Škvára v dome: Je zdraviu škodlivá?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavebné materiályZdravé bývanie

Škvára v dome: Je zdraviu škodlivá?

Škvára v dome je zdraviu škodlivá, spýtajte sa na to pri kúpe starého domu, zdrave byvanie, stavebne materialy

Ak máte starší rodinný dom, alebo byt s pôvodnými podlahami, je dosť veľká šanca, že bývate na škváre. Je nutné ju vymeniť? Je škvára zdraviu škodlivá? Povieme si v dnešnom článku.

V minulosti bolo bežnou praxou ukladať drevené podlahy na vrstvu škvárového násypu. Do neho sa následne uložili hranoly, odborne nazývané aj vankúše, ku ktorým sa následne priklincovali parkety.

Podkladová škvára má jednu celkom zásadnú vlastnosť, a to že po rokoch degraduje až do takej miery, kedy sa z nej stane iba jemný prášok, ktorý už prestáva plniť svoju pôvodnú funkciu. Podlaha tak začne pri chodení po nej vŕzgať. V prípade, že sa chcete pustiť do rekonštrukcie podlahy, je ju potrebné z interiéru vynosiť a nahradiť novým materiálom.

Neprehliadnite:
Neviete nájsť príčinu vašich zdravotných problémov?
Môžu to byť látky zo stavebných a dokončovacích materiálov.

Pri pôvodných podlahách sa totiž nekládol prílišný dôraz na izolovanie podlahy od zemnej vlhkosti, vďaka čomu môžeme v niektorých starších objektoch zaznamenať nevyvetrateľný puch. Dnešné technológie nám však umožňujú tento problém odstrániť a navyše vyrovnať podkladovú vrstvu do dokonalej roviny.

Nezávadnosť škváry je otázna

Škvára je jednoducho povedané popol, ktorý vzniká po spaľovaní uhlia. Tento popol bol následne zachladený vo vode a používaný na stavebné účely. Škvára môže byť závadná aj nezávadná.

Pri stavbách realizovaných od roku 1983 stavebné materiály povinne prechádzali kontrolou nezávadnosti. No ak bývate v stavbe zo skoršieho roku, nezávadnosť škváry nevie nikto garantovať.

Škvára v dome je zdraviu škodlivá, spýtajte sa na to pri kúpe starého domu, zdrave byvanie, stavebne materialy

Problémom je, že škvára môže byť aj ťažkým karcinogénom, ktorý je v dlhodobom horizonte veľmi škodlivý. Môže obsahovať zvýšený obsah radónu, ktorý sa mohol dostať do spaľovne uhlia z kontaminovaného náleziska uhlia.

Výmena starej podlahy nie je vôbec lacnou záležitosťou, no treba ju brať ako investíciu do zdravia rodiny. Chôdzou po podlahe sa drobné čiastočky škváry uvoľňujú do ovzdušia, hlavne okolo soklovej lišty, čo nie je zdravé dýchať ako v prípade závadnej škváry, tak i v prípade tej nezávadnej.

Foto zdroj: podlahy.com
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre