Maľovanie pre začiatočníkov: 3 jednoduché kroky, ako začať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Maľovanie pre začiatočníkov: 3 jednoduché kroky, ako začať

Maľovanie pre začiatočníkov: 3 jednoduché kroky, ako začať (maliarske potreby), Galeria AVE Bratislava, Atelier VIKI

Maľovanie je vznešeným koníčkom a umením zároveň. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili rýchly návod na to, ako s ním začať.

K maľovaniu je potrebných hneď niekoľko pomôcok, v ktorých je potrebné sa zorientovať. No skôr než vyrazíte kupovať umelecké potreby, zvážte vašu motiváciu, prečo sa chcete začať venovať práve maľovaniu. Tak ako každé hobby, aj maľovanie si vyžaduje množstvo času, trpezlivosti a výučby správnej techniky podľa toho, aké maliarske vyjadrenie sa vám páči najviac. Toto sú 3 najpopulárnejšie techniky.

Akrylové farby pre zaciatocnikov, maliarske potreby, Galeria AVE Bratislava, Atelier VIKI

Akryl, olej, či akvarel?

Akrylové farby sú ako stvorené pre začiatočníkov, nakoľko sa ľahko používajú a nevyžadujú si žiadne špeciálne znalosti. Určitým pozitívom je aj ich ľahké čistenie a cenová dostupnosť. Ich najväčšou nevýhodou je, že veľmi rýchlo schnú, a tak máte iba obmedzený čas na to, aby ste so svojim umeleckým vyjadrením niečo urobili skôr, ako sa nadobro vpije do plátna.

Ak už za sebou nejakú tú skúsenosť s maľbou máte, môžete skúsiť aj olejové farby, ktoré sú preferované profesionálnymi umelcami z mnohých dôvodov. V prvom rade je olejomaľba tradičnou maliarskou technikou, ktorá sa s obľubou využívala v minulosti. Maliarovi poskytuje voľnosť prejavu, nakoľko dĺžka schnutia aj samotná konzistencia olejovej farby sa dá jednoducho upraviť pomocou dodatočného oleja a riedidiel presne podľa potreby maliara. Dáva tak možnosť využiť širšiu paletu maliarskych techník.

Neprehliadnite:
Máte doma vzácne alebo spomienkové predmety? Skúste ich zarámovať!

Treťou možnosťou, ktorú si v dnešnom článku priblížime je technika akvarelu. Považuje sa za jednu z náročnejších techník vďaka iba malému priestoru pre opravu chýb na papieri. Áno, čítate správne. Pri tejto technike sú hlavnými aktérmi okrem akvarelových farieb práve papier a voda.

štetce, maliarske potreby, Galeria AVE Bratislava, Atelier VIKI

štetce, maliarske potreby, Galeria AVE Bratislava, Atelier VIKI

Zásobte sa maliarskymi potrebami

Keď ste si vybrali vami preferovanú maliarsku techniku, ostáva vám už iba zásobiť sa potrebnými maliarskymi potrebami. Do minimálnej výbavy patrí plátno pre akrylové a olejové maľby, alebo papier pre akvarelovú maľbu, ďalej paleta na miešanie farieb, príslušné farby (v prípade potreby pre oleji aj s rozpúšťadlom) a sada štetcov.

Maliarske plátno, maliarske potreby, plátna, Galeria AVE Bratislava, Atelier VIKI

Ak si chcete sadu rozšíriť, odporúčame investovať do kvalitného maliarskeho stojana. To všetko a ešte oveľa viac nájdete v obchode s umeleckými potrebami. Jedným takým je aj Galéria AVE na Mariánskej ulici v Bratislave, kde vám navyše, podľa našich skúseností, aj ochotne poradia pri výbere. Na svoje si tam navyše prídu aj profesionálni umelci, pre ktorých je k dispozícii rovnako široký sortiment maliarskych potrieb pre profesionálne použitie.

Foto: Galeria AVE
Redakcia

atelier viki a galeria ave logo

Dohodnite si konzultáciu na www.galeriaave.sk

>> Vhodné doplnky na maľovanie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre