Drevovláknité flexibilné izolácie. Izolujú prírodným dreveným vláknom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Izolácie tepelnéStavbaStrecha

Drevovláknité flexibilné izolácie. Izolujú prírodným dreveným vláknom

Drevovláknité flexibilné izolácie

100% recyklovateľné. Základnou surovinou pre drevovláknité tepelné izolácie je drevná hmota z čerstvého ihličnatého dreva, ktorá sa rozomelie na vlákna. Pod vplyvom vzduchu, predpísanej teploty a tlaku sa tieto vlákna následne zlisujú.

 

 

Základným spojivom sú prírodné živice, ktoré tvoria len 0,6 % objemu materiálu. Neobsahujú žiadne ťažké chemické lepidlá. Drevo pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesov, kde je spôsob pestovania a výrubu, prísne monitorovaný.

V  drevených vláknach sa ukladá veľké množstvo  CO2. Strom pri svojom raste neuvoľňuje CO2, ale ho naopak viaže. Ak sa jeho drevo použije ako materiál, zostane uskladnený. Drevovláknitá izolačná rohož flex dlhodobo uchováva 85 kg/CO2 na m3. Veľmi pozitívne to ovplyvňuje CO2 bilanciu budovy.

Drevovláknité izolácia flex priaznivo vplývajú na globálnu klímu

Výborne izolujú a tým znižujú emisie CO2
Výborne izolujú a tým znižujú emisie CO2.

λ = 0,036 – 0,037 – Majú najlepšie izolačné vlastnosti zo všetkých prírodných izolačných materiálov.

Ušetria 85 kg CO2/m3 – Menia budovy na veľké sklady CO2.

Dobrá tepelná izolácia šetrí energiu na vykurovanie a emisie CO2. S hodnotou λ – do 0,037 W / (m*K) majú drevovláknité flexibilné izolácie najnižšiu tepelnú vodivosť zo všetkých bežných prírodných izolačných materiálov, preto výborne izolujú. Znižujú potrebu energie na vykurovanie budovy, a tým znižujú jej emisie CO2. Čím je izolácia hrubšia, tým viac emisií CO2 zadrží v priehehu rokov.

Paropriepustnosť udržuje konštrukciu suchú

Drevovláknité flexibilné izolácie sú difúzne otvorené t.j. prepúšťajú vodnú paru. Ak vlhkosť prenikne cez úroveň izolácie, je dočasne uskladnená a počas doby odparovania sa opäť uvoľní. Konštrukcia zostáva suchá, čím je najlepšie chránená proti plesniam a poškodeniu konštrukcie.

Vďaka vysokej objemovej hmotnosti a ďalším vlastnostiam sú drevovláknité flexibilné izolácie výborné aj pri tlmení zvuku. To je obzvlášť dôležité pre spálne pod strechou, pretože dážď bubnujúci na strechu môže vytvárať vysokú hladinu hluku a brániť pokojnému spánku.

Izolujú, šetria a chránia klímu

Drevovlaknitá izolácia

  • V lete chránia pred prehriatím
  • Výborne si poradia s vlhkosťou
  • Podporuju zdravu mikroklimu v interieri

Vysokoúčinná izolácia proti prehrievaniu aj chladu

2 100 J/(kg*K) – Špecifická kapacita akumulácie tepla

50 – 60 kg/m3 – Objemová hmotnosť

Počet horúcich letných dní sa na Slovensku počas posledných rokov výrazne zvýšil. Preto je ochrana konštrukcie proti letnému prehrievaniu veľmi dôležitá. Je dôležité použiť izoláciu, ktorá zaručuje pomalý prechod tepla – má čo najnižšiu tepelnú vodivosť.

Izolácie na báze drevovlákna sa vyznačujú mimoriadne vysokou akumulačnou schopnosťou a predstavujú tak veľmi účinné riešenie.

Drevovláknité tepelné izolácie v dopoludňajších hodinách prijímajú teplo a „uchovávajú ho“ až do večera, keď klesnú vonkajšie teploty. Počas večera a noci toto naakumulované teplo opätovne uvoľňujú cez strechu alebo obvodovú konštrukciu do exteriéru, čím sa výrazne znižuje teplotná záťaž obytných priestorov.

Nízka tepelná vodivosť drevovláknitých izolácií súvisí s mimoriadne priaznivou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti, tepelnej kapacity a objemovej hmotnosti.

Izolujú proti prehrievaniu

Kombinácia týchto vlastností umožňuje pri správnej hrúbke alebo kombinácii vrstiev drevovláknitej izolácie dosiahnuť fázový posun teplotného kmitu pri obvodových stenách 16 a viac hodín a pri streche dokonca 17 hodín. Vďaka tomu nedochádza v lete k prehriatiu interiéru a v zime si uchováva príjemné teplo. Pri tradičných tepelnoizolačných materiáloch oproti drevovláknu je to v priemere len 7 hodín.

Použitie drevovláknitých flexibilných izolácií v praxi

Montaž drevovlaknitej flexibilnej izolácie

Montaž drevovlaknitej flexibilnej izolácie

Montaž drevovlaknitej flexibilnej izolácie

  • Flexibilná izolácia v strešných, stenových a stropných konštrukciách
  • Izolácia priečok, inštalačných predstien a iných konštrukcií

Drevovláknitá izolačná rohož flex je čoraz obľúbenejšia v suchej výstavbe. Je dodávaná v dvoch rôznych šírkach:

  • šírka 575 mm, použitie pre rámové konštrukcie
  • šírka 625  mm, využitie pre sadrokartónové systémy

Steico flex drevo obklad

Vďaka svojej vysokej hustote a upínacej schopnosti flex vynikajúco izoluje a pohlcuje zvuk. Je biologicky nezávadná, príjemná na dotyk a podporuje zdravú vnútornú klímu.

Modernizácia strechy s použitím drevovláknitej flexibilnej izolácie

STEICO Flex aplikacia

STEICO Flex aplikacia

STEICO specialna aplikacia

Montaž drevovlaknitej flexibilnej izolácie

Práve strechy starších domov, vďaka absentujúcej alebo nevhodnej izolácii, majú sklon k prehrievaniu v horúcich letných mesiacoch a vysokým únikom tepla v zimnom období. Znemožňuje to pohodlné obývanie podkrovných miestností a zvyšuje náklady na vykurovanie a chladenie. Riešením je modernizácia strechy aplikáciou mäkkej drevovláknitej tepelnoizolačnej dosky flex medzi krokvy, doplnenej tuhou drevovláknitou doskou special alebo therm.

Nadkrokvové zateplenie s použitím drevovláknitej tepelnej izolácie umožňuje predĺžiť fázový posun teplotného kmitu až na 17 hodín. Vďaka tomu sa teplota v podkroví dlhodobo neprehreje, čím sa výrazne šetria náklady na chladenie.

Systém drevovláknitej izolácie pre strešné konštrukcie

Systém drevovláknitej izolácie vhodný pre výstavbu moderných nulových a plusových domov a rekonštrukcie starších striech, kde je potrebné zabrániť tepelným únikom a ochrániť budovy  pred letným prehrievaním.

Galéria

Tepore logo

Viac informácií na www.tepore.sk.

Foto: Tepore, Shutterstock
Redakcia

>> K novému domu by sa hodil
nový bazén TU alebo nižšie <<

 

Komentáre