Vylepšite fasádu vášmu domu správnou omietkou. Samočistiace omietky zabezpečia krásny vzhľad na dlhé roky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNovinkyPovrch. úpravy, maľby tapety

Vylepšite fasádu vášmu domu správnou omietkou. Samočistiace omietky zabezpečia krásny vzhľad na dlhé roky

Samočistiace zabezpečia krásny vzhľad na dlhé roky

Vonkajšia omietka určuje celkový vzhľad vášho domu a dojem, ktorým pôsobí na vás aj na okolie. Preto je výber správnej omietky kľúčový – a nezáleží len na farbe.

 

 

Omietka na steny je nevyhnutnou súčasťou každej stavby alebo rekonštrukcie. Je to posledná vrstva nanášaná na vnútorné alebo vonkajšie steny budovy. Výber správneho typu omietky pre váš projekt je kľúčový, pretože môže ovplyvniť konečný výsledok vzhľadu vašej steny, jej životnosti a požiadaviek na údržbu.

Dnes existuje niekoľko typov omietky podľa typu aplikácie a zloženia, takže výber sa robí s prihliadnutím na konkrétne úlohy a charakteristiky posudzovaných zmesí:

Cementová omietka

Cementová omietka je zmesou cementu, piesku a vody. Bežne sa používa pri stavbe stien, stropov a podláh. Je trvácna, ohňovzdorná a odoláva poveternostným vplyvom. Je to vynikajúca voľba pre vonkajšie steny, pretože poskytuje pevný základ pre farbu alebo obklady. Avšak cementová omietka môže byť náročná na aplikáciu a vyžaduje si kvalifikovanú prácu.

Vápenná omietka

Ide o tradičnú omietku z vápna, piesku a vody, ktorá sa po stáročia používa pri stavbe budov. Vápenná omietka je priedušná a umožňuje únik vlhkosti zo stien. Je tiež flexibilná, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre staré alebo historické budovy. Vápenná omietka môže byť použitá na vnútorné aj vonkajšie steny a môže byť dokončená s hladkým alebo štruktúrovaným povrchom.

Sadrová omietka

Sadrová omietka je vyrobená zo sadrového prášku a vody. Je to bežná omietka používaná v modernej výstavbe vďaka jej ľahkému použitiu a rýchlemu schnutiu. Sadrová omietka je ľahká, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre stropy. Je tiež ohňovzdorná a má dobré akustické vlastnosti. Sadrová omietka však nie je vhodná na vonkajšie steny, pretože sa môže rozpúšťať vo vode.

Hlinená omietka

Ako už názov napovedá, je vyrobená z hliny, piesku a vody. Ide o prírodnú omietku, ktorá je netoxická a šetrná k životnému prostrediu. Hlinená omietka je priedušná a umožňuje únik vlhkosti zo stien. Je tiež flexibilná, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre staré alebo historické budovy. Hlinená omietka môže byť použitá na vnútorné aj vonkajšie steny a môže byť dokončená s hladkým alebo štruktúrovaným povrchom.

Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere omietky

Účel múru

Účel steny určí typ požadovanej omietky. Napríklad vonkajšie steny vyžadujú trvanlivú omietku odolnú voči poveternostným vplyvom, zatiaľ čo vnútorné steny vyžadujú omietku, ktorá sa ľahko nanáša a poskytuje hladký povrch.

Príprava povrchu

Príprava povrchu potrebná na stenu ovplyvní aj výber omietky. Niektoré omietky vyžadujú drsný povrch pre priľnavosť, iné zase hladký povrch. Ak má stena praskliny alebo iné nedokonalosti, treba použiť omietku s dobrými výplňovými vlastnosťami.

Životné prostredie

PMX SILOXAN 25 kg Hnedy opal fasadna omietka omietky
Siloxan od Primalexu odoláva počasiu aj prasklinám.

Treba zvážiť aj prostredie, v ktorom sa stena nachádza. Ak je stena vo vlhkom prostredí, treba použiť omietku, ktorá je priedušná a odolá vlhkosti. Takou je napríklad novinka na organickej báze Primalex SILOXAN. Obsahuje mikrovlákna, ktoré ju robia pružnou a znižujú riziko prasklín. Silikónové aditíva zvyšujú jej vodoodolnosť, pričom si zachováva paropriepustnosť. Ľahko sa spracováva a na dome vytvára dekoratívny, štrukturálny samočistiaci povrch, odolný voči riasam, hubám a plesniam.

Rozpočet

Náklady na omietku tiež ovplyvnia výber. Je však dôležité vybrať si omietku, ktorá zabezpečí dlhotrvajúcu a trvácnu povrchovú úpravu, pretože to môže z dlhodobého hľadiska ušetriť náklady na údržbu a opravy. Kvalitu za dobrú cenu ponúka tradičný Primalex so širokým výberom produktov na vonkajšie aj vnútorné steny.

Údržba omietky

Správna údržba omietky môže predĺžiť jej životnosť a zachovať jej nový vzhľad. Pravidelné čistenie a utieranie prachu môže zabrániť usadzovaniu nečistôt a špiny na povrchu. Ak sa omietka poškodí alebo praskne, treba ju ihneď opraviť, aby sa predišlo ďalším škodám. Akékoľvek praskliny alebo diery by mali byť pred premaľovaním alebo tapetovaním vyplnené vhodným tmelom a prebrúsené. Primalex SILICONE je prémiová omietka, ktorá vďaka technológii “EXTREME CLIMATE” odoláva náročným klimatickým podmienkam, riasam, hubám a plesniam. Táto omietka zabezpečuje, že vaša fasáda si dlhodobo zachová nový vzhľad, pretože sa čistí vetrom a dažďom. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivé riešenie s minimálnou údržbou a dlhou životnosťou.

PMX SILICONE 25 kg fasadna omietka omietky
Samočistiaci Primalex Silicone má vysokú mechanickú odolnosť.

Omietky SILOXAN aj SILICONE vám v sieti predajní DOM FARIEB natónujú na počkanie vo viac než 1000 farebných odtieňoch. Tieto novinky, ale tiež všetko na maľovanie interiérov aj exteriérov nájdete nielen v sieti predajní DOM FARIEB, no tiež online na www.domyfarieb.sk a www.primalex.sk.

Foto: Pixabay, Primalex
Text: Primalex

>> Zariaďte si nábytkom
vymaľovaný byt TU alebo aj nižšie <<

Komentáre