Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb – prečo by ste sa naň mali vrhnúť aj vy?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSpotrebiče

Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb – prečo by ste sa naň mali vrhnúť aj vy?

Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb Orava SU101

Jeseň je čas úrody – jablká a hrušky dozrievajú v záhradách, pod lesom a pozdĺž cestičiek sa červenajú kríky obsypané šípkami, lesy pozývajú k zberu húb. Všetky tieto dary prírody plné vitamínov a chuti stačí natrhať. A urobiť si zásoby, z ktorých odjedáme či odpíjame aj počas daždivej jesene a treskúcej zimy. Kedysi dávno sa tieto fajnoty (ovocia) sušili v komorách, na peci aj v rúrach, dnes nám ich sušenie uľahčujú praktické domáce elektrické sušičky potravín.

Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb Orava SU101

S ich pomocou si vieme prichystať v domácej bio kvalite viacero pochutín aj surovín pre zdravie. Sušené ovocie ako jabĺčka či slivky na zdravšie hryzkanie pred televízorom namiesto presolených čipsov. Sušené ovocné kože skvelé ako desiata pre deti do školy, šípky na zaliatie čaju bohatého na vitamín C, ktorý podporí imunitu aj pri nápore viróz. Domácu bio vegetu či iné koreniny na dochucovanie jedál alebo huby od výmyslu sveta do fajných polievok ako kapustnica, krémová hubová polievka či máčanka.

Prečo je výhodné domáce sušenie potravín?

Sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, húb, ale napríklad aj mäsa pozná ľudstvo už tisícročia a vďaka výhodám, ktoré pre výživu organizmu a uskladňovanie potravín predstavuje, sa ho ľudia nemienia vzdať ani v čase moderných technológií. Sušením sa zo suroviny odstráni asi 75 % vlhkosti, ostáva v nej však uchované gro zdraviu prospešné látky, vitamíny, minerály, enzýmy a vysoká koncentrácia chuti. A to bez použitia chémie, či iných konzervantov, s minimom námahy a pri spotrebovaní neveľkého množstva energie. Pri sušení využijeme surovinu na max, keďže vzniká minimálny odpad a usušené dary prírody sa navyše ľahko skladujú. Doma sušené ovocie je bez pridaného cukru a síranov a jeho príprava nás vyjde menej v porovnaní s nákupom sušeného ovocia v supermarketoch.

Na čo si dať pri sušení potravín pozor?

Pri sušení potravín sa odporúča surovinu usušiť radšej viac ako menej. Aby v usušených kúskoch neostala vlhkosť, ktorá často môže za vznik plesní. Usušené kúsky by sme mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe, vrecku alebo taške na tmavom a suchom mieste, napríklad v komore, špajze či v suchej pivnici.

Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb Orava SU101

Kvalitná sušička ovocia, zeleniny, byliniek aj húb – čo by mala mať:

Na výber máte celý rad spotrebičov rôznych značiek, stačí si len vybrať ten, ktorý najviac vyhovuje vám. Ideálna sušička potravín by však mala byť vyrobená z kvalitných materiálov a mala by mať isté parametre, vďaka ktorým sa naozaj stane vaším obľúbeným praktickým domácim spotrebičom, s pomocou ktorého aj vy prepadnete vášni domáceho sušenia. Nemalo by jej chýbať nasledovné:

nízka spotreba elektrickej energie, aby ste mohli sušiť potraviny aj dlhšiu dobu bez toho, aby ste ošediveli pri pohľade na účet za elektrinu
aspoň 5 flexibilných mriežok – viac je na škodu, lebo na vyššom počte mriežok je viac nakrájaných plátkov potravín, čo znamená predĺženie procesu sušenia a navýšenie spotrebovanej energie
– mala by mať možnosť regulovať teplotu sušenia od 35 do cca 60 0C v závislosti od konkrétneho typu sušenej potraviny
dobrá ventilácia zabezpečí, aby sa dary prírody usušili rovnomerne na všetkých mriežkach
použitie priehľadných materiálov na veku a mriežkach, aby ste zakaždým, keď chcete zistiť, či už sú maškrty usušené, nemuseli sušičku otvárať – zbytočne by z nej unikalo teplo

Domáce sušenie ovocia, zeleniny, byliniek, koreninových zmesí aj húb Orava SU101

Náš tip: Orava SU-101

Usušte si jabĺčka zo záhrady na hryzkanie pred TV počas dlhých jesenných a zimných večerov. Nasušte si hríby do vianočnej kapustnice, bylinky do čajíkov, namiešajte si svoju vlastnú bio vegetu. Či inú zmes korenín na ochucovanie jedál pri varení! Sušička potravín Orava SU-101 sa ovláda jednoducho stlačením jedného gombíka, umožňuje regulovať teplotu prúdiaceho vzduchu medzi mriežkami pre dôkladné sušenie potravín bez vzniku plesní v rozmedzí od 35 do 70 0C a má príkon len 240 W, aby vás sušenie nevyšlo príliš draho na účtoch za elektriku. Súčasťou balenia je 5 mriežok na sušenie. V manuáli na používanie výrobku nájdete cenné rady, ako sa stať majstrom domáceho sušenia potravín, aj praktický receptár. Môže byť vaša za 45,90 €.

Viac informácií o kvalitných sušičkách potravín nájdete na:
www.orava.eu
Foto: Orava

>> Vhodné sušičky ovocia
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre