Ako sa zbaviť alergénov v byte? Naučte sa s nimi bojovať.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Ako sa zbaviť alergénov v byte? Naučte sa s nimi bojovať.

Ako sa zbaviť alergénov v byte Naučte sa s nimi bojovať, zdravie, cisty vzduch

Čistý vzduch v interiéri je predpokladom zdravej domácnosti. Ak máte doma alergika, alebo sami trpíte alergiami, potom by ste si mali dať na čistom ovzduší skutočne záležať. Naučte sa bojovať s najrozšírenejšími alergénmi a váš domov bude naozaj čistý. Ako sa zbaviť alergénov a mať čisté ovzdušie?

Zbavte sa prachu, tepla a vlhkosti

Viete, kde sa alergénom darí najlepšie? V teplom a vlhkom prostredí. Ak sa k tomu navyše pridá prach, vytvoríte dokonalé miesto na prežívanie roztočov či iných alergénov. V zdravej domácnosti by rozhodne nemal byť prach, príliš teplo ani vlhko.

Vo vlhkom prostredí môže dochádzať k vzniku plesní, ktoré sú (nielen) pre alergikov totálnou pohromou. Plesne môžete nájsť na tmavých a vlhkých miestach, no v prípade nedostatočnej izolácie sa môže objaviť aj v spálni či v detskej izbe. Ak sa zbavíte vlhkosti v byte, s najväčšou pravdepodobnosťou sa zbavíte aj plesne.

Neprehliadnite:
Čistý vzduch potrebujeme „ako soľ“. Ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov.

Pravidelne vetrajte, utierajte prach a vyskúšať môžete aj čističky vzduchu či odvlhčovače, ktoré sa postarajú o nadbytočnú vlhkosť aj nečistoty vo vzduchu.

Ako sa zbaviť alergénov v byte Naučte sa s nimi bojovať, zdravie, cisty vzduch

Roztoče a peľ dokážu riadne potrápiť

Roztoče, rovnako ako pleseň, milujú vlhké a teplé prostredie. Najlepšie sa im darí pri teplote 25°C a pri 75% vlhkosti. Živia sa primárne odumretými čiastočkami pokožky, takže ich môžete nájsť v posteli či v čalúnenom nábytku. Ak sa chcete zbaviť roztočov, je dôležité, aby ste vašu posteľnú bielizeň menili aspoň raz týždenne pri teplote minimálne 60°C. Zaobstarať by ste si mali vysávač s HEPA filtrom, ktorý zachytáva škodlivé alergény.

Náš TIP:
Zbavte sa všetkých lapačov prachu.
Vyhýbajte sa aj kobercom či závesom,
ktoré poskytujú živnú pôdu alergénom. 

Bojovať s peľom už bude náročnejšie, keďže ten je všade okolo nás. Odborníci odporúčajú, aby alergici počas peľovej sezóny čo najmenej vetrali pomocou okien a viac využívali klimatizáciu so špeciálnou filtráciou vzduchu. Po príchode z prírody sa vždy choďte prezliecť do čistého oblečenia, poprípade sa osprchujte. Ak máte domáceho maznáčika, pravidelne mu kefujte srsť a ak je to možné, raz za týždeň ho okúpte.

Zbavte sa alergénov a vytvorte si zdravý domov, v ktorom sa vám bude dobre dýchať. Čisté ovzdušie potrebujú nielen alergici, ale každý, kto chce žiť zdravo. Alergény milujú vlhkosť, teplo a prach – ak vytvoríte prostredie, v ktorom sa im nebude dariť, vyhrali ste.

Foto: Pexels
Redakcia

>> Vhodné spomínané spotrebiče
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre