Popadané lístie na záhrade – ako sa ho legálne a čo najľahšie zbaviť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Popadané lístie na záhrade – ako sa ho legálne a čo najľahšie zbaviť?

Popadané lístie na záhrade ako sa ho legálne a čo najľahšie zbaviť

Jeseň klope na dvere a spolu s ňou pravidelné povinnosti v záhrade. Postupné zazimovanie záhrady so sebou prináša aj hrabanie lístia a jeho likvidovanie. Zatiaľ čo pre mnohých z nás je popadané lístie namáhavá aktivita, existujú spôsoby, ako likvidáciu lístia zefektívniť a zjednodušiť. Preto vám prinášame tri tipy, ako sa zbaliť lístia jednoducho, legálne a bez vyhadzovania.

 

 

1. Založte si na záhrade listovku

Listovka, alebo listová hrabanka, vám na jednej strane umožní zbaviť sa listov, no zároveň vám ponúkne drahocenný organický materiál pre hnojenie pôdy. Listy stačí nahrabať na kopu a zmiešať ich s pokosenou trávou, ktorá ich obohatí o potrebný dusík. Rozklad bude efektívnejší, ak listy vopred podrvíte kosačkou. Listy pravidelne otáčajte a prevzdušňujte.

Vedeli ste že,…
… pre založenie listovky môžete použiť akýkoľvek druh listov vrátane tých orechových?

Listovka je po roku rozložená približne z polovice. Je tak vhodná hlavne na mulčovanie pôdy. V lete ide o skvelý spôsob, ako ušetriť vodu na záhrade, v zime mulčovanie ochráni rastliny pred mrazom. Po dvoch rokoch už listy pripomínajú bežnú pôdu. V takomto stave ich môžete pridať do kompostu, do výsevu či do kvetináčov.

Listy vám pomôžu zazimovať záhradu

2. Listy vám pomôžu zazimovať záhradu

Listy môžete použiť pre zazimovanie rastlín aj bez ich kosenia a rozkladania. Stačí ich navrstviť na pôdu, zaťažiť hlinou a máte hotovo. Listy ponúknu rastlinám a pôde hrejivú prikrývku a postupom času aj dôležité živiny.

3. Listy sú ideálnou zložkou kompostu

Medzi hlavné zásady kompostovania patrí vyhnúť sa plesniam a škodcom. To isté platí aj o listoch, ktoré chcete do kompostu pridať. Ak sa vám podarí nahrabať len zdravé listy, môžete ich do kompostu pridať hneď. V opačnom prípade ich môžete zmiešať s trochou vápna a do kompostu pridať o 10 až 14 dní. Podobne ako u listovky je vhodné listy vopred pokosiť alebo inak nasekať. Ideálnou prísadou je suché lístie opäť akéhokoľvek druhu vrátane orechového a dubového.

Listy sú ideálnou zložkou kompostu

Jesenné hrabanie lístia je pre niektorých z nás nepríjemnou sezónnou aktivitou, pre iných je oddychom a odreagovaním od všedných aktivít. Ak hľadáte spôsoby, ako sa lístia zbaviť efektívne a zároveň ho „nevyhadzovať“, môžete ho využiť pre zazimovanie záhrady alebo mulčovanie a kompostovanie pôdy.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Vhodné náradie
do záhrady TU <<

 

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    my tiež dávame listy do kompostu, ale pozor, orechové listy sa do kompostu nemajú dávať!

Komentáre