Pomóc vytopilo ma. Rýchla detekcia porúch vody – systém Waterguard

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológie

Pomóc vytopilo ma. Rýchla detekcia porúch vody – systém Waterguard

Detekcia poruch vody, Waterguard

Havária potrubných systémov rozvádzajúcich vodu či havária samotných spotrebičov (pračka, umývačka riadu,vaňa…), ktoré sú pri svojej prevádzke pripojené na potrubné rozvody vody, môže byť veľmi nepríjemným zážitkom s vysokými finančnými dopadmi z nasledujúcich opráv. Ale nemusí…

Je preto potrebné takýmto nepredvídateľným haváriám predísť. Existuje systém včasnej detekcie poruchy a rýchleho uzatvorenia prívodu vody pomocou inteligentného uzáveru na hlavnom prívode. Tento systém pracuje v automatickom režime. Ide o nórsky patent od spoločnosti WaterguardR s názvom Smart Stop.

Detekcia poruch vody, Waterguard

Princíp detekcie

Tento automatický detekčný systém – v Škandinávii najčastejšie používaný. Je založený na bezdrôtových alebo káblových senzoroch inštalovaných na podlahách pri spotrebičoch (pračka, umývačka riadu, vaňa, sprchy v kúpeľni či kuchynský drez…). Senzory sú spojené v centrálnej riadiacej jednotke, ktorá je napájaná el. energiou (230 V).

Zaujímavé: Už vám zima nebude.

V prípade netesnosti či poruchy (vytekanie vôd) senzor okamžite identifikuje stav vlhkosti a signalizuje ho do riadiacej jednotky. Riadiaca jednotka vyšle signál hlavnému uzatváraciemu ventilu (vyrába dánska firma Danfos), aby uzavrel prívod vody do objektu, a tým zabránil škodám na majetku. Zároveň centrálna jednotka vás upozorní na udalosť zvukovým a el. signálom do prijímacej jednotky (počítač, mobil…).

Detekcia poruch vody, Waterguard

Jednotlivé možnosti systému WaterguardR je možné realizovať už počas stavby, keď sa uzatváracie ventily namontujú v čase montáže potrubných rozvodov na studenú a teplú vodu (ideálny stav). Ale aj pri dodatočnom inštalovaní či už v rodinnom dome alebo aj v bytových domoch či vo veľkých administratívnych budovách.Systé pracuje na senzoroch spojených s centrálov pomocou káblovale aj na systéme bezdrôtovom.

Detekcia poruch vody, Waterguard

Univerzálnosť systému

Existuje niekoľko systémových riešení, ktoré majú určenie pre rodinný dom, panelák či len jeden samostatný byt. Uzatváracie ventily sa inštalujú na potrubiach studenej aj teplej vody s priemerom ½“, ¾“, 1“, 1 ½“ a 2“. Riadiacu jednotku môžete umiestniť na omietku alebo pod omietku a miesto tohto umiestnenia si určí užívateľ. WaterguardR riešenia sú vyrábané ako modulárne systémy, a tak ich možno rôzne skombinovať a vytvoriť optimálne riešenia pre kontrolu objektu proti vytopeniu podľa množstva „spotrebičov“.

Detekcia poruch vody, Waterguard

Riadiaca jednotka má aj jednu geniálnu funkciu. Je ňou centrálne uzatvorenie prietokov vody (pri odchode z domu, odchod na dovolenku a pod.). Toto uzatvorenie sa vykonáva manuálne, keď si majiteľ sám – manuálnym uzatvorením ventilov na rozvodoch stlačením tlačítka na riadiacej jednotke a má 100%nú istotu ochrany svojej domácnosti pred vytopením v jeho neprítomnosti.

www.waterguard.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné smart technológie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre