Podlahové kúrenie: Čo od neho očakávať (časť 1.)

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Podlahové a stenové vykurovanieStavbaTZBVykurovanie

Podlahové kúrenie: Čo od neho očakávať (časť 1.)

Podlahové kúrenie: Čo od neho očakávať

V súčasnosti existuje medzi ľuďmi ešte stále mnoho mylných predstáv o tom ako podlahové kúrenie funguje. Môže to prameniť z toho, že nevedia, ako tento systém funguje, a tak od neho očakávajú veci, ktoré v realite nie sú pravdivé. V dnešnom článku by sme si tieto mýty radi vyvrátili.

Vo všeobecnosti sa podlahové vykurovanie považuje za pomerne udržateľný a hospodárny vykurovací systém. Existujú dva druhy podlahového vykurovania, a to elektrické a hydraulické. Hydraulický systém, ktorý využíva na ohrievanie teplú vodu, sa potom následne delí ešte na takzvaný suchý a mokrý systém. Rozdiel je iba v inštalácií rúrok.

Vzhľadom na praktické použitie sa mokrý systém využíva najmä v novostavbách a suchý systém, rovnako ako aj elektrický, zas v projektoch rekonštrukcií nehnuteľností.

Neprehliadnite:
Podlahové kúrenie je stále populárnejšie. Spoznajte jeho výhody a nevýhody.

Mýtus č. 1: Podlahové vykurovanie je drahšie ako vykurovanie radiátormi

Napriek tomu, že inštalácia podlahového kúrenia je približne o 20 až 30 percent drahšia, ako v prípade radiátorov, vďaka svojej energetickej účinnosti vám na účtoch za vykurovanie spôsobí z dlhodobého hľadiska výraznú úsporu, čím sa podlahové kúrenie stáva naopak lacnejšou voľbou, než vykurovanie radiátormi. Navyše si systém podlahového kúrenia vyžaduje menšiu mieru údržby.

Mýtus č. 2: Podlahové vykurovanie je slabé

Mnoho ľudí sa obáva, že podlahové kúrenie nedokáže vykúriť dom na pohodlnú teplotu. Aj toto tvrdenie je mýtus, nakoľko sa dokážeme dostať s podlahovým vykurovacím systémom až na teplotu 25°C.

Mýtus č. 3: Podlahové vykurovanie sa nedá regulovať

Tento článok zakončíme posledným veľmi častým mýtom o podlahovom vykurovaní, a teda tvrdením, že podlahové kúrenie nemožno regulovať. Vychádza pravdepodobne z toho, že podlahové kúrenie nabieha oveľa pomalšie, než radiátor. Riešenie je jednoduché, a teda zapnúť podlahové kúrenie na vami preferovanú teplotu na začiatku vykurovacej sezóny a vypnúť ho až na jej konci. Meniť teplotu na termostate počas dňa sa veľmi neoplatí, nakoľko nahrievanie a ochladzovanie podlahového vykurovacieho systému trvá až niekoľko hodín.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre