Zatekajúca strecha? Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStrecha

Zatekajúca strecha? Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Vlhko, dážď, sneh a chladné počasie dávajú strechám na domoch v tomto období poriadne zabrať. Pri nedostatočnej údržbe a vysokej námahe materiálu vo vonkajšom prostredí sa postupne opotrebovávajú a na niektorých miestach môžu po rokoch spôsobiť zatekanie. Vlhká stena a fľaky na stropoch sú nočnou morou nejedného majiteľa, no, našťastie, existuje účinné riešenie.

Dnes už existuje široká škála materiálov a farieb na strechu. Pri stavaní domu sa možno rozhodnúť medzi rovnou alebo šikmou strechou v závislosti od kompozície a umiestnenia stavby, typu projektu, ale aj požiadaviek a predstáv majiteľa. Väčšinou pri každodennom zhone zabúdame na pravidelnú sanitu strechy, ktorá má bez dostatočnej údržby „svoje limity“.

Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Rizikové miesta

Najčastejšie sa problém so zatekaním objavuje na miestach, kde cez konštrukciu strechy prechádzajú iné konštrukcie, napríklad prestup komína, prestup vzduchotechniky alebo svetlík. „Potrebné je dávať pozor aj na správne odvodnenie strechy a opracovanie detailov,“ radí Ing. Marek Nahálka zo spoločnosti Sika Slovensko.

Neprehliadnite:
Bez dobrého dreva a jeho chemickej ochrany budú krovy v ohrození…

Nie nadarmo sa hovorí, že začať treba od piky. Dôležitým faktorom je výber samotného materiálu. Najčastejšou chybou pri nákupe býva orientácia na najnižšiu cenu, ktorá vedie k nesprávnemu výberu materiálu, resp. skladby strešného plášťa. Vždy sa preto poraďte s odborníkom v danej tematike a nebojte sa opýtať na výhody a nevýhody daného typu materiálu alebo skladby strechy.

Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Správna údržba a oprava

Aj keď stále môžeme vidieť množstvo ľudí, ktorí sa snažia ušetriť nejaké to euro svojpomocnou opravou, práve strecha je miesto, kde sa rozhodne neoplatí pozerať v prvom rade na peniaze. Opravu treba vo väčšine prípadov nechať na odborníkov, ktorí sú na to školení a majú potrebné osvedčenie. To isté platí pre pravidelnú údržbu krytiny striech. Každý materiál má svoje zvláštnosti a čo platí pre jeden druh, nemusí platiť pre iný. Ak už sa predsa len chcete do opravy pustiť sami, aspoň predtým konzultujte so špecialistami, aký postup je pri vašom type strechy najvhodnejší.

Kým šikmá strecha je menej náročná, plochá si vyžaduje častejšiu údržbu. „Pri plochých strechách sa odporúča robiť údržbu dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň. Ide najmä o čistenie od hrubých nánosov a kontrolu odvodnenia strechy,“ vysvetľuje M. Nahálka. Odborník taktiež odporúča raz ročne vykonať vizuálnu obhliadku celej plochy strechy. Pri údržbe platí priama úmera – ak sa o krytinu staráte pravidelne, predlžuje sa aj jej životnosť. Pri pravidelnej starostlivosti sa efektívne dokáže zabrániť väčším poruchám strešného plášťa, ktoré by v porovnaní s vynaloženými finančnými prostriedkami na opravu boli značne vyššie.

Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Oprava, ktorú zvládnete aj sami

Ak už máte problém so strechou, ktorá tečie, pri oprave je dnes možné využiť celý rad nových a efektívnejších postupov, aké poznáme z minulosti.

Patrí k nim napríklad technológia opravy pomocou tekutých hydroizolačných membrán, akou je napríklad Sikalastic MTC systém. Aplikácia je jednoduchá, zvládne ju každý, kto vie natierať valčekom. Poškodené miesta opravíte obyčajným pretretím, aplikácia prebieha za studena. „V praxi to znamená, že nepotrebujete žiadny plameň ani teplovzdušné zariadenie, iba valček a špachtľu,“ vysvetľuje odborník. Po vytvrdnutí je membrána pružná, vodotesná a bez spojov, čím odpadá riziko ďalšieho prieniku vody cez netesnený spoj. Náter odolá dažďu už 10 minút po nanesení a je vhodný na všetky typy podkladov, rovné i ploché strechy, dokonca aj na vlhký podklad. Navyše, membrána zostáva pružná i pri nízkych teplotách a umožňuje podkladu dýchať, vďaka čomu sa vyvarujete ďalším problémom v budúcnosti.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre