Ako si vybrať to správne stavebné puzdro?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DvereInteriérStavbaTechnológie

Ako si vybrať to správne stavebné puzdro?

dvere MASTER DOOR kombinacia lakovane sklo, stavebne puzdro AKTIVE, JAP Slovakia, interier dvere

Stavebné puzdrá pre zasúvacie dvere poskytujú v interiéri vytúženú úsporu miesta vďaka spôsobu otvárania dverného krídla, ktoré zachádza do steny. Interiéru tak ponúka elegantné, tiché a tiež bezbariérové riešenie. Ako ale zo širokej ponuky trhu vybrať to správne stavebné puzdro pre váš dom alebo byt?

Obložkové či bezobložkové?

Prvým kritériom pri výbere stavebného puzdra je dizajn, kedy možno vyberať medzi obložkovým a bezobložkovým riešením. Stavebné puzdrá s tradičnou obložkovou zárubňou sa bežne využívajú skôr v konvenčných interiéroch. „Obložky lemujúce stavebný otvor vystupuje približne jeden centimeter pred rovinu steny. Bežne  vzhľad i materiál obložiek ladí s dverami, ale výnimkou nie je ani ich vzájomný kontrast. Klasickým zástupcom obložkových stavebných puzdier je puzdro NORMA pre jednokrídlové zasúvacie dvere,“ hovorí Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, výrobca stavebných puzdier. V moderných interiéroch postupne prevláda bezobložkové riešenie stavebných puzdier, ktoré sa vyznačujú absolútnou dizajnovou čistotou. „Typickým zástupcom stavebných puzdier bez viditeľných obložkových zárubní je stavebné puzdro AKTIVE, ktorého konštrukcia je pripravená tak, aby vytvárala pevnú hranu priechodného otvoru, ale pritom je skrytá pod finálnou povrchovou úpravou steny, teda maľbou, tapetou alebo obkladom,“ popisuje Petr Paksi.

Stavebne puzdro NORMA JAP Slovakia, interier dvere
Obložkové stavebné puzdro NORMA – detail
Stavebne puzdro AKTIVE JAP Slovakia, interier dvere
Bezobložkové stavebné puzdro AKTIVE – detail

Dizajnový medzistupeň medzi stavebnými puzdrami s obložkou a bezobložky potom predstavuje stavebné puzdro LATENTE, kedy obložka síce zostáva viditeľná, ale je zapustená do jednej roviny so stenou.

Neprehliadnite:
Chcete si oživiť svoju kuchyňu, „zasaďte“ si tam stromy či lúku plnú kvetov – Grafosklo

Podľa počtu dverí a ich otvárania

Druhým kritériom pri výbere stavebného puzdra je počet dverí. Na výber sú varianty jednokrídlové  i dvojkrídlové. „Základom je stavebné puzdro vo variante STANDARD, ktoré je určené pre jednokrídlové dvere. Druhým variantom je potom puzdro KOMFORT pre dvoje jednokrídlové dvere, ktoré sa vysúvajú proti sebe. Ide v podstate o dve samostatné puzdrá STANDARD spojená navzájom hore vodiacou lištou. Oba tieto typy puzdier sú v obložkovej, aj bezobložkovej  variante,“ hovorí Petr Paksi z J.A.P. Slovakia a dopĺňa k ďalším typom: „Avšak naša rada obložkových puzdier NORMA ponúka okrem predchádzajúcich dvoch variant aj dve ďalšie. Prvý z nich je NORMA PARALLEL, ktoré umožňuje zasúvanie dvoch dverných krídel paralelne za seba na jednu stranu v synchronizovanom pohybe, a druhé je NORMA UNIBOX, v ktorom sa dvoje dvere vedúce do dvoch miestností v tesnej blízkosti zasúvajú do jedného stredového puzdra medzi oboma miestnosťami.“

Stavebne puzdro NORMA PARALLEL dvere IDEA JAP Slovakia, interier dvere
Stavebné puzdro NORMA PARALLEL

Murovaná priečka versus priečka zo sadrokartónu

Posledným kritériom pre výber stavebného puzdra je materiál priečky, do ktorej bude puzdro zabudované. Väčšina typov stavebných puzdier ponúka riešenie ako pre priečky murované, tak aj pre tie zo sadrokartónu či iného systému suchej výstavby. Podľa typu priečky sa totiž líšia typ aj postup usadenia stavebného puzdra. Súčasťou stavebných puzdier určených pre murované priečky je armatúra – teda vonkajšie mriežka pre nanesenie omietky. Naopak sadrokartónová konštrukcia zaisťuje zapravenie puzdra tzv.suchou cestou – plechový profil puzdra je teda hladký s prelismi, bez armovacej siete. Existujú aj výnimky, u ktorých oba varianty murovacích systémov nie sú možné. „Napríklad praktické skladacie obložkové stavebné puzdro PROFIKIT je možné použiť len do sadrokartónových priečok, pretože jeho konštrukcia je oproti klasickému stavebnému puzdru tvorená jednotlivými dielcami bez pevnej bočnice,“ vysvetľuje Petr Paksi.

Stavebne puzdro PROFIKIT STANDARD JAP Slovakia, interier dvere
Stavebné puzdro PROFIKIT

Stavebné puzdra zaistia plynulý pojazd všetkých typov dverných krídel – drevených, celosklenených aj dverí s modernou hliníkovou konštrukciou. Všetky typy je možné opatriť tiež tichým dorazom pre postupné dovieranie dverí a podľa nového i obojstranným tichým dorazom, ktorý vie spomaliť nielen dojazd dverí pri ich zatváraní, ale tiež pri otváraní, teda vjazde dverného krídla do stavebného puzdra.

Foto: J.A.P. Slovakia
Titulná foto: Stavebné puzdro AKTIVE KOMFORT
www.jap.sk

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre