Psychológia farieb: Ako si vybrať farbu do interiéru

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPovrch. úpravy, maľby tapety

Psychológia farieb: Ako si vybrať farbu do interiéru

Psychológia farieb Ako si vybrať spravnu farbu do interiéru

Farba je viac než vizuálny zážitok. Každá farba na nás pôsobí inak a je preukázané, že dokáže ovplyvniť náladu a emócie človeka. Kým teplé farby, akými sú napríklad žltá, oranžová alebo červená môžu vytvárať pocity tepla až agresivity, naopak studené farby ako zelená, či modrá pôsobia upokojujúco až depresívne. Ako si vybrať tú správnu farbu pre každú miestnosť v byte? Tak na to sa pozrieme spoločne v tomto článku.

Začnime modrou farbou, ktorá sa teší pomerne vysokej obľube. Ľuďom symbolizuje oblohu vďaka čomu má upokojujúci účinok. Výborne sa hodí napríklad do spálne, alebo do kúpeľne. Jednoducho na miesta, kde si chcete oddýchnuť a cítiť sa zrelaxovane.

Psychológia farieb Ako si vybrať spravnu farbu do interiéru

Žltá farba predstavuje šťastie, optimizmus, inšpiráciu a pre mnohých z nás aj leto. Pri výbere žltej farby na stenu zvoľte radšej tlmený odtieň bledožltej, ktorá je príjemnejšia na oko. Ak chcete vytvoriť pozitívny prvý dojem z domácnosti, môžete ju použiť hneď vo vstupnej chodbe. Pekne sa hodí aj do detskej izby.

Neprehliadnite:
Nie je biela ako biela, biela farba je opäť v kurze

Ďalšou farbou vhodnou do detskej izby je fialová, ktorá stimuluje v deťoch predstavivosť. Ak ste sa rozhodli pre túto farbu, skúste steny natrieť bledofialovou. Táto farba vo vás zaručene prebudí kreativitu a taktiež navodí aj pocit jemnej romantiky.

Romanticky pôsobí aj príbuzná ružová farba, ktorá sa vníma ako symbol ženskosti a nevinnosti. Je veľmi obľúbenou farbou pre detské izby dievčat.

Psychológia farieb Ako si vybrať spravnu farbu do interiéru

Farby v škandinávskom štýle

Ak vás nalákajú výrazné farby, stavte na overenú klasiku. Neutrálna sivá farba pôsobí elegantne a hodí sa k väčšine farieb. Pri výbere sivej vám odporúčame zvoliť skôr teplejší odtieň sivej, ktorý nepôsobí príliš strojene.

Šedú kombinujte s bielou farbou, ktorá ju vyváži a dodá priestoru pocit čistoty. Útulnejšie opäť pôsobia skôr teplejšie odtiene bielej. A v priestore, kde sa vyskytuje biela farba určite nezabudnite ani na akcenty čiernej. Čierna predstavuje tajomstvo a silu. Najlepšie vynikne na malých dekoráciách, na tenkých rámoch, alebo svietidlách.

Foto: Unsplash, Freepik
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre