Vyberáme správne osvetlenie podľa lúmenov a kelvinov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérOsvetlenie a svietidlá

Vyberáme správne osvetlenie podľa lúmenov a kelvinov

Vyberame spravne osvetlenie podla lumenov a kelvinov

Mnoho ľudí sa dodnes pri výbere osvetlenia riadi príkonom žiaroviek udávanom vo wattoch. No ak chcete dosiahnuť osvetlenie presne podľa vašich predstáv, musíte sledovať iné parametre – lúmeny a kelviny.

Ak ste o lúmenoch ešte nepočuli, vysvetlíme vám o čo ide. Lúmen je merná jednotka, ktorá predstavuje hodnotu svetelného toku a má skratku lm. V jednoduchosti povedané, čím viac lúmenov, tým intenzívnejšie žiarovka svieti.

 

Vo všeobecnosti platí, že každý meter štvorcový plochy miestnosti by mal byť pokrytý približne 200 lúmenami svetla. Do tejto hodnoty nezabudnite zarátať všetky zdroje svetla v miestnosti, nie iba hlavné stropné svietidlo.

Dôležitá je aj farba svetla

LED žiarovky, na rozdiel od tých klasických, vieme vyberať aj na základe odtieňa svetla. Farba svetla vytvára v interiéri atmosféru, a preto by sme jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. Teplota svetla, nazývaná aj teplota chromatickosti, sa určuje v Kelvinoch (K), pričom stupnica začína približne na hodnote 1200 – 1800 K čo je ekvivalentom plameňa sviečky a stúpa až k vyše 6600 K, čo predstavuje veľmi studené až modré svetlo. Z uvedeného teda vyplýva, že čím nižšie číslo kelvinov, tým teplejšie svetlo pôsobí.

Dôležitá je aj farba svetla

Svietivosť udávanú v lúmenoch aj odtieň svetla udávaný v kelvinoch vyberajte pre jednotlivé miestnosti podľa ich využitia. Do pracovne, alebo ku kuchynskej linke sa hodí skôr farba denného svetla (5000 K) so strednou svietivosťou. Naopak do obývacej izby a spálne vám odporúčame príjemné teplé svetlo, ktoré vytvorí pocit pohody a domova. Pohybovať by sa malo okolo 2700 K až 3000 K.

Veríme, že sme vám týmto článkom poradili pri výbere toho správneho osvetlenia pre vás a my sa na vás budeme tešiť opäť pri ďalšom článku z oblasti zdravého bývania.

Foto: Pixabay
Redakcia

>> Vhodné osvetlenie do domu alebo bytu
nájdete TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre