Prečo staviame také vysoké ploty? Hľadáme pocit bezpečia!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérPloty

Prečo staviame také vysoké ploty? Hľadáme pocit bezpečia!

Vysoké ploty

Plot nachádzajúci sa na obvode pozemku je u nás na Slovensku všeobecnou, historickou zvyklosťou. Upozorňuje prichádzajúceho, kde je hranica súkromného pozemku, na ktorý bez súhlasu majiteľa nesmieme vstúpiť. Zlá bezpečnostná situácia nás núti k stavbám, ktoré s estetičnom veľa spoločného nemajú, pretože máme čoraz väčší strach z ohrozenia súkromia nášho bývania. Preto staviame ploty.

Vysoké ploty

Prírodné drevené ploty, ktoré kedysi boli na Slovensku najrozšírenejšie, sa dnes už vytrácajú. Je ich ako šafranu. Drevené ploty boli priehľadné, tvarovo zaujímavé a vekom “opeknievali” meniacou sa farebnosťou. Dekoratívne dotvárali atmosféru ulíc. Toto všetko je však už minulosť. Žiaľ! Každý plot vytvára prvý dojem zo stavby, pred ktorou stojí. Plot nás na návštevu láka, alebo odrádza. Bočné strany pozemku sa opocujú tiež a jeho materiál zas dotvára celkový výraz záhrady alebo ju uzatvorí tak, že do nej vôbec nevidíme.

Vysoké ploty

Prečo prevláda “masívnosť” plotov?

Základná poučka o architektúre plotov hovorí, že plot musí harmonicky zapadať do okolia, do celkovej architektúry domu i do povahy okolia. Vo veľkej väčšine stavieb je však táto zásada porušovaná. Strach zo zlodejov (žiaľ) nás „núti“ stavať ploty podstatne vyššie a masívnejšie, ako by z pohľadu estetického vnímania mali byť. Malo by platiť, že pri budovaní plotov je nevyhnutné zohľadniť výšku a veľkosť domu a tiež rozľahlosť predzáhradky pri vstupe a aj plochu zadnej záhrady.

Zaujímavé:
Chyťte slnko do „zimnej siete“, pomôže vám zimná záhrada

Vo všeobecnosti je ideálna výška plota 150 – 170 cm (u predzáhradiek ešte menej). Takáto výška je dosť vysoká pre sťaženie násilného prelezenia. Staviame však vyššie ploty (až 200 cm a viac). Ak postavíte plot vysoký 200 cm, tak sa vám váš dom za plotom „stratí“ a z uličného pohľadu pôsobí skľučujúco. Nechceme poučovať lebo platí, záleží na majiteľovi pozemku a domu, aký plot si vyberie a ktorú funkciu uprednostní.

Vysoké ploty

Vysoké ploty

Aké sú riešenia?

Plot môže byť priehľadný – obvykle z drôteného pletiva alebo umelecky kovanej vložky medzi stĺpikmi. Plot nepriehľadný – murovaný z tehál, kameňa či betónových dosiek alebo polopriehľadný, pri ktorom sa používa kombinácia materiálov. Záleží na majiteľovi daného pozemku, čo si vyberie, aké má vzťahy so susedmi a či je pozemok otvorený do krajiny alebo do rušnejšej ulice. Nepriehľadný plot pôsobí mohutne, bezpečne a vo vnútornom ohraničenom pozemku takéhoto oplotenia je na 100 % zachovaná intimita priestoru. Na druhej strane je však dom a jeho okolie úplne izolované od ulice a lokality! Veľmi efektné je kombinované oplotenie, ktoré je sčasti priehľadné a sčasti nepriehľadné. Ani pri tomto type oplotenia však už nie je zachovaná  predpokladaná veľká intimita priestoru, a preto by jeho súčasťou mali byť aj rôzne výsadby zo zaujímavých rastlín v rôznej výškovej kombinácie. 

Vysoký plot

Betónové ploty

Ich masívnemu rozšíreniu napomáha rýchlosť výstavby (dva druhy priemyselne vyrábaného panelu, stľpik a dosky). Obľube prospieva pocit bezpečia za takýmto plotom a aj cena. Neodsudzujeme majiteľov takýchto plotov, riešia svoju bezpečnosť, avšak urbanistický vzhľad ulíc je zlý. Zámerne sme priložili aj obrázok betónového plota farbeného v celej štruktúre hmoty betónu. Zaujímavá je farebnosť a aj hmotová štruktúra stĺpika a pohľadová časť výplňovej dosky pripomínajúca drevo. Keď sa v okolí takéhoto plota nasadia ťahavé rastliny, plot bude estetický a príjemný.

Vysoké ploty

K masívnym plotom  patria čoraz častejšie stavané ploty zo starých tehál. Majú zaujímavé kompozície hmoty a ich drobné detaily sú potešením pre oko. Zároveň ukazujú, že ešte existujú remeselníci so zmyslom pre stavebný detail.

Vysoký plot

Na stavbu plota potrebujete povolenie

Existuje ešte jedna povinnosť, ktorú musí riešiť majiteľ budúceho plotu. Tou povinnosťou je stavebné povolenie na jeho stavbu. Overte si, či stavebný úrad, ktorý povoľoval stavbu RD, vám stavbu plota zapísal k stavebnému povoleniu výstavby RD. Ak áno, overte si, aký plot vám povolili. Materiál, výšku… Ak nie, musíte si byť vedomí faktu, že stavba oplotenia, rovnako ako iné stavebné práce, je predmetom stavebných predpisov.

Vysoký plot

Pred začatím samotných stavebných prác stojí za to, pozrieť sa do územného plánu obce či lokality, kde stojí váš RD. Ak takýto plán existuje, môže obsahovať pokyny, aký typ oplotenia je a aký nie je povolený v danej ulici a aký rozsah povolení je potrebný. Možno vás prekvapí, že budete musieť dokladovať vlastníctvo a hranicu pozemku, kde chcete stavať oplotenie. Aj súhlas suseda je potrebný…

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.
P. K.

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Ja neviem, mne sa vysoké ploty nikdy moc nepáčili….🙈
    Skôr mi naháňajú strach.😬

Komentáre