Rez ovocných stromov v záhrade

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Rez ovocných stromov v záhrade

Rez ovocných stromov v záhrade

Kto vlastní záhradu alebo sad alebo má vysadených len zopár ovocných stromov vie že každý rok ho čaká pravidelný rez stromov. A tak v tomto skorom jarnom čase záhradkári netrpezlivo vyzerajú chvíľu, keď nočné teploty prestanú padať pod bod mrazu. Dobre totiž vedia, že v tom čase dozrel čas na prerezanie ovocných stromov. Do jednej ruky si vezmú záhradnícku pílku, a do druhej ostré nožnice a môžu vyraziť do boja s prírodou. Správny prierez zvýši plodnosť aj urýchli rast stromu.

 

 

Na strihanie ovocných stromčekov platí niekoľko pravidiel. Predovšetkým je to ročná doba, pretože každý druh ovocného stromu sa musí strihať inokedy. Jednoduché je to pri jabloniach, ktoré sa môžu strihať prakticky hocikedy v priebehu roka, pokiaľ to dovolia klimatické podmienky Nikdy nie však v mrazoch to je dôležité si uvedomiť a platí to pre všetky rezy ovocných stromkov a kríkov. Rozlišujeme rôzne druhy rezov, ako jarné, letné, jesenné, omladzovacie, udržiavacie atď. Naproti tomu kôstkoviny, ako sú čerešne či marhule sa strihajú po zbere plodov.

Prečo striháme stromky?

Aby mal ovocný strom čo najlepšiu úrodu, ďalej môže ísť o takzvaný výchovný rez ten sa vykonáva s pravidla do 5 rokov, potom tvarovací rez , alebo ešte aj rez presvetlovací. Korunka  nesmie zhustnúť vetvami, pretože plodonosná obrasť by sa tvorila len po jej obvode, obrasť by predčasne zasychal a strom by prestal plodiť respektíve by plodil len zriedka. Preto sa po výsadbe a v prvých rokoch vykonáva tzv. výchovný rez. V ďalších rokoch sa rovnováha medzi rastom a optimálnou násadou plodov zaisťuje udržiavacím či zmladzovacím rezom. Rez vykonávame podľa potreby a charakteru stromu.

Ako pri strihaní správne postupovať Rez ovocných stromov

Ako pri strihaní správne postupovať (rez stromov)

Ako správne postupovať pri strihaní ovocných stromkov? Každý kto chce pestovať ovocné stromky sa nezaobíde bez toho aby vykonával jeden z mnohých druhov rezu. Tu vám popíšem niekoľko základných pravidiel ako postupovať pri rezaní a čoho sa držať. Najskôr pristúpime ku stromu z jednej strany, vyberieme si jednu haluz a hľadáme na nej tie výhonky, ktoré rastú zo stromu pod ostrým uhlom nahor a nadol; tie výhonky, ktoré rastú do stredu koruny; tie výhonky, ktoré sú poškodené, a výhonky ktoré rastú smerom do koruny alebo sú nad sebou teda si konkurujú. Existuje mnoho pravidiel, ktoré skúsení záhradníci poznajú a dodržiavajú: Jarné prestrihávanie sa musí vykonať ako náhle skončia mrazy.

Toto obdobie obvykle začína buď na konci februára, alebo na začiatku marca. Toto obdobie je vhodné v tom, že rany po reze nezmrznú. Okrem toho sa rany v tomto období najlepšie zarastajú. Všetky rezné rany väčšie ako 1 cm zatierame balzamom alebo štepárskym voskom. Je dôležité, aby rezy stromov boli hladké a čisté. Je veľmi dôležité venovať pozornosť konárom vyrastajúcim z kmeňa – mali by byť dlhšie ako ostatní. Pokiaľ je strom slabý, potom je treba prerezávať ho len minimálne – režeme len na druhé alebo tretie očko. Ak strom rastie silne a rýchlo, musia byť vetvy zakrátené nad piatym očkom.

Jednotlivé ovocné druhy majú rôznu rastovú charakteristiku a vodítkom je tvar stromčeka a tvar koruny. Súčasným trendom sú pomaly rastúce podnože, napríklad u jabloní je to obľúbený podpník M9, na ktorých je možné pestovať stromčeky v nízkych tvaroch. Tie umožňujú vykonávať pestovateľské zásahy aj zber plodov zo zeme, a sú praktickejšie na údržbu a pravidelné ošetrovanie.

Kedy rezať v zime a kedy v lete

Zimným rezom, ktorý robíme na prelome februára a marca po skončení mrazov, dosiahneme zmladenie, čím podporujeme rast nových výhonov. Letný rez sa využíva na odstránenie nepotrebných, konkurenčných výhonov, alebo na skrátenie moc dlhých výhonov a na podporu plodnosti. U marhuli je to takzvaný Šítov rez. Termín letného rezu závisí od klimatických podmienok, výživy a celkovej kondície stromu. Orientačne je to zhruba od polovice augusta do polovice septembra.

Ako pri strihaní správne postupovať Rez ovocných stromov

Ako rezať štíhle vreteno (rez stromov)

Jednoročný stromček bez obrastu skrátime na 70-80 cm, očká do výšky 40 cm vylepíme. Jednoročný stromček s obrastom skrátime na 80-90 cm a kmienok do 40 cm vyčistíme od obrastu a očiek. Dvojročný stromček skrátime na 100-120 cm, silné vetvy tiež skrátime a nevhodné ohneme. V 2. a 3. roku uprednostňujeme ohýbanie vetiev do vodorovnej polohy pred rezom. Vtedy režeme len bujné a nevhodne rastúce letorasty a nedovolíme vývin silných výhonov v korune. Po dosiahnutí výšky cca 2 metrov terminál odstránime a robíme letný rez a zimný len ako doplnkový. V ďalších rokoch odstraňujeme konkurenčné a silné výhony a udržujeme kužeľový tvar stromčeka.

Aké nástroje používame na rez?

Dosť záhradkárov sa pýta na náradie aké použiť na orezávanie a strih ovocných stromkov. Pokúsim sa to tu prehľadne napísať.

Tak na tie tenké a mäkké výhonky Ø max. 2 cm používame ostré klasické záhradnícke nožnice. Strih vedieme asi 0,5 cm nad púčikom pod uhlom 30 – 45° na takzvaný konárový krúžok, aby sme ho nepoškodili a list sa zdravo rozvinul. Obe ostré čepele by mali v mieste rezu pôsobiť proti sebe, aby vetvu nepoškodili rozdrvením. Nožnice musia robiť čistý rez, rezné hrany nesmú byť rozdrapkané po obvode.

Ako rezať štíhle vreteno Rez ovocných stromov

Na strihanie starých a tuhých vetiev a konárov sú však vhodnejšie kovadlinkové nožnice, najmä so srpovitou čeľusťou, umožňujúcou tzv. „kĺzavý strih”. Vetvy do Ø 40 mm striháme dvojručnými pákovými alebo prevodovými nožnicami.

Výhony a vetvy s hrúbkou 2 až 4 cm je možné strihať starostlivo len pákovými alebo tzv. prevodovými nožnicami, záhradníckymi nožnicami by sme stromček poškodili. Vetvy nad Ø 40 mm už odrezávame pílkou. Nepoužívame však štandardné pílky, ale špeciálne pílky s listami so zubami, ktoré netrhajú krehké živé drevo stromov a kríkov.

Nezabúdajme rezné rany ošetriť štepárskym voskom.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplach, Freepick
Redakcia

>> Vhodné náradie pre vašu
záhradu TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre