Upratovanie na japonský spôsob. Čo sa oplatí vedieť o oosouji?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Upratovanie na japonský spôsob. Čo sa oplatí vedieť o oosouji?

Upratovanie na japonský spôsob oosouji


Ak niekde hľadať inšpiráciu, ako upratovať, malo by to byť práve v Japonsku. Len ťažko by ste totiž hľadali národ, ktorý viac miluje poriadok a prehľadnosť úplne vo všetkom. V prípade, že vás čaká jarné upratovanie, alebo len potrebujete do svojej domácnosti či kancelárie zaviesť systém, s ktorým sa vyhnete neporiadku, mali by ste sa zoznámiť so základnými zásadami oosouji.

 

 

Že vám výraz oosouji nič nehovorí? Ak by sme ho mali voľne preložiť, ide o „veľké upratovanie“, ktoré však má svoje zásady vychádzajúce z japonských tradícií triedenia. Tieto zásady sa dajú využiť vcelku univerzálne, a to rovnako doma, tak aj v práci. Zháňať si teda môžete profesionálne upratovanie firiem v Bratislave, alebo vziať veci do vlastných rúk a inšpirovať sa japonským prístupom k upratovaniu. Kým si teda pred veľkým upratovaním vyhrniete rukávy, osvojte si základné zásady oosouji.

Preč s neporiadkom

Prvým krokom je odstránenie neporiadku z dohľadu. Žiadne rozhádzané papiere na stole, rôzne výstavky či poodkladané veci niekde na poličke. Menej je viac a mali by ste sa usilovať o dosiahnutie čistých línií a povrchov bez akéhokoľvek neporiadku. Takto upravený priestor podporuje ukľudňujúcu atmosféru.

Neskladajte

Stohovanie alebo skladanie vecí na seba, napríklad v šatníku k poriadku paradoxne nevedie. Je totiž málo pravdepodobné, že veci, ktoré sú naspodku kopy si ešte niekedy vôbec vytiahnete. Poriadok je tak iba zdanlivý, navyše ak by ste aj vec zo spodku kopy chceli, prístup k nej je komplikovaný. Lepšou alternatívou je ukladať veci zrolované.

Oblecenie neskladat skladat oosouji

Čistite zhora nadol

Využite gravitáciu vo svoj prospech. Hĺbkové čistenie na japonský spôsob je o postupe zhora smerom nadol. Nečistoty z vrchných políc tak skončia na zemi, ktorú následne už iba povysávate.

Opravte alebo vyhoďte

Každý máme doma niečo, čo si zaslúži opravu. Nemáme teraz na mysli poškodené hydroizolácie či iné stavebné prvky, ale skôr rôzne drobnosti, ktoré ste si povedali, že raz opravíte. Podľa teórie oosouji prinášajú pokazené veci negatívnu energiu a ak si s opravou neviete dať rady, vec jednoducho vyhoďte.

Neschovávajte neporiadok v zásuvkách

Rôzne zásuvky dokážu aj dlhé roky skrývať široké spektrum zbytočností a hoci by mali celkovému poriadku pomáhať, v skutočnosti nabádajú skôr k uskladňovaniu a teda tvorbe ďalšieho neporiadku. Podľa oosouji by ste mali pravidelne zásuvky pretrieďovať a zbavovať sa vecí, ktoré ste za posledné týždne ani len nechytili do rúk.

Foto: elements.envato.com

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    ja som sa takto naučila upratávať pred desiatimi rokmi a je to úžasna technika. Ušetrilo to veľa stresu v mojom živote.

  2. Ja som sa tiež zabavila takto kopu vecí. Predtým som ani len nvedela koľko zbytočností si zbytočne nakupujem.

Komentáre