Vyrob si vlastnoručne doma stojan na varešky alebo vázu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma stojan na varešky alebo vázu

Vyrob si vlastnoručne doma stojan na varešky alebo vázu

Náš seriál o tom ako si môžete doma urobiť doplnky do domácnosti a tak si ju skrášliť, pokračuje ďalšou časťou. Dnes sa budeme venovať výrobe stojana na varešky. No tým istým spôsobom sa dá vyrobiť aj váza na kvety. Stojan na varešky budeme opäť vyrábať z čerešňového dreva. Vázu sme však vyrobili zo slivkového dreva. Tak poďme na to.

1. Na výrobu stojana potrebujeme doštičky široké 10 cm, steny stojana majú hrúbku 1,5 cm.

2. Doštičky si zhobľujeme z oboch strán na hrúbku 1 cm. Dosky zrežeme cirkulárkou pod 45 stupňovým uhlom (kotúč si nastavíme na 45 stupňov) . Narežeme na dĺžku 21 cm. Keďže podstavec má 4 steny, aj dosky musia byť 4. Všetky 4 dosky si poukladáme vedľa seba tak, aby zrezaná časť (45 stupňová) bola zospodu. Potom všetky 4 kusy k sebe zlepíme páskou (napr. maliarskou).

Potom si dosky otočíme na druhú stranu, tam kde sú zrezané a všetky hrany natrieme lepidlom, stočíme dokopy a prilepíme aj poslednú hranu páskou, aby všetko držalo pokope. Lepidlo dávame primerane, aby ho nevytlačilo. Necháme to odležať 24 hodín, aby sa všetko k sebe dôkladne prilepilo. Po 24 hodinách odlepíme všetky pásky.

 

3. Dno vyrobíme tak, že stojan si položíme na zvyšok dosky hrubej 1 cm a obkreslíme, aby sme vyrobili dno. Obkreslené si vyrežeme cirkulárkou. Zospodu prilepíme lepidlom. Necháme opäť 24 hodín schnúť Po uplynutí 24 hodín, zbrúsime brúsnym papierom všetko dohladka a do roviny. Natrieme olejom.

Stojan na varesky dno

4. Váza: Je trošku vyššia a užšia než stojan na varešky a jej hrany sú zaoblené. Dno vázy tvorí zrezaný ihlan. Ten si vytvoríme z obyčajného kvádra. Následne vyfrézujeme jeho steny pod 45 stupňovým uhlom. Na ihlane urobíme štvorec priemeru vázy, vložíme ho do ihlanu a zalepíme. Alebo podľa predstáv.

Stojan na vazu dno

Foto: autor
Redakcia

>> Podobné kuchynské doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Veľmi pekné, to by sa manželke určite páčilo. Má rada drevené veci. Možno veru aj skúsim urobiť.

Komentáre