Praktická a moderná kuchynská linka. Poradíme vám, ako vybrať jej materiál

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneKuchynský nábytok

Praktická a moderná kuchynská linka. Poradíme vám, ako vybrať jej materiál

Kuchyna Inox Praktická a moderná kuchynská linka

Plánujete renováciu kuchyne a neviete, ktorý materiál je najlepší aby kuchynská linka dlho vydržala? Prinášame vám stručné porovnanie jednotlivých materiálov a tipy, pre koho sú vhodné. Popíšeme si ich výhody a nevýhody, aby ste presne vedeli, čo môžete od týchto materiálov očakávať.

 

 

Kuchynská linka z masívu očarí na prvý pohľad

Masívne drevo na kuchynskej linke dodá vašej kuchyni nádych luxusu a kvality. Väčšinou ide o bukové či dubové drevo. Oba druhy sa vyznačujú výbornou tvrdosťou a vďaka širokej ponuke moridiel môžete odtieň presne prispôsobiť vašim požiadavkám.

Kuchynská linka z masívu očarí na prvý pohľad

Náš TIP:
Farbu a odtieň kuchynskej linky vyberajte aj podľa obkladov nad doskou. Vďaka ich zladeniu bude kuchyňa pôsobiť harmonicky a pokojne.

Výhodou linky z masívu sú aj možnosti opráv. V prípade menších škrabancov môžete drevo prebrúsiť a opäť nalakovať. Menšou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Drevo je tiež menej odolné voči priamemu účinku tepla.

Kuchynská linka z MDF ponúka atraktívny pomer cena/kvalita

Kuchynské linky z MDF sa v dnešnej dobe tešia veľkej obľube. Dôvodom je predovšetkým ich kvalita, ktorá je dostupná za rozumné peniaze. Skratka MDF znamená stredne tvrdá drevovláknitá doska (Medium Density Fibreboard). MDF môžete lakovať, zakryť fóliou alebo doplniť dyhou.

Naplánujte si kuchyňu na mieru

MDF pokrytá fóliou je výborne odolná voči vlhkosti a jej spoje nie sú viditeľné. Fólia je totiž nanášaná aj cez hrany dosky. Nevýhodami MDF sú nižšia odolnosť v porovnaní s masívom a ťažšie opravy v prípade fóliového alebo dyhového krytia.

Kuchynská linka z lamina šetrí peňaženku

Laminové kuchynské linky patria medzi najrozšírenejšie a cenovo najdostupnejšie. Kuchynská linka je tvorená drevotrieskou s obojstranným laminovaním. Pri výbere farby a odtieňa budete mať takmer neobmedzené možnosti. Počas montáže oceníte nízku hmotnosť dosiek a počas používania zase jednoduchú údržbu.

Kuchynská linka z lamina šetrí peňaženku

Kuchynské linky a bloky

 

Kuchynská linka z kameňa

Kuchynské linky z kameňa, či už umelého alebo prírodného, patria v dnešnej dobe medzi najdrahšie. Kuchyni ale dodávajú unikátny a moderný vzhľad, ktorý sa tak rýchlo „neokuká“. Pri výbere typu kameňa máte na výber hneď z viacerých možností:

Kuchynská linka z kameňa

  • žula,
  • mramor,
  • technický kameň
  • či umelý kameň.

Každý druh má svoje pre a proti. Kuchynské linky z kameňa sa ale vo všeobecnosti vyznačujú vysokou odolnosťou. Neuškodí im krájanie, hnetenie cesta či odkladanie hrncov priamo z platne a zároveň sú antibakteriálne. Štýlová je aj murovaná kuchynská linka, ktorá sa teší veľkej obľube v moderných domácnostiach.

Kuchynské skrinky a sektorové kuchyne

U prírodných kameňov ale musíte rátať s väčšou pórovitosťou. Škvrny z farbiacich potravín tak môžu na doske zanechať viditeľné stopy aj napriek čisteniu. Či už vo vašej kuchyni bude dominovať rohová kuchynská linka alebo ostrovček, vždy vyberajte s rozumom.

Výber materiálu kuchynskej linky začnite stanovením rozpočtu. Každý materiál je dostupný za rozdielne ceny a ponúka iné výhody. Masív je síce odolný a ľahko opraviteľný, no za jeho krásu si priplatíte. Laminované linky sú na druhej strane cenovo veľmi dostupné, no ich poškodenie tak ľahko neopravíte.

Foto: Moebelix
Redakcia

>> Spomínané kuchynské linky
na mieru alebo sektor <<

 

 

Komentáre