Plánujete kúpu klimatizácie a radiátorov? Vždy sa poraďte u špecialistov. Vysvetlíme, prečo.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Plánujete kúpu klimatizácie a radiátorov? Vždy sa poraďte u špecialistov. Vysvetlíme, prečo.

Plánujete kúpu klimatizácie a radiátorov, terma-aero-v-biela, Dobrá klíma

Klimatizácia (anglicky – air conditioning) je úprava kvalitatívnych parametrov vzduchu v uzatvorených priestoroch teda našich interiérov. Obvykle klimatizácie ochladzujú vduch a zbavujú ho vlhkosti. Táto úprava vzduchu sa deje v zariadeniach tiež označovaných ako “klimatizácia”. Princíp je ten istý ako u chladničiek kde studený vzduch je vo výparníku a u klimatizácií je tento vlastne vnútorná jednotka v interéri. Na distribúciu studeného vzduchu do miestnosti slúži ventilátor, ktorý je vo vnútornej jednotke a  tento tlačí ochladený vzduch po ploche miestnosti.

Dizajnové radiátory včera a dnes

Staršie ročníky si určite spomenú na dobu, kedy mal každý rovnakú obývaciu zostavu, rovnaké kachličky, rovnaké záclony či rovnako deravé topánky, ktoré vyšliapali v radoch na tovar. Nebola to len doba socializmu v Československu, ale aj doba uniformná, kedy všetci na letnej robili to isté. Spartakiáda bola v nás tak hlboko zakorenená, že akýkoľvek výkyv od “kvázi normálu” bol automaticky trestaný.
1_pEz-chlg7KUcwfuvP-VQdA.png

A potom prišla nežná revolúcia.

Tá so sebou priniesla okrem otvorenia hraníc aj otvorenie trhu a nových možností. Už sme nemali rovnaké obývačky, ani nálady. Avšak keď dnes prídete hocikomu do bytu či domu, všetci ostali pri bielych, hranatých krabiciach — zvaných radiátor, ktoré nemajú žiadnu estetickú hodnotu. Obývačky sa zmenili, staré zvyky zostali.
img2.jpeg
Dnešné dizajnové radiátory sú svojim vzhľadom a spôsobom inštalácie v mnohom odlišné. Okolo radiátora sa dá spraviť kult a centrum dizajnu vášho bývania. Je to totiž plnohodnotný dizajnový prvok.

Umelecký, retro alebo vidiek?

Dnes si už môžete vybrať z rôznych štýlov, takmer z 250 rôznych farieb, či možnosti pripojenia energie. Tvary dizajnových radiátorov sú prakticky nekonečné. Chcete radiátor, ktorý pripomína iPhone? Žiadny problém. Potrebujete radiátor, ktorý vyzerá ako včelí úľ? Rebrík? Polička? Zrkadlo? Neviditeľný radiátor? Kreativite sa medze nekladú, je to len na vás a vašom vkuse.

Pod okno alebo do priestoru?

Ak budeme teraz písať o optimálnej účinnosti, tak najlepší priestor pre radiátor je určite pod oknom. Vďaka tomu sa chladný vzduch prenikajúci dovnútra automaticky ohrieva. Distribuuje sa rovnomerne, takže nedochádza ani k veľkým teplotným rozdielom v rôznych častiach miestnosti. Dolný okraj radiátoru by mal byť aspoň 10 cm od podlahy a 10 cm od parapety. Trendy nám však dnes jasne diktujú, že radiátor funguje ako dizajnový prvok a ako dizajnový prvok by sme ho mali nechať aj vyniknúť v priestore. Je však potrebné brať do úvahy, že výkon sa o niečo zvýši.
img3-1.png

Rady a tipy

1: Dbajte na vhodný výber ventilu. Možnosti ventilov, rovnako u radiátorov, sú takmer nekonečné.
2: Radiátor svojím výkonom (W) by mal plniť požiadavky na teplo, a dokonca ho aj jemne prevyšovať. Myslite na tepelné straty vetraním alebo na stav budovy.
3: V nízkoenergetických či v zateplených domoch je vhodné využívať radiátory, ktoré pracujú s teplotou vody (50/30 ºC). Rovnako odporúčame pracovať s malými objemami vody, čím sa umožňuje pružná regulácia výkonu pri zmenách teploty v miestnosti.
4: Výmena radiátorov zvýši účinnosť aj komfort kúrenia a veľmi rýchlo sa vráti.
5: Tepelný výkon sa uvádza v závislosti od tepelného faktoru. To znamená: teplota napájania a návratu a teplota v miesnosti na úrovni: 75/65/20 °C alebo 70/55/20 °C.

Najmodernejšie riešenia klimatizácií sú univerzálnejšie v úprave vzduchu a otočením prúdenia chladiva v systéme pomocou špeciálneho ventilu sa výparník a kondenzátor “vymenia”, čo umožní na vnútornej jednotke v kondenzátore odovzdávať teplo a teda miestnosť vykurovať. Táto vlastnosť sa dá využívať hlavne v prchodných obdobiach roku. Druhov klimatizácií je niekoľko. Predstavíme vám tie základné.

Neprehliadnite:
Zdravé steny, zdravý vzduch

Split systémy

Split klimatizačné systémy, určené pre jednu miestnosť, pozostávajú z oddeleného kondenzátora s kompresorom, ktorý sa nachádza vo vonkajšom prostredí (vonkajšia jednotka) a vnútornej jednotky, ktorá obsahuje výparník. Navzájom sú prepojené medeným izolovaným potrubím, ktoré vedie chladiace médium.

MultiSplit systémy, Mitsubishi Kirigamine Zen MSZ-EF18VG, Dobrá klíma

MultiSplit systémy

MultiSplit klimatizačné systémy určené pre viac miestností (zväčša 2 až 5), pozostávajú z oddeleného kondenzátora s kompresorom, ktorý sa nachádza vo vonkajšom prostredí a viacerých vnútorných jednotiek, ktoré obsahujú výparníky. S vonkajšou jednotkou je každá vnútorná jednotka prepojená medeným izolovaným potrubím, ktoré vedie chladiace médium. Každá vnútorná jednotka je individuálne ovládaná vlastným ovládačom, avšak všetky vnútorné jednotky bežia v rovnakom režime (chladenie alebo vykurovanie).

MultiSplit systémy, Mitsubishi R32 MXZ-4F80VF, Dobrá klíma

Mobilná split klimatizácia

Mobilný split systém tvorí vnútorná jednotka na kolieskach prepojená flexibilnými rúrami s vonkajšou jednotkou, podobne ako pri pevne nainštalovaných split systémoch.

Mobilná hadicová klimatizácia

Mobilná split klimatizácia, Carrier PC-09HPPD, Dobrá klíma

Celú klimatizáciu tvorí jedna jednotka na kolieskach, ktorá obsahuje kondenzor aj výparník. Odvod kondenzátorom zohriateho vzduchu je zabezpečený ventilátorom, ktorý je napojený na hadicu, ktorá sa musí vyviesť do vonkajšieho prostredia. Nevýhodou tohto typu klimatizácie je jej znížená účinnosť, lebo na ochladzovanie kondenzátora používa vzduch z klimatizovanej miestnosti. Z toho vyplýva ďalšia nevýhoda, že tento typ klimatizácie neustále odčerpáva vzduch z miestnosti, a tým vytvára podtlak, ktorý spôsobuje prenikanie neklimatizovaného vzduchu do miestnosti.

Zdravotné hľadiská

Nesprávne používanie klimatizácie vplyvom cirkulujícího vzduchu nastaveného na extrémne nízke teploty a výfuk z vnútornej jednotky nastavený zlým smerom može viesť k vysychaniu očí a ich páleniu, bolestiam hlavy, stuhnutým krčným svalom a podobne. Zásadním opatrením je vyhýbanie sa tepelným šokom pri prechodoch medzi klimatizovaným a vonkajším prostredím. Lekári odporúčajú aby tepelný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou bol max 4 – 6 oC. Vnútorná jednotka by mala byť umiestnená tak, aby vzduch, ktorý z nej prúdi, nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. Výšku aj smer prúdenia vzduchu je možné nastaviť pri montáši kednotky na stenu a aj dodatočne sa dá “fúkanie” vzduchu nastaviť lamelami ktoré sú súčasťou jednotky.

Plánujete kúpu klimatizácie a radiátorov, Dobrá klíma

Treba si pri tom uvedomiť, že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizačnej jednotky je “ťažký” a asi po 2 m klesá k podlahe hoci ho do miestnosti ženie, ventilátor. Z pohľadu čistoty a zdravotného hľadiska je vybavenie klimatizácie rôznymi filtrami (prachovými, pachovými, antibakteriálnymi, ionizačnými a pod.) dnes už samozrejmosťou. Dôležité je pritom však dodržiavanie ich čistenia. Vybratie filtrov je nenáročné a aj ich čistenie(vypratie). Výkon jednotky sa dimenzuje podľa veľkosti miestnosti. Nerobte to, ako “svojpomoc”. Vhodné je preto, poradiť sa so špecialistami.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné klimatizácie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre