Kde uložiť drevo na zimu?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Kde uložiť drevo na zimu?

Kde uložiť drevo na zimu

Príjemné posedenie pri krbe počas sychravého počasia alebo po namáhavom dni v práci dokáže ozajstné divy. Na to, aby ste si tieto momenty mohli užívať naplno, potrebujete kvalitné a dobre presušené drevo na zimu. Preto vám prinášame zopár tipov, ako v zime uskladniť drevo do krbu.

 

 

Zásady správneho uskladnenia dreva na zimu

Pred voľbou miesta a spôsobu uskladnenia je dôležité držať sa niekoľkých pravidiel. Základom je, aby nebolo drevo v styku so zemou. Drevo musí postupne schnúť a spolu s dažďom je zem veľkým zdrojom vlhka.

Vedeli ste, že…
… palivové drevo dokáže zostať suché a kvalitne výhrevné aj 10 rokov? Ideálnou dobou schnutia sú však dva či tri roky.

Palivové drevo je vhodné uskladniť vonku. Napriek tomu, že môže niekedy vonku vlhnúť, postupne preschne vo väčšej miere ako keby bolo umiestnené dnu. Ďalším významným pravidlom je cirkulácia vzduchu. Správne prúdenie vzduchu zabezpečíte nie príliš hustým ukladaním a tým, že necháte prednú stranu dreva odokrytú.

Ako uskladniť drevo na zimu

Drevník šopa na drevo na zimu

Multifunkční sklad krbového dreva drevo na zimu

Najlepšie miesta, kam uložiť drevo na zimu

Ak má vaša strecha po stranách presah, môžete pod neho drevo poukladať. Drevo by malo byť umiestnené aspoň šesť metrov od najbližších vchodových dverí. Zároveň by nemalo byť ukladané priamo k stene, ktorá by zhoršila cirkuláciu vzduchu. Uloženie dreva pod presah je praktická a najlacnejšia metóda. Takto uložené drevo môžete zvrchu prekryť plastovou plachtou, no prednú a zadnú stranu nechajte odokrytú.

Ďalšou možnosťou sú vopred postavané kôlničky a multifunkčné sklady na drevo. Ceny týchto prístreškov závisia od veľkosti, použitého materiálu a tiež pevnosti. Drevené kôlne sú lacnejšie, no z dlhodobého hľadiska nie sú príliš trvanlivé. Naopak, kovové kôlne dokážu vydržať skutočne dlho, sú mechanicky odolnejšie, no ich cena je často niekoľkonásobne vyššia ako u drevených alternatív.

Správne uskladnenie palivového dreva zlepšuje jeho výhrevnosť a znižuje množstvo splodín, ktoré krb znečisťujú. Vhodným miestom pre ukladanie dreva je priestor pod presahom strechy alebo v samostatných drevníkoch (kôlňach), ktoré sú dostupné v drevenom alebo kovovom prevedení.

Galéria

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Ako uskladniť drevo
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre