Oživte jarnú energiu: Objavte krásu prírody na novom bicykli

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FitnessNovinkyZdravé bývanie

Oživte jarnú energiu: Objavte krásu prírody na novom bicykli

Objavte krásu prírody na novom bicykli

Pri príchode teplejších mesiacov a začiatku cyklistickej sezóny sa mnoho z nás teší na chvíle strávené na bicykli, objavujúc prírodu alebo zlepšujúc svoju fyzickú kondíciu. Jarné prebúdzanie prírody je ako stvorené pre to, aby sme opustili zimnú únavu a znovu objavili radosť z aktívneho života.

 

 

A čo by mohlo byť lepšie než vytiahnuť bicykel z garáže a nechať sa unášať po krásnych cyklotrasách? Keď vzduch vonia sviežosťou a prvými jarnými kvetmi, pedálovanie medzi stromami, ktoré sa pomaličky budia k životu, je viac než len fyzickou aktivitou. Je to vstupenka do sveta, kde sú starosti na chvíľu zabudnuté a myseľ sa môže slobodne nadýchať.

Cyklistika v jarnom období je ako balzam pre psychiku – pomáha nám nielen uvoľniť napäté myšlienky, ale tiež posilniť našu vnútornú odolnosť a energiu. Spoločné výlety s priateľmi pridávajú k tejto činnosti ďalší rozmer. Vďaka tomu, že bicykel je šetrný k prostrediu, prispievame nielen k svojmu zdraviu, ale aj k ochrane prírody, ktorá nás obklopuje.

Tak prečo nevyužiť túto príležitosť, neodkladať to na neskôr a hneď s príchodom jari vyraziť na bicykli naprieč  krajinou?

Ako vybrať správny typ a veľkosť bicykla?

Vo svete bicyklov je mnoho rôznych typov, každý určený na iný druh terénu a štýl jazdy. V nasledujúcom článku si priblížime rôzne typy bicyklov a poradíme, ako si vybrať ten pravý podľa vašej postavy a potrieb.

Horské bicykle (MTB)

Horský bicykel ST 100 žltý bicykli

 • sú navrhnuté pre náročný terén a majú robustnú konštrukciu, odpruženie na prednej a často aj zadnej vidlici, aby zvládli nerovnosti. Sú ideálne pre cyklistiku v lesoch, na horských chodníkoch a náročnejších terénoch.

Cestné bicykle

Cestovný bicykel Riverside Touring 920 plášte Vittoria Terreno

 • Cestné bicykle majú tenké pneumatiky a sú navrhnuté pre jazdu na hladkých, asfaltových povrchoch. Majú ľahký rám a sú optimalizované pre rýchlosť a dlhé vzdialenosti na ceste.

Trekové bicykle (hybridy)

Trekingový bicykel 500 biely

 • predstavujú kompromis medzi horskými a cestnými bicyklami. Sú vhodné pre dlhšie vzdialenosti po spevnených cestách, ale zároveň zvládnu aj mierne náročnejší terén.

Mestské bicykle

Rýchly mestský bicykel Elops Speed 920 čierny

 • sú určené pre pohodlnú jazdu po meste. Majú pohodlné sedadlá, vzpriamenú jazdnú polohu a často sú vybavené doplnkami ako blatníky, nosiče alebo košíky.

BMX a freestyle bicykle

Horský bicykel ST 500 26-palcový pre deti 9-12 rokov oranžový

 • sú určené pre akrobatickú jazdu, triky a skoky. Sú veľmi odolné a majú pevnú konštrukciu.

Elektrické bicykle (e-bikes)

Horský elektrobicykel E-ST 100 bicykli

 • poskytujú asistovaný pohon, čo je skvelé pre ľudí, ktorí potrebujú pomocnú silu pri stúpaniach alebo pre dlhšie jazdy.

 

Ako si správne vybrať bicykel podľa výšky cyklistu?

