Úspora energie alebo ako znížiť spotrebu vysokozdvižných vozíkov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


LogistikaManipulačná technika

Úspora energie alebo ako znížiť spotrebu vysokozdvižných vozíkov

Úspora energie alebo ako znížiť spotrebu vysokozdvižných vozíkov

Téma úspory energie aj výšky nákladov na energie zaujíma snáď všetkých viac ako kedykoľvek predtým. Jednoznačne to platí aj v intralogistike. Prispôsobovaním vozového parku vysokozdvižných vozíkov súčasným výzvam a prijímaním ekologicky zodpovedných opatrení môže každý majiteľ skladovej prevádzky prispieť k zníženiu prevádzkových nákladov. Odborníci spoločnosti STILL majú niekoľko rád a tipov ako znížiť spotrebu energie priemyselných vozíkov.

 

 

Pravidelný servis šetrí peniaze

Zníženie spotreby energie dieselového alebo plynového (LPG) vysokozdvižného vozíka je v prvom rade o dobrej a pravidelnej údržbe. „Aj malé zmeny v servisovaní môžu priniesť veľké úspory. Napríklad kontrola vzduchových filtrov, naftových filtrov, zapaľovacích sviečok, pneumatík, nastavenia karburácie a výmena tesnení výparníka odborným technikom – to všetko je vodné dať skontrolovať autorizovanému servisu, ktorý vie vozík dostať do takej formy, aby mal úspornejšiu prevádzku,“ radí Michal Slamka, regionálny manažér servisu zo spoločnosti STILL.

Pomôcť k šetreniu energie môžu aj zdanlivé drobnosti – ak napríklad sedadlo vozíka nebolo obsadené vodičom dlhšie ako 2 minúty, je možné dočasne vypnúť motor, aby nešiel zbytočne naprázdno.

Pri vozíkoch s LPG pohonným systémom sa uistite, že je fľaša správne umiestnená a na kontrolu využitia celého obsahu fľaše je vhodné mať indikátor rezervy.

S elektrickým vozíkom ekonomickejšie

Dieselový vysokozdvižný vozík či vozík s LPG pohonom má vyššie náklady na údržbu ako elektrický vysokozdvižný vozík. Pri nafte a LPG technik musí skontrolovať viac dielov, strávi teda pri vozíku viac času. Ušetriť sa nedá ani na opotrebovávaní dielov – náhradné diely dieselového alebo plynového vozíka vystavené vibráciám, ktoré ich opotrebúvajú, a preto sa musia častejšie vymieňať.

STILL manipulacny vozik

Pre zníženie spotreby vozíkov je možné investovať do inovatívnych riešení a technológií, ktoré umožnia regulovať a šetriť ich energiu. „Pre elektrické vysokozdvižné vozíky existuje napríklad technológia Blue-Q, autonómny a inteligentný šetrič energie. Tento kľúč umožňuje rozdeliť spotrebu energie tak, aby ste ju sústredili tam, kde je to potrebné, a ušetrili ju tam, kde nie je, napríklad odstavením elektronických komponentov, ktoré sa nepoužívajú, bez ovplyvnenia produktivity vysokozdvižného vozíka alebo vodiča,“ objasňuje M. Slamka zo spoločnosti STILL.

V závislosti od výbavy vozíka a spôsobu jeho jazdy môže mať vozík až 35 % nadmernú spotrebu. No s výbavou, ako je napríklad tlačidlo Blue-Q dokáže ušetriť 10 až 20 % energie. To predstavuje úsporu 2 500 € za 1,6 t vozík s využitím v troch smenách počas 5 rokov. Využiť sa dá aj tzv. ekologická jazda, ktorá predlžuje životnosť batérie.

Rutina, ktorá tiež ušetrí

Okrem investícií do rôznych riešení ekologického jazdenia je možné si osvojiť pri každodennej jazde spôsoby, ktoré môžu znížiť spotrebu energie vozíkov, či už ide o plynulejšiu jazdu, zníženie maximálnej rýchlosti vozíka alebo dokonca riadenie teploty klimatizácie (aby nebola príliš nízka) alebo kúrenia (nie príliš vysoká).

Či už z ekonomických alebo ekologických dôvodov, dnes už je nevyhnutné robiť také opatrenia, ktoré kontrolujú a znižujú spotrebu energie. A to sa dá aj prostredníctvom jednoduchých každodenných činností, investovaním do inovatívnych technológií alebo zmenou flotily dieselových a LPG vozíkov na elektrické.

Zdroj foto: Still
Text: Still

>> Vhodné doplnky pre vašu
stavbu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre