Už vám zima nebude. Sálavé teplo od podlahy či stropu, elektrické podlahové a stropné vykurovanie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológie

Už vám zima nebude. Sálavé teplo od podlahy či stropu, elektrické podlahové a stropné vykurovanie

Elektrické stropné vykurovanie

Výhody elektrického podlahového a stropného vykurovania pri vykurovaní energeticky úsporných domov a bytov sú všeobecne známe. Kúrenie nie je vidieť, pritom ide o komfortný zdroj tepla s nízkymi nákladmi na obstaranie a prevádzku. Vykurovanie sa dá pre oba typy výborne regulovať.

Elektrické podlahové a stropné vykurovanie je tiež vynikajúcim zdrojom sálavého tepla. Nová štúdia, ktorú realizovala v roku 2018 spoločnosť Fenix v spolupráci s UCEEB (Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov), potvrdila veľmi vysoké hodnoty podielu tepelného toku sálaním – a to ako v prípade elektrického podlahového vykurovania (cca 77 %), tak aj v prípade elektrického stropného vykurovania (dokonca 84 %). Pre pocit tepelnej pohody je tiež dôležité, ako je rozložená teplota vzduchu medzi podlahou a stropom. Optimálne je rovnomerné rozloženie teploty od podlahy k stropu a aj tu je podlahové a stropné vykurovanie absolútnou „jednotkou“.

Elektrické podlahové vykurovanie

Podlahové alebo stropné vykurovanie – ktoré je lepšie?

Urobené merania preukazujú, že oba systémy sú rovnocenné. Z praktického hľadiska je pri podlahovom vykurovaní pozitívna o niečo vyššia teplota podlahy, ktorá tak môže navodzovať pocit vyššieho komfortu. Nevýhodou sú určité obmedzenia pri voľbe podlahovej krytiny a nutnosť vopred rozhodnúť o rozmiestnení nábytku a zariadenia, aby sa vyhrievaná podlaha zbytočne nezakrývala.

Pozrite si: Ochráni nás „hromozvod“ pred bleskom?

U stropného vykurovania má užívateľ z pohľadu rozmiestnenia nábytku prakticky úplnú voľnosť, nezanedbateľnou výhodou je tiež rýchlejšia odozva na požiadavky regulácie. Nevýhodou stropného vykurovania je naopak nutnosť kombinovať ho so sadrokartónovými podhľadmi, ktoré nemusia byť automaticky súčasťou stavby.

www.fenix.sk
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre