť na blížiacu sa nutnosť výmeny alebo môže navrhnúť úspornejšie riešenie. Digitálne dvojča môže napríklad odporučiť osadenie úspornejších svetelných riešení v kontexte ostatných faktorov interiéru.

Inovatívne materiály v stavebníctve

Inovatívne materiály v stavebníctve

Stavebný odpad predstavuje dlhodobo veľkú záťaž pre životné prostredie. Preto sa materiálové inovácie uberajú hlavne smerom k extrémne dlhej životnosti. Napriek tomu, že sú stále v obehu klasické materiály ako tehla, betón alebo sklo, ich výroba sa neustále zefektívňuje a ekologizuje. Zároveň prebiehajú štúdie, ktoré pridávajú tradičným materiálom nové vlastnosti a rozširujú tak ich použitie.

Vývoj umelej inteligencie, silnejúci dôraz na ekológiu a udržateľnosť, vyššia efektivita a snaha znižovať náklady – to všetko vplýva na to, akým spôsobom sú dnes realizované stavby. Zatiaľ čo dnes sa na stavbe vystrieda celé spektrum profesií, v budúcnosti sa väčšina stavby presunie pod strechu do robotizovaných tovární. Zároveň prebieha vývoj modelov novostavieb, ktoré uľahčia ich stavbu a pomôžu predĺžiť ich životnosť.

Galéria

Zdroj foto: Shutterstock, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok pre váš
interiér TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre