3 tipy ako dopestovať bylinky v interiéri bytu alebo domu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

3 tipy ako dopestovať bylinky v interiéri bytu alebo domu

3 tipy ako dopestovať bylinky v interiéri bytu alebo domu

Vlastné mojito, bazalkové pesto či cestoviny ochutené voňavým šalviovým maslom, tak na to všetko a na oveľa viac viete použiť doma-vypestované bylinky. V dnešnom článku si povieme, ako dopestovať bylinky na parapetnej doske vašej kuchyne, nech už bývate v rodinnom dome, alebo v byte.

Krok 1: Vyberte si bylinky vhodné na pestovanie v interiéri

Úspech spočíva v kvalitnej príprave a vhodne zvolenej stratégii. Platí to nielen vo vojne, v práci, v živote, ale i pri pestovaní byliniek. Ak ste pestovateľ začiatočník, odporúčame vám začať s mimoriadne odolnými druhmi akými sú napríklad rozmarín, pažítka alebo mäta. Ak sa vám podarí udržať tieto druhy pri živote, môžete pokračovať s pestovaním a skúsiť druhy s jemnejšími lístkami náchylnejšími na nedostatok vody a intenzitu slnečného žiarenia. Medzi ďalšie výborne využiteľné druhy byliniek patria bazalka, oregano, tymián a koriander.

3 tipy ako dopestovať bylinky v interiéri bytu alebo domu

Krok 2: Začnite s pestovaním

Bylinky môžete začať pestovať zo semien alebo z odrezkov, čiže z odrezanej vetvičky z už existujúcej rastliny zrezanej v uzle, ktorú ste držali namočenú vo vode, kým nevypučali nové korene. Tretím spôsobom je pestovanie rastlinky zo zdravej dospelej rastliny, sadenice, kúpenej v záhradkárskom obchode.

Neprehliadnite:

Bez ohľadu na to, ktorú z metód pestovania si zvolíte, mali by ste dbať na výber správneho bylinkového kvetináča. Bylinky môžete vysádzať v zásade takmer do hocijakej nádoby, pokiaľ má nejaký druh drenáže. Pod kvetináč samozrejme patrí aj miska pod kvetináč.

3 tipy ako dopestovať bylinky v interiéri bytu alebo domu

Krok 3: Nezabudnite na pravidelnú starostlivosť

Ako o každé izbové rastliny, aj o bylinky sa treba náležite starať. Každá bylinka má svoju preferovanú úroveň zálievky ako aj preferované stanovisko – či už slnečné, tienisté, alebo polotieň. Preto vám odporúčame naštudovať si o každom konkrétnom druhu tieto 2 premenné, ktoré vám zabezpečia 90% úspechu.

V neposlednom rade treba bylinky aj pravidelne strihať, čím stimulujete ich rast. No a v prípade, že vaše bylinky napadne nejaká choroba, neváhajte a choďte sa čím skôr poradiť do záhradkárstva.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky k rastlinám
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    pri bylinkách je veľmi dôležitá vlhkosť. Nemôžu byť ani príliš suché, ale bylinky nepotrebujú ani veľa vody.

Komentáre