Pri výbere bicykla je dôležité zvážiť nielen typ terénu, na ktorom budete najčastejšie jazdiť, ale aj svoju telesnú konštitúciu a výšku. Dôležité parametre, na ktoré by ste mali myslieť:

Bicykle pre dospelých

Veľkosť bicykla M
26 palcov
L
28 palcov
XL
28 palcov
Mestské bicykle od 155 do 173 cm od 173 do 185 cm od 185 do 195 cm
Rekreačné bicykle od 155 do 173 cm od 173 do 185 cm není v nabídce
Trekové bicykle od 155 do 173 cm od 173 do 185 cm od 185 do 195 cm

 

Detské bicykle

Výška dieťaťa:
(v cm)
75 – 90 90 – 105 105 – 120 120 – 135 135 – 155
Veľkosť bicykla 12″ 14″ 16″ 20″ 24″

 

Horské bicykle

Vaša výška:
(v cm)
135 – 150 150 – 165 165 – 173 173 – 176 176 – 180 180 – 184 184 – 195
Veľkosť bicykla XS S M M / L L L / XL XL

 

Cestné bicykle

Vaša výška:
(v cm)
125 – 145 143 – 150 150 – 159 159 – 167 167 – 175 175 – 184 184 – 192 192 – 200
Veľkosť bicykla 43 – junior 45 – XXS 48 – XS 51 – S 54 – M 57 – L 60 – XL 63 – XXL

 

Veľkosť rámu:
Aby ste mali správnu jazdnú polohu, mali by ste vybrať rám, ktorého veľkosť zodpovedá vašej výške a dĺžke nôh.

Výška sedla:
Sedlo by malo byť nastavené tak, aby vaše nohy boli pri šliapaní takmer úplne vyrovnané, keď je pedál v najnižšom bode.

Dosah k riadidlám:
Dosah by mal byť pohodlný, aby ste nemali pocit, že sa príliš natiahnete alebo ste príliš stlačení.

Typ odpruženia:
Zvážte, či potrebujete odpruženú prednú vidlicu, celoodpružený bicykel, alebo vám postačí pevný rám.

Ako bicyklovanie vplýva na naše zdravie?

Bicyklovanie je nielen príjemná a ekologická forma dopravy, ale má aj mnohé zdravotné výhody. Tu je niekoľko kľúčových benefitov, ktoré prinesie pravidelné jazdenie na bicykli pre vaše zdravie:

 • Zlepšenie kardiovaskulárnej kondície – Jazdenie na bicykli zvyšuje srdcovú frekvenciu a podporuje zdravie srdca a ciev. Pomáha znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ako sú vysoký krvný tlak, infarkt a mŕtvica.
 • Chudnutie a kontrola hmotnosti – Cyklistika je efektívny spôsob, ako spáliť kalórie a pomôcť pri chudnutí alebo udržaní zdravej hmotnosti. Intenzívnejšia jazda alebo jazdenie v kopcoch môže zvýšiť množstvo spálených kalórií.
 • Zlepšenie svalovej sily a flexibility – Bicyklovanie posilňuje nielen nohy, ale aj rôzne ďalšie svalové skupiny vrátane trupu a ramien. Okrem toho môže pravidelná aktivita zlepšiť celkovú flexibilitu tela.
 • Zníženie stresu a zlepšenie duševnej pohody – Fyzická aktivita ako je jazdenie na bicykli stimuluje produkciu endorfínov, ktoré sú známe ako “hormóny šťastia”. To môže pomôcť pri znižovaní úrovne stresu a zlepšení duševného zdravia.
 • Zlepšenie pohyblivosti kĺbov – Keďže bicyklovanie je nízko dopadová aktivita, je šetrnejšie ku kĺbom než mnohé iné formy cvičenia, ako je beh. Pomáha udržiavať kĺby v pohybe a môže byť sociálnou aktivitou, či už sa zúčastňujete na skupinových jazdách alebo sa zapájate do cyklistických komunít. To môže zlepšiť celkovú kvalitu života a ponúknuť príležitosť na nové priateľstvá.

Je dôležité pamätať na bezpečnosť – vždy nosiť prilbu, dodržiavať pravidlá cestnej premávky a nosiť vhodné ochranné vybavenie.

Galéria

Foto: Decathlon
Text: Redakcia

>> Kompletný sortiment
pre cyklistiku nájdete TU <<

 

Komentáre