Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou a filozofiou jednoduchého žitia

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou a filozofiou jednoduchého žitia

Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou

Zjavil sa v Európe a mnoho ľudí pohltil. Reč je o dizajne inšpirovaný japonskou kultúrou, ktorí sa v posledných rokoch teší veľkej obľube aj mimo Japonska. Ľudí láka najmä svojou tradičnou zenovou filozofiou jednoduchého žitia.

Japonský interiérový dizajn sa v mnohých ohľadoch inšpiruje podstatou minimalistickej architektúry a dizajnu. Nájdeme tu prírodné materiály a svetlé tóny dreva a tkanín. Ústrednými prvkami tejto estetiky dizajnu sú línia, forma, priestor, svetlo a materiál. Dôležitým prvkom dizajnu je prepojenie vnútorného a vonkajšieho sveta. V interiéri sa taktiež používa čo najmenej priečok pre ľahší a prirodzenejší tok energie v priestore.

Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou

Japonský minimalizmus

V interiérovom dizajne inšpirovanom japonskou kultúrou je cieľom vytvoriť priestor, v ktorom sa človek necíti stiesnene, chaoticky alebo neporiadne. K tomuto výrazne prispieva sporadickejší výskyt nábytku a doplnkov, ktorý dáva vyniknúť samotnému priestoru. Používa sa veľa bielej farby, nakoľko najlepšie odráža prirodzené svetlo a vytvára tak presvetlenú oázu pokoja.

Neprehliadnite:
Koloniálny štýl bývania nielen pre cestovateľov

V japonských spálňach často nájdeme posuvné dvere, ktoré poskytujú dostatočné súkromie v prípade potreby, avšak počas veľkej časti dňa ostávajú otvorené, aby sa umožnilo prúdenie energie medzi vnútornými priestormi.

Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou

Negatívny priestor

Negatívny priestor je priestor, ktorý sa zdá na prvý pohľad nevyužitý, prázdny. V japonskej kultúre však plní dôležitú funkciu. V priestore vytvára pocit jasnosti a slobody. Často má podobu bielej farby. Minimalistická biela farba, spoločne s neutrálnymi odtieňmi krémovej kraľujú interiérovému dizajnu v japonskom štýle, a to aj v detských izbách, v ktorých nájdeme pestré farby iba výnimočne.

Foto zdroj: home-designing a shutterstock
Redakcia

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre