Murovaný alebo montovaný drevený dom?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Murovaný alebo montovaný drevený dom?

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 438 Rodinný dom, Trenčianska Turná

Veľmi často diskutovaná téma. Ktorý je lepší? Murovaný alebo montovaný drevený dom? Už ste možno počuli bežný výrok tehla je tehla”. To je rovnaká pravda ako drevo je drevo” a Ytong je Ytong”… Ak by existovala jednoznačná odpoveď, tak jednoducho jedna z možností zanikne. Zhrniem preto základné prezentované rozdiely, ktorými argumentujú zástancovia jedných a druhých a vzájomne sa „doťahujú“.

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 558 Rodinný dom, Bratislava

Murovaný vydrží viac…

Toto je jeden z častých argumentov zástancov murovaných domov. Pritom vždy závisí od kvality prevedenia. Odfláknutý murovaný dom vydrží menej ako kvalitne zrealizovaný montovaný a naopak.

Zároveň sa veľmi preceňuje dôležitosť životnosti. Ľudia sa bežne pýtajú, či vydrží montovaný dom z dreva 100 rokov. Niektorý áno, niektorý nie… rovnako to ale platí aj pre murované domy. Na túto otázku odpovedám zvyčajne príkladmi mojich projektov rekonštrukcií murovaných domov. Často murovaný dom, ktorý má cez 80 rokov je v tak dezolátnom stave, že rekonštrukcia by bola nákladnejšia. Preto navrhnem dom zbúrať a postaviť nanovo.

Najdôležitejšie je si ale uvedomiť, že každý kvalitne postavený dom určite vydrží 1-2 generácie, ale potom morálne zastará. Čo to znamená? Viete si predstaviť bývať teraz v dome z pred 100 rokov bez zásadných zmien? Jednoducho požiadavky každej generácie sa prudko menia.

Takže moja rada.

Nezaoberajte sa tým, či dom bude aj pre Vaše pravnúčence… už Vaše deti ho možno dajú zbúrať. Stavajte dom pre seba a svoju rodinu. Čo bude o 50 rokov môžeme len predpokladať. Napadlo by Vás pred 15 rokmi, že budeme telefonovať mobilmi?

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 540 Rodinný dom, Záhorská Bystrica

Ktorý je lacnejší? Murovaný alebo montovaný drevený dom?

Ak sa pre drevodom rozhodujete kvôli tomu, že ste počuli o výrazne nižšej cene realizácie, sklamem Vás. Cena môže byť nižšia. Rádove to môže aj do 5-10 %, ale ani nemusí byť. Čiže nejde o výrazný rozdiel, ak si uvedomíte, že podstatnú položku tvorí kvalita vnútorného vybavenia domu.

Chcete montovaný drevodom len kvôli cene? Máte pritom voči nemu alebo niekto z rodiny nejaké výhrady alebo nepríjemný pocit