Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom. Malé dieťa malé starosti.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzbyNábytok

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom. Malé dieťa malé starosti.

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom. Malé dieťa malé starosti

Ak si zariaďujete domácnosť (dom alebo byt) a máte malé dieťa ponúkam vám pár tipov ako na to.  

Malé dieťa malé starosti

Dieťa je na prvom mieste a malo by to tak byť aj pri zariaďovaní domácnosti. Ak máte malé dieťa (myslím tým do 1 roka) nemusíte mu hneď zariaďovať vlastnú izbu. Skúste prispôsobiť vašu spálňu tak, aby v nej mohla byť napríklad postieľka či prebaľovací pult, ten môžete uložiť aj na postieľku, tým ušetríte miesto.

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom, penovy koberec

Okrem spálne, v ktorej dieťa bude tráviť minimum času, sa zamerajte na obývačku. Skúste ju skrášliť mäkkým kobercom alebo penovými puzzle, na ktorých sa bude môcť vaše dieťa vyšantiť. Na koberec môžete dať tiež hraciu deku s hračkami. Ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou budete ho mať na dohľad a pritom môžete aj niečo chutné navariť.

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom, uz chodi

Už chodí­!

Ak dieťa chodí treba sa mať na pozore. Bude skúmať naozaj všetko. Miestnosť kde budete s dieťaťom tráviť čo najviac času pripravte tak, aby sa nemohlo nijakým spôsobom zraniť. Na začiatok môžete vyprázdniť všetky dolné skrinky kuchynskej linky. Zatarasiť priestor pri okne, balkónových dverách. Práve tam budú smerovať prvé kroky vašej ratolesti. Môžete tiež zavesiť televízor na stenu. Zo zásuviek v kuchynskej linke odstráňte škrabky, nože a všetky ostré predmety.

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom, uz chodi

Môžete si zaobstarať aj Montessori učiacu vežu, ktorá je výškovo nastaviteľná a bude skvelým pomocníkom. Dieťa do nej postavíte a uvidí všetko, čo robíte a pritom ho budete mať blízko seba. Veža sa dá premiestňovať, takže si ju môžete zobrať aj s dieťaťom kamkoľvek. Stolička na jedenie či stôl so stoličkou by mali byť tiež neodmysliteľnou súčasťou interiéru. Dieťa to naučí samostatnosti a vás trošku odbremení. Skvelou vecou je aj ohrádka, ktorú dieťa neprelezie, dá sa zavrieť a môže sa v nej hrať koľko len bude chcieť. Dá sa jednoducho rozložiť aj zložiť, takže si ju môžete zobrať so sebou aj na cesty.

Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom, ohradka

Ako zariadiť interiér?

To je otázka, ktorú si kladie nejedna mamička. Pri deťoch je dôležité zamerať sa hlavne na praktickosť. Z tohto dôvodu je dobré vyberať materiály, ktoré sú odolné a hlavne ľahko udržiavateľné. Popri starostlivosti o domácnosť nebudete mať čas každý deň leštiť otlačky prstov z hladkých a lesklých povrchov.

Zariadenie kuchyne deti

Kuchyňa a obývačka

Odporúčam vyberať si materiály a farby na ktorých nie je vidieť prach či špinu. Nechajte si poradiť v kuchynskom štúdiu. Čo sa týka spotrebičov dobré je, ak budú vstavané a hlavne v takej výške kam dieťa len tak ľahko nedočiahne. Zaobstarajte si aj plstené, gumené alebo plastové ochranné nálepky proti obitiu. Rovnaké nálepky môžete použiť aj na rohy napríklad konferenčného stolíka. Na kuchynskú linku odporúčam dať silnejšie pánty, aby vydržali detské vyčíňanie a aby ste si mohli kuchyňu užívať aj keď deti podrastú.

Neprehliadnite:
Deti rastú a dospievajú… a ich „kráľovstvá“ s nimi. Detská izba a nábytok do nej.

Sedačku v obývačke najlepšie ochránite hrubšími poťahmi, tie neprepustia vodu alebo iné tekutiny a vaša sedačka neutrpí. Poťahy raz za čas vyperiete. Na kuchynský stôl odporúčam pvc obrusy. Dajú sa ľahko utrieť a vyčistiť a neprekáža im ani vyliata voda. Sú odolnejšie než tie látkové. Ak však máte v obľube obrusy z látky môžete na nich dať aspoň priesvitný pvc obrus.

Vhodna podlaha pre dieta, deti

Podlaha

Podlaha trpí pri deťoch snáď najviac. Práve preto je dobré ju starostlivo vybrať. Dnešný trh ponúka široký výber – od klasických drevených podláh cez laminátovévinylové. Moje odporúčanie znie: rozhodne vinylová. Tá je na rozdiel od laminátovej a drevenej odolnejšia, navyše je mäkká, odolná voči oderom a nemusíte sa o ňu špeciálne starať. Ak máte doma malého majstra, ktorý rád trávi čas so skrutkovačom, klincami a skrutkami a občas nejaký hodí na zem, nič lepšie ako vinylová podlaha mať nemôžete. V ponuke sú drsnejšie ale aj hladšie varianty. Čo vás však môže odradiť je cena. Oproti laminátovej je drahšia. Za kvalitu sa ale platí.

Dvor, uprava terenu, travy a dlazby, vytvorenie pieskoviska, domceku, trampoliny

Dvor

Dôležitým priestorom na hranie a šantenie vašich ratolestí je dvor, prípadne záhrada. To aby mohol slúžiť deťom si však vyžaduje istú prípravu. V prvom rade, ak sa jedná o novostavbu, je potrebné zrovnať terén, aby sa na ňom dalo chodiť. V druhom rade by bolo fajn nasadiť trávičku, prípadne vysypať na dvor štrk, makadam a na to pokladať dlažbu. Okrem dobrého terénu deti potrebujú aj priestor na hranie. Ten môžete vytvoriť tak, že im zaobstaráte pieskovisko, prípadne domček so šmýkačkou, trampolínu a prípadne aj hojdačku.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodná starostivosť
o dieťa Tu alebo nižšie <<

 

Komentáre