Čistý vzduch potrebujeme „ako soľ“. Ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Čistý vzduch potrebujeme „ako soľ“. Ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov.

Čistý vzduch čistička vzduchu ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov

Kvalitne realizovaná hygiena všetkých interiérových priestorov rodinných domov zábráni šíreniu baktérií a vírusov. Táto poučka platí aj o „hygiene“ vzduchu v interiéroch. Ako teda zabezpečíme čistý vzduch?

Prečo potrebujeme čistý vzduch?

Človek zo vzduchu „berie“ potrebný kyslík. Ak je vzduch znečistený a dlhodobo, opakovane ho človek dýcha, tento vie poškodiť aj zdravie. Na čistý vzduch sa musíme pozerať hlavne cez prizmu chorobnosti ľudí. Odborníci tvrdia, že civilizačné choroby sú spôsobené znečistenou atmosférou. Majú asi pravdu, pretože prebiehajúce klimatické katastrofy, o ktorých sme denne informovaní, niečo signalizujú. Riešenia sú v rukách vlád všetkých krajín a majiteľov priemyselných fabrík.

Airbi GUARD čistička vzduchu

My sa však pozrieme sa na to, čo sa deje v – čoraz viac – „vzduchotesných“ rodinných domoch, ktoré „utesňujeme“ z dôvodu znižovania tepelných strát.

Prirodzená infiltrácia interiérovtodinných domov sa „likviduje“ výmenou či inštaláciou vzduchotesných okien a dverí, steny a stropy sa zatepľujú materiálom, ktorý „nedýcha“, a tak sa musí viac a pravidelne vetrať. Ak sa tak nedeje, prejavy stúpajúcich koncentrácií škodlivín začínajú bolesťami hlavy, zažívacími ťažkosťami, nevoľnosťou atď…

Ako dodáme čistý vzduch do interiéru?

Najprirodzenejší spôsob znižovania obsahu škodlivín je vetraním, ktoré môže byť prirodzené (otvorím okno) alebo umelé, kde sa použijú ventilačné systémy. Tých môže byť veľa a rôznych typov. Tieto systémy sa musia správne navrhnúť, aby zabezpečili dostatok kvaliného a čistého vzduchu. Jeden človek potrebuje reálne 15 – 25 m3 za hodinu. Takže pre 4 osoby v dome je potrebné dodať cca 100 m3 za hodinu. Je to dosť veľa a v zime je to aj náročné na úspory nergií. Aby sme šetrili tepelnú energiu je potrebné vetracie systémy nastaviť podľa prevádzky v dome. Ak v ňom aj cvičíme, musíme dodať ešte viac vzduchu. Pozor aj na dobu spánku – tu nám stúpajú koncentrácie CO2 (vydychujeme ho) a za hodinu je to až 40,5 mg CO2 a tieto hodnoty môžu byť príčinou toho, že sa zobúdzame s „ťažkou hlavou“ či únavou!

Neprehliadnite:
Plánujete kúpu klimatizácie a radiátorov?
Vždy sa poraďte u špecialistov. Vysvetlíme, prečo.

Väčší problém s výmenou a čistením vzduchu je vtedy, ak musí byť miestnosť uzavretá. Vtedy je výmena vzduchu náročná (najmä pre alergikov). Najväčšia chyba pri riešení tohto problému je zamieňanie pojmov núteného vetrania a klimatizácie. Klimatizáciu považujeme za „všeliek” a to je chyba.

V klimatizácii dochádza k schladzovaniu vzduchu, ktorý sme odobrali z miestnosti. Zo vzduchu sa pri schladzovaní odoberá aj vlhkosť. Ochladí sa ten istý vzduch a nedopľňa sa čistým vzduchom s väčším obsahom kyslíka. Vzduch stráca aj vlhkosť a príliš suchý vzduch zas dráždi sliznice.

Airbi REFRESH čistička vzduchu

Riadené vetranie funguje inak. Je nastavené na hygienicky požadované množstvá čerstvého vzduchu v interiéri. Ventilátor v zariadení vie „dodať“ presné nastavené objemy vzduchu, ktoré najprv odsaje z interiéru a následne dodá rovnaké množstvo čistého vzduchu späť do interiéru.  Toto sa deje v časovom cykle 1 – 2 minút. Vzduch sa však neschladzuje. Tieto systémy sú označované ako rekuperačné zariadenia. Vymieňajú vzduch (šetria pritom tepelnú energiu v zime a v lete vzduch len vymieňajú), pričom v interiéri je vždy dostatok čistého vzduchu.

Vlhkosť vzduchu

Dôležitý ukazovateľ kvality vzduchu je aj jeho vlhkosť. Ak vetráme len otváraním okien (3 – 5 x denne po dobu 10 – 15 min), je relatívna vlhkosť vzduchu závislá len a len od vlastností vzduchu v exteriéri (na jeho teplote a reálnom množstve vlhkosti). Letný vzduch môže byť teplý a vlhký a zimný vzduch je vonku jednoducho výrazne suchší ako v lete.

Rozdiel oboch systémov je práve v tom, že pri klasickom vetraní oknami nie je možné regulovať množstvo vymieňaného vzduchu cez otvorené okná. Avšak, pri „ventilátoroch“ sa dajú nastaviť vymieňané objemy vzduchu. Odporúčaná vlhkosť interiérového vzduchu je 40 – 50 %. Čím túto hodnotu zmeráte? Nespoliehajte na svoj nos. Suchý aj vlhký vzduch nosom zaregistrujete, ale to sú už kritické hodnoty. Kupiť si vlhkomer sa oplatí.

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu dokážu zachytiť prach aj čiastočky peľu, čím znižujú riziko alergií, astmy a sennej nádchy. Pre alergikov sú asi najprijateľnejšie  čističky vzduchu s vodným filtrom. Pri nich sa totiž nečistoty usadzujú v nádobe s vodou. Ak máte na čističku vyššie nároky, popozerajte sa po uhlíkových a elektrostatických filtroch či hepafiltroch a konštrukčne náročnejších typoch čističiek vzduchu… Odporúčam čističky vzduchu, u ktorých je ionizácia vzduchu iba funkciou doplnkovou a hlavným čistiacim mechanizmom sú tu vzduchové filtre – hlavne HEPA a uhlíkový vzduchový filter. Ionizácia vzduchu pomáha  zhlukovaním prachových a iných častíc, ktoré sa potom lepšie zachytia na týchto vyššie spomínaných jemných filtroch.

Stadler Form Viktor čistička vzduchu

Čističku by ste si mali vyberať aj podľa lokality, kde žijete. Pre život v mestských oblastiach, kde je väčšia koncentrácia znečistenia, je vhodné použiť čističku vzduchu s funkciou ionizácie. Je však potrebné brať do úvahy to, že prirodzeným produktom elektrostatického výboja, a pri ionizácii sa tak deje, je  ozón. Ozón nie je v nižších koncentráciách (0,05 ppm) škodlivý a má, naopak, dezinfekčné účinky. Vyššie koncentrácie (nad 0,05 ppm) sú už škodlivé.  Vo vidieckych lokalitách treba inštalovať čističku s protipeľovým filtrom. Tu ste viac vystavení peľovým časticiam z rastlín, pretože rodinné domy sú v priamom kontakte so zeleňou.

A jedna rada na koniec. Predtým, ako zapnete čističku, odporúča sa vyvetrať miestnosť aspoň na 10 minút, aby do miestnosti „naprúdil“ čerstvý vzduch.  Následne miestnosť uzavrite, aby do nej už neprúdil nový vzduch. Potom zapnutou čističkou zbavíte vzduch v miestnosti peľov, prachu či iných aleggénov. A ešte jedno odporúčanie: zbavte sa rozmerných „lapačov prachu“ v podobe ťažkých závesov na oknách, ozdobných vankúšov a iných látkových poťahov na sedačkách, ktoré viažu prach!

Riešenie problematyky čistého vzduchu je náročné na výber technológie, ktorou si vzduch v interiéroch RD budete „upravovať”, a tak je dobré poradiť sa.

Ing. Pavel Kleskeň
Foto: dobraklima.sk

>> Vhodné čističky vzduchu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre