Špinavá fasáda – poradíme vám, ako fasádu čistiť a ako predĺžiť jej životnosť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaUrob si sámZdravé bývanie

Špinavá fasáda – poradíme vám, ako fasádu čistiť a ako predĺžiť jej životnosť

Špinavá fasáda ako fasádu čistiť a ako predĺžiť jej životnosť

Správnou starostlivosťou o fasádu dosiahnete nielen jej krásny vzhľad, ale zároveň predĺžite jej životnosť. Bez ohľadu na to, či na fasádu prší, sneží, svieti slnko alebo je neustále vystavovaná smogu, jej materiály dostávajú zabrať. Ak sa nečistoty na fasáde ďalej udržiavajú, znižujú jej odolnosť voči atmosférickým a biologickým vplyvom. V dnešnom článku si preto povieme niečo o čistení fasády, aby ste predĺžili jej životnosť a predišli zbytočným investíciám.

 

 

Ako vyčistiť fasádu svojpomocne?

Prvým krokom k čistej fasáde je jej mechanické očistenie. Na odstránenie voľných nečistôt môžete využiť napríklad klasickú metlu s dlhou rukoväťou. V prípade odolnejších nečistôt môžete siahnuť aj po vysávači.

Na odstránenie voľných nečistôt môžete využiť suchú metlu

S najodolnejšími nečistotami si poradí až mokré umývanie. V tomto kroku môžete metlu postupne namáčať do prostriedku na umývanie fasád a krúživými pohybmi prechádzať po celej fasáde. Ak máte poruke vysokotlakový čistič, môžete ho na toto čistenie využiť. Dodržujte však dostatočnú vzdialenosť od fasády, aby ste ju tlakom čističa nepoškodili.

Ak trápia vašu fasádu plesne, v ďalšom kroku by ste na ňu mali naniesť fungicídny prípravok. Ten ju zbaví už vytvorených plesní a ochráni ju pred ich rastom v budúcnosti. Na záver je potrebné omietku opláchnuť.

Vedeli ste, že…
… fasádu by ste mali čistiť pravidelne aspoň raz za dva roky?

Ako vyčistiť fasádu svojpomocne

Zásady pri čistení fasády, ktoré by ste mali poznať

Domové fasády sa líšia viacerými vlastnosťami, ktoré sú dané hlavne použitými materiálmi. Znamená to, že rôzne fasády môžu mať rôzne požiadavky na starostlivosť. Bez ohľadu na to, akú fasádu ste pri stavbe domu zvolili, nikdy ju nečistite pri teplotách nižších ako 5 °C. V prípade, že budete na čistenie používať chemický prípravok, najskôr ho vyskúšajte na menšej ploche. Ak by prostriedok nebol pre omietku vhodný, zistíte to skôr než ho nanesiete na celú fasádu.

Napriek tomu, že sa čistenie zdá byť náročné a vyžaduje odborný prístup, vo väčšine prípadov ho zvládnete aj svojpomocne. Na odstránenie voľných nečistôt môžete využiť suchú metlu s dlhou rukoväťou a na odolnejšiu špinu špeciálny čistiaci prostriedok alebo vysokotlakový čistič. V prípade viacpodlažných domov dbajte o svoju bezpečnosť pri pohybe na rebríku.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Všetko pre čistotu fasády
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Jeej super, že ste sem zaradili aj takúto tému. Náš dom by už tiež trebalo vyčistiť.

  2. blackwednesday

    Zdravím. Čistenie a udržiavanie fasády môže byť naozaj náročné,a preto som hľadal riešenia, ktoré by mi ušetrili čas aj námahu. Rozhodol som sa pre inovatívne riešenie, ktoré sa ukázalo byť vynikajúcou voľbou a tým je fasádny gresový obklad. Tento typ obkladu som objavil tu https://www.kachlickovo.sk/fasadne-obklady/, kde som našiel priam nekonečné možnosti a štýly. Vybral som si obklad v imitácii kameňa, konkrétne v béžovej farbe. Veľký formát 120×60 cm, ktorý som zvolil, minimalizoval počet špár na fasáde, o to lepšie sa potom obklad čistí. Stačí mi wapka a fasáda je opäť ako nová, bez veľkej námahy! Ďalšou veľkou výhodou tohto riešenia je odolnosť materiálu. Gresové obklady sú mrazuvzdorné a výborne odolávajú vplyvom slnka a dažďa, čo je v našej klíme neoceniteľné. V minulosti som mal na dome obyčajnú omietku, ktorá časom zašedla a zaprášila sa, čo si vyžadovalo časté a náročné čistenie. Ja osobne som veľmi spokojný s výberom tohto typu fasádneho riešenia. Nielenže výrazne znižuje potrebu údržby, ale zároveň pridáva hodnotu celému domu. Ak hľadáte spôsob, ako si uľahčiť starostlivosť o fasádu a zároveň chcete, aby váš dom vyzeral skvele, určite odporúčam zvážiť možnosť fasádneho gresového obkladu. V mojom prípade mi ušetril kopec času!

Komentáre