Skeletový konštrukčný systém, pustime svetlo dnu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavbaStlpikové - sendvičové

Skeletový konštrukčný systém, pustime svetlo dnu

Skeletový konštrukčný systém

Užívateľský potenciál tohto stavebného systému spočíva v pôsobivej architektúre s otvorenou dispozíciou a množstvom svetla vchádzajúceho do interiérov, v duchu doby „architektúry skla“. Predstavujeme vám skeletový konštrukčný systém.

Skelet je priestorový, statický, nosný systém vytvorený zo zvislých (stĺpy) a vodorovných (prievlaky) nosných prvkov. Výplne obvodovej steny a vnútorné priečky sú nenosné a ich skladby sa navrhujú z pohľadu minimálnych tepelných strát. Pre zabezpečenie priestorovej stability sa v konštrukcii umiestňujú stabilizačné stužujúce prvky zvyšujúce tuhosť stien.

Skeletový konštrukčný systém

Tieto stužidlá sa vkladajú aj do stropov, ak nie je tuhosť stropnej konštrukcie vytvorenej na báze veľkoplošných materiálov dostatočná. Ako materiálová báza stavby skeletu sa ukázalo najvhodnejšie riešenie z priemyselne vyrábaných viacvrstvových lepených trámov, presného opracovania, na CNC strojoch.

Pozrite si: Charizmatické drevodomy vás chytia za srdce – Kanadské zruby

Podľa zhotovenia stykov stĺpov s prievlakmi môžu byť skelety: s jednodielnymi prievlakmi a stĺpmi, s jednodielnymi prievlakmi a dvojdielnymi stĺpmi, s dvojdielnymi prievlakmi a jednodielnymi stĺpmi.

Skeletový konštrukčný systém

Výhodou skeletového konštrukčného systému je veľká variabilita rozmiestnenia priečok, ich jednoduchá zmena počas užívania. Priečky sa zhotovujú ľahké (napr. rôzne systémy sadrokartónových priečok) a preto nezaťažujú staticky nosné stĺpy a prievlaky.

Skeletový konštrukčný systém

Pre životnosť stavby je významné zakotvenie stĺpov do základových pätiek či pásov tak, aby boli chránené pred vlhkosťou. Skeletový stavebný systém je vhodný aj pre verejné, školské, ale aj obytné budovy.

P. K.
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre