Vizuálny hluk v domácnosti – ako sa mu vyhnúť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Vizuálny hluk v domácnosti – ako sa mu vyhnúť

Moc vankusov a dek Vizualny hluk

„Vizuálny hluk“ je termín, ktorý používajú súčasní interiéroví dizajnéri ako eufemizmus pre „neporiadok“. Aj keď máte domov dokonale čistý a obrovské množstvo svojho času trávite utieraním prachu a vysávaním, pokoj a pohodlie sú v podmienkach totálneho neporiadku vzniknutého rôznymi predmetmi nedosiahnuteľné. Tento článok popisuje päť zvykov v domácnosti, ktoré sa môžu zdať nevinné alebo dokonca niekedy roztomilé, ale v skutočnosti znepríjemňujú domov pre bývanie ľudom žijúcich v domácnosti, ako aj pre hostí, ktorí prídu na návštevu.

100 fliaš v kúpeľni

Vizualny hluk

Rýchly dvojotázkový mini test na estetickú (a hygienickú) „hlučnosť“ vašej kúpeľne.

1. Koľko hygienických potrieb máte na poličkách?
2. Koľko z nich pravidelne používate?

Interpretácia výsledkov takéhoto testu je zrejmá. Zoberme si priemernú kúpeľňu. Väčšina má v regáloch 3-4 šampóny (jeden je nutný, ďalšie nepoužíva lebo nie sú vhodné pre daný typ vlasov). Aspoň pár kondicionérov na vlasy, z ktorých jeden je opäť nevhodný (a teda len čaká na dátum spotreby). Tri tuby zubnej pasty, z ktorých jednu naozaj používa celá rodina a zvyšok bol kúpený na extra zľave a len zbiera prach a zanáša neporiadok na poličke alebo v pohári. Zoznam môže byť dlhý. Aby sme to skrátili, zbavte sa prebytku a dajte kúpeľni estetickejší vzhľad.

Tridsať korenín a dvadsať čajov vystavených v kuchyni

Vizuálny hluk Priveľa korenín

Muškátový oriešok, aníz, perníkové korenie, kurkuma, kajenské korenie, oregano… Ako často tieto koreniny používa priemerná gazdinka? Raz za mesiac, keď máte náladu na nové jedlo? Alebo možno ešte zriedkavejšie. Napriek tomu majú mnohí tieto koreniny vystavené v kuchyni podobne ako múzejné exponáty.

 

Striekanie vody, mastnota a prach sa denne vo vrstvách usadzujú na všetkých dózach a fľašiach a navyše je mimoriadne zdĺhavé a nepohodlné utierať pracovné plochy s toľkými nádobkami. Snáď, okrem soľničky, koreničky a cukorničky, môžete zvyšok pokojne dať do skrinky a vytiahnuť len podľa potreby.

Všade obrazy a fotky

Všade obrazy a fotky Vizualny hluk

Každý má veci, ktoré vyvolávajú sentimentálne spomienky: fotografie, pohľadnice, magnetky či suveníry prinesené z ciest. Ale vystavené na nábytku alebo chaoticky zavesené na všetkých stenách, vyvolávajú pocit neporiadku a namiesto toho, aby potešili, otravujú. Existujú dva spôsoby ako to riešiť, buď ich vložíte do škatule, alebo si z nich vytvoríte nástenku. Pripevnite na tabuľu alebo nakombinujte fotografie, pohľadnice, inšpiratívne nápisy, ktoré sa vám páčia na jednej vybranej stene a zvyšok odložte.

Čistý riad po celej kuchyni

Čistý riad po celej kuchyni

Hrnce stojace na sporáku alebo panvice zapichnuté v rúre kazia vzhľad každej kuchyne, prekážajú pri varení a nevytvárajú dobrý vzhľad kuchyne. Ak pre nich nie je dostatok miesta v skrinkách a kúpa priestrannejšieho nábytku ešte nie je na zozname priorít, problém môže vyriešiť niekoľko háčikov alebo vešiak.

Všade sú deky a prikrývky

Všade sú deky a prikrývky Vizualny hluk

Máte všade rôzne deky? Ak áno, tak si treba uvedomiť, že nevytvárate pocit pohodlia a teplo domova. Toto je skôr cesta k dermatitíde, alergiám a astme. Najmä ak mátek tomu navyše aj domáce zvieratá. Samozrejme nie je potrebné odložiť všetky prikrývky, ak ponecháte jednu z obľúbených prikrývok vášho domáceho maznáčika a jednu z vašich, vyriešite situáciu elegantne. Nezabúdať aj na to, že deky potrebujú veľmi pravidelné umývanie. Množstvo prikrývok sa prejavuje ako nezdravé prostredie, fyziologicky aj psychicky.

Foto: Pixabay a Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné bytové dekorácie
za dobrú cenu nájdete aj TU alebo nižšie <<

 

Komentáre