Neviete nájsť príčinu vašich zdravotných problémov? Môžu to byť látky zo stavebných a dokončovacích materiálov.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavebné materiályZdravé bývanie

Neviete nájsť príčinu vašich zdravotných problémov? Môžu to byť látky zo stavebných a dokončovacích materiálov.

Neviete nájsť príčinu vašich zdravotných problémov, látky zo stavebných a dokončovacích materiálov

Postavili ste si vysnívaný rodinný dom alebo kúpili byt a zariadili ho novým a najlepším nábytkom? Premýšľali ste ale niekedy nad tým, že všetko, čo vás obklopuje, môže obsahovať zdraviu škodlivé látky? V dnešných časoch, kedy z obavy o svoje zdravie trávime v interiéroch ešte viac voľného času, to pre nás predstavuje veľké riziko zdravotných problémov. Obsah škodlivých nečistôt vo vzduchu v bytoch by ste preto mali eliminovať na minimu. V našom článku si povieme ako?!

Ktoré materiály sú najviac nebezpečné?

Nebezpečné sú lacné materiály nižšej kvality s chemickými prísadami získavanými z odpadov chemického, textilného a iného priemyslu. Dávajú im síce požadované vlastnosti, napríklad odolnosť proti vlhkosti alebo pevnosť, ale zároveň obsahujú toxické látky škodlivé pre ľudský organizmus.

Typy stavebných materiálov, ktoré sú zdraviu škodlivé

Výrobcovia tieto materiály často používajú na zníženie svojich stavebných a výrobných nákladov. Najčastejšie na výrobu lacnej podlahy, interiérových dekorácií, hydroizolácie, pri výrobe lacného nábytku a iných doplnkov. Ak je ale vo vašom byte takýchto vecí a materiálov viac a málo vetráte, môže to počas pobytu v priestore viesť k zhoršeniu vášho zdravia.

Typy stavebných materiálov, ktoré sú zdraviu škodlivé

V prvom rade sú to lisované drevotrieskové a drevovláknité dosky, ktoré v našich bytoch nahradili drahé ale kvalitné drevo či kov. Tieto materiály ako spojivá používajú živice obsahujúce toxický formaldehyd a fenol, ktorých uvoľňovanie do okolitého vzduchu vo forme pár vedie k vážnej otrave, astme, bronchitíde, dráždeniu sliznice očí a oslabeniu imunity. Tak napríklad:

Laminát – v súčasnosti veľmi populárna podlaha, obsahuje často veľmi škodlivý formaldehyd;
Stavebné lepidlo, ktoré je súčasťou omietok, farieb a tmelov, po určitej dobe emituje do ovzdušia nielen formaldehyd, ale aj fenol;
PVC, ktorý sa používa na výrobu linolea, vodovodných potrubí, plastových okien, stenových panelov, nie je na tom s emitovaním škodlivých látok do ovzdušia o nič lepšie;
Plast na oknách v niektorých prípadoch obsahuje dioxín, čo je silný karcinogén, ktorý spôsobuje bunkové mutácie;
Plastové panely a vinylové tapety emitujú pri zahrievaní do ovzdušia dioxín tiež.
Materiály a výrobky z expandovaného polystyrénu predstavujú vysoké nebezpečenstvo pre zdravie. Ide napríklad o dlaždice, ktoré väčšina ľudí používa na stropy, ako aj tepelnú izoláciu. Pary uvoľňujúce sa zo styrénu vo svojom zložení spôsobujú závraty, nevoľnosť, kŕče a podráždenie očí.

Neprehliadnite:
Čistý vzduch potrebujeme „ako soľ“.
Ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov.

A takto by sme mohli pokračovať ďalej, pričom sa k týmto škodlivým látkam pridáva ešte aj prach a látky uvoľňujúce sa z čistiacich a pracích prostriedkov. Akým spôsobom to môžete zmeniť?

Nábytok z prírodných materiálov

Spôsoby boja proti škodlivým látkam v byte

Po zvážení rôznych druhov materiálov, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie, je potrebné určiť, aké metódy existujú na zníženie nebezpečenstva pri ich použití v interiéri.

Po prvé, najlepšie je kúpiť si nábytok z prírodných materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu (ako je napríklad breza alebo borovica), aj keď sú možno drahšie. Ak máte nábytok z drevotriesky, neodporúča sa ho umiestňovať vedľa zdrojov tepla, pretože pri zahriatí dochádza k uvoľňovaniu a nárastu toxických látok v interiéri ešte rýchlejšie. Tiež je potrebné čo najčastejšie miestnosť vetrať.

Po druhé, namiesto linolea alebo laminátu je lepšie použiť ako podlahu parkety a prírodné drevo na výrobu okien. Po tretie, pri nákupe materiálov a výrobkov:

– dávajte pozor na vôňu, ktorú vydávajú – ak je ostrá, nákup dôkladne zvažujte;
– požadujte certifikáty kvality so sanitárnym a epidemiologickým záverom;
– nakupujte v špecializovaných predajniach, aby ste si boli istí, že výrobky vyhovujú certifikátom a vylučujú falzifikáty.

Neviete nájsť príčinu vašich zdravotných problémov, látky zo stavebných a dokončovacích materiálov

Priestor môžete vyčistiť

Jedným z účinných spôsobov neutralizácie nebezpečných látok v interiéri je ozonizácia vzduchu. Škodlivé látky vo vzduchu v byte reagujúce s plynným ozónom sa stávajú zdravotne neškodnými a jeho pôsobením sa väčšina z nich rozkladá na kyslík, oxid uhličitý alebo vodu. Na tento účel môžete využiť dostupné ozonizátory alebo germicídne žiariče, ktoré váš priestor veľmi dobre zbavia aj vírusov a baktérií, ktoré sú dnes pre človeka veľkou hrozbou.

Najjednoduchšie je ale zvažovať výber použitých materiálov a vetrať interiér tak často, aby ste si užívali svoj interiér bez problémov.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky stravy
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre