Ako dosiahnuť, aby vaše správne zvolené domáce osvetlenie vyzeralo dobre a krásne?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérOsvetlenie a svietidlá

Ako dosiahnuť, aby vaše správne zvolené domáce osvetlenie vyzeralo dobre a krásne?

Ako dosiahnuť, aby vaše správne zvolené domáce osvetlenie vyzeralo dobre a krásne
www.svetla.sk

Moderný život je v mnohých smeroch pohodlný. Veľmi často však aj plný negatívnych zložiek, ktoré majú silný vplyv na ľudské telo. Neustály rozruch, nedostatok spánku, horúčkovité tempo života, minimálne vystavenie prirodzenému svetlu a množstvo technológií vôkol nás vplýva na morálny aj fyzický stav človeka. Konkrétnymi opatreniami sa snažíme situáciu vyriešiť čo najskôr, pričom zabúdame na veľmi dôležitý fakt, že práve správne zvolené osvetlenie v našom prostredí je základ, na ktorom záleží.

Správne zvolené osvetľovacie zariadenie, ktoré sa vyznačuje nielen vysokou kvalitou a spoľahlivosťou, ale aj štýlovým moderným dizajnom, vám pomôže nielen vytvoriť dobré osvetlenie, ale vás tiež ochráni pred zmenami nálady, minimalizuje vplyv na fyzické zdravie, vytvorí útulnú relaxačnú atmosféru doma alebo vám naopak dodá silu a veselosť pri práci.

Domáce osvetlenie, jeho správnosť a účinnosť záleží však len a len na vás. Ste to vy, kto si vyberá rôzne svetelné zariadenia a umiestňuje ich po obvode miestností. Pohodlie vašej ďalšej zábavy vo vašom dome teda závisí iba od toho, ako kompetentne to všetko zorganizujete.

Správne domáce osvetlenie môže navyše zdôrazniť dôstojnosť interiéru a vyzdvihnúť jeho akékoľvek konkrétne prvky, čo potom dodáva miestnosti individualitu a sofistikovanosť.

Práve s pomocou dobre zvoleného osvetlenia sa profesionálni dizajnéri akoby „pohrávajú“, vizuálne zväčšujú plochu miestnosti alebo zvyšujú stropy. S nami a našimi radami však dizajnérom byť vôbec nemusíte, pretože vám dáme k správnemu výberu a usporiadaniu osvetlenia niekoľko dobrých tipov.

Princíp dobre nastaveného osvetlenia

Ak si chcete vytvoriť vo svojom interiéri pomocou osvetlenia pohodu a príjemnú atmosféru, treba zvážiť niekoľko faktorov. Dôležité pritom je, aby všetko spolu ladilo a vytváralo vzájomnú harmóniu. Vysoko kvalitné svetlo by malo byť preto založené na kombinácii niekoľkých hlavných typov osvetlenia. V ideálnom prípade by mali byť všetky tieto typy navzájom správne kombinované, pomocou čoho sa dosiahne najefektívnejšie a najkvalitnejšie osvetlenie obytného priestoru. Čo presne to ale znamená? V podstate by ste mali vedieť, do ktorej miestnosti si aké svetlo zvoliť.

Osvetlenie v spálni

Osvetlenie v spálni

V spálni by malo byť osvetlenie veľmi jemné a príjemné, pretože vytvára ľahkú, útulnú atmosféru s nádychom romantiky. Je veľmi dôležité, aby vám svetlo v tejto časti domu pomohlo relaxovať a bez problémov odpočívať. Preto je v tomto priestore nutné podľa potreby používať výkonné svetelné zdroje. Najlepšie je použiť na miestne osvetlenie nočné svetlá, bodové svetlá alebo aj podlahové svietidlá.

Neprehliadnite:
Kancelárske osvetlenie budúcnosti – prémiové materiály a najmodernejšie technológie

Nie jeden z nás má predsa pred spaním túžbu prečítať si zaujímavú knihu alebo časopis, a hlavné tlmené svetlo na to jednoducho nestačí. Mali by ste tu preto vytvoriť správnu kombináciu primárneho a sekundárneho osvetlenia.

Osvetlenie v kuchyni a jedálni

Osvetlenie v kuchyni a jedálni

Svetlo v kuchyni nie je len o kráse, ale aj funkčnosti. A pretože varenie je veľmi zodpovedná záležitosť a je spojené s veľkým počtom ostrých predmetov a rôznej elektrotechniky, malo by byť svetlo čo najkvalitnejšie a najvýkonnejšie. Ideálne tiež je, ak sa dá podľa potreby regulovať.

Nad jedálenským kútom, kde sa priamo stravujete, by teda malo byť krásne a štýlové svietidlo, ktoré vytvára vhodnú atmosféru na jedenie a zároveň perfektne zapadá do interiéru miestnosti. A v pracovnej časti kuchyne môžete použiť bodové svetlá, ktoré sú výkonné, ale zároveň nenarúšajú jednotu interiéru a nevytvárajú pocit množstva svetelnej techniky.

Osvetlenie v kúpeľni

Osvetlenie v kúpeľni

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej vykonávame všetky dôležité procedúry starostlivosti o seba a svoje telo. Preto by osvetlenie v tomto priestore nemalo byť o nič menej kvalitné ako v ktorejkoľvek inej miestnosti vášho domu. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa pri jeho používaní nevytvárali rôzne tiene a zvýraznenie, pretože ich prítomnosť výrazne komplikuje proces holenia alebo napríklad nanášania make-upu.

To, koľko a aké druhy osvetlenia v tomto priestore použijete závisí tiež od toho, aká veľká je táto miestnosť. Veľmi malé kúpeľne využívajú často jeden svetelný zdroj. Ale väčší priestor si určite vyžaduje viac osvetlenia.

Spravidla ide o jedno výkonné stropné svietidlo, ktoré má vysoký stupeň ochrany pred vlhkosťou. Na bočné steny, aby sa zabránilo vzniku tieňov, sa často používajú bodové svetlá, ktoré môžu niekedy slúžiť ako hlavné osvetlenie, tak ako aj to doplnkové.

Osvetlenie v obývacej izbe

Osvetlenie v obývacej izbe

Obývacie izby sa spravidla vždy vyznačujú najväčšou plochou, v ktorej sa dobre relaxuje a s návštevami komunikuje. Preto sa majitelia nehnuteľností často usilujú, aby bola táto miestnosť čo najfunkčnejšia a najkrajšia, a aby bol výber osvetľovacieho zariadenia pre túto miestnosť v každom dome veľmi dôležitou a zodpovednou záležitosťou. Čo presne to znamená?

– zariadenie musí harmonicky zapadnúť do interiéru miestnosti;
– lampa musí upútať pozornosť a urobiť dojem, zdôrazňujúc dôstojnosť obývacej izby;
– zariadenie musí vytvárať taký svetelný tok, ktorý bude pohodlný pre oči všetkých hostí.

Pred výberom ľubovoľného osvetľovacieho zariadenia do vašej obývačky je teda dôležité analyzovať samotnú miestnosť a pochopiť, v ktorých situáciách je potrebné osvetlenie meniť.

Napríklad na sledovanie televízie vám postačí dodatočné tlmené osvetlenie. Vybavené oblasti na čítanie a napríklad ručné práce si vyžadujú miestne svetlo a zvýraznenie dekoratívnych prvkov, ako sú napríklad maľby, portréty alebo figúrky, by sa malo uskutočňovať pomocou bodového osvetlenia. Myslite na to, že osvetlenie tejto miestnosti musí byť veľmi inteligentne rozdelené a správne kombinované.

Osvetlenie detskej izby

Osvetlenie detskej izby

Detská izba je jedným z najuniverzálnejších priestorov v každom dome. Koniec koncov, tu vaše dieťa odpočíva, študuje a trávi voľný čas. Je preto potrebné naplánovať osvetlenie tak, aby bolo v každej situácii čo najsprávnejšie a najkvalitnejšie.

Prirodzené denné svetlo je zďaleka najlepšia voľba. To znamená, že počas dňa musíte zabezpečiť čo najlepšie rozloženie slnečného žiarenia po obvode miestnosti. Žiaľ, aj deti v modernom svete sú často zaneprázdnené osobnosti, ktoré sa objavujú doma, keď už slnko zapadá. Preto spočíva všetka nádej na dosiahnutie pohodlného osvetlenia na použitej svetelnej technike.

Pracovná oblasť dieťaťa, či už je študentom alebo predškolákom, by mala okrem hlavného svetla mať vždy aj ďalšie zdroje. To znamená, že v detskej izbe by mali byť ideálne rôzne druhy stolových žiaroviek, ktoré sa vyberajú na základe individuálnych charakteristík dieťaťa, ako aj samotnej miestnosti. Aj na tento účel môžete použiť zapustené bodové svetlá, ktoré je možné inštalovať do políc umiestnených nad pracovným stolom.

V procese prípravy dieťaťa na spánok, ako aj v prípade, že v noci potrebujete aspoň trochu svetla, je dôležité mať po ruke nočné svetlá, ktoré sú dnes prezentované v obrovskej škále a rozmanitosti. Musí mať aj ideálne svetelné podmienky na učenie a hru.

Okrem charakteru miestnosti nezabudnite ani na energetickú úsporu svetla a jeho teplotu. Poradiť sa s odborníkom má v každom prípade zmysel tiež, tak na to pri výbere vhodného osvetlenia nezabudnite.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné bytové osvetlenie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre