Čo vieme o elektrosmogu a ako sa pred ním chrániť 4. časť – elektroinštalácie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


O elektrosmoguZdravé bývanie

Čo vieme o elektrosmogu a ako sa pred ním chrániť 4. časť – elektroinštalácie

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog
www.svetla.sk

Všetky elektroinštalácie v našich domovoch, elektrické spotrebiče a osvetlenie, ktoré používame, produkujú elektromagnetické polia – teda elektrosmog. Elektrické a magnetické polia vytvára aj domová elektroinštalácia.

Názorné príklady

Tri ilustrácie nižšie ukazujú príklady elektromagnetických polí v domácnosti z lampy a bežného sieťového adaptéra.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Prvý obrázok ukazuje, že elektromagnetické pole je stále prítomné až po vypínač, ak lampa je vypnutá.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Tento druhý obrázok znázorňuje existujúce elektrické a magnetické pole z lampy, keď je lampa zapnutá. Elektrické pole sa cez vypínač “rozšíri” až k lampe.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Tretí obrázok znázorňuje bežný typ sieťového adaptéra, transformátor, ktorý mení napätie 220 V z elektrickej siete na nižšie napätie potrebné pre rôzne, zvyčajne prenosné elektronické zariadenia. Opäť sú prietokom prúdu cez adaptér emitované magnetické polia, za súčasnej prítomnosti elektrických polí. Magnetické polia sú značne veľké a môžu byť stále veľké aj pol metra od adaptéra.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Tento efekt je spôsobený predovšetkým prítomnosťou elektrických cievok (drôtu navinutého na jadre), čo znásobuje plochu kábla. Čo je navyše rozdiel, adaptér býva v zásuvke pripojený nepretržite bez vypínača obvykle tomu hovoríme – pohotovostný režim spotrebiča.

Zhrnutie a vysvetlenie

Z predchádzajúcich obrázkov je zrejmé, že elektromagnetické polia vznikajú tam kde prúdi el. energia. Čím väčší prúd, tým väčšie bude magnetické pole. Elektrikári, ktorí inštalujú rozvody el. energie musia dodržiavať predpisy o správnej inštalácii a nie sú tlačení do optimalizácie rozloženia a zapájania káblov tak, aby bola zabezpečená čo najnižšia hladina elektromagnetických polí. Je teda fakt, že domové rozvody môžu byť zapojené perfektne a podľa predpisov, stále však môžu vyrábať nezdravé elektromagnetické prostredie pre tých, ktorí sú naň citliví.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Elektrické spotrebiče

Všetky elektrické spotrebiče emitujú elektromagnetické žiarenie pri ich používaní. Napr. zariadenia, ktoré majú motor a/alebo vyhrievaciu špirálu, budú okolo seba vytvárať vysoké úrovne elektromagnetických polí. Môžu to byť sušiče vlasov, ktoré sa prikladajú do bezprostrednej blízkosti hlavy.

Neprehliadnite:
Ako elektrosmog vzniká a kde všade sa s ním môžeme „stretnúť“,
ako sa chrániť? 3. časť

Epifýza, ktorá je zodpovedná za opravu poškodených častí tela, podporu imunitného systému a ovládanie nálady, leží v hlave. Vylučuje hormón melatonín, ktorý vykonáva tieto funkcie. Produkcia melatonínu sa dramaticky znižuje, ak je epifýza vystavená striedavému elektromagnetickému polu.

Všetky elektroinštalácie produkujú elektrosmog

Tiež niektoré druhy elektrického rádiatorového a podlahového vykurovania môže viesť k vysokým hladinám polí. V nejednom dome, v ktorom vykurujú elektrickými ohrievačmi, sa magnetické polia pohybujú na úrovni viac ako 2000 nT. Nezanedbateľnou je aj situácia vo využívaní čiernej – výpočtovej techniky v domácnostiach. Viac vám o situácii “povedia” malé obrázky a popisky k týmto technickým pomôckam, ktoré považujeme v našich domácnostiach za samozrejmosť.

I. Balaj
www.elektrosmog.voxo.eu

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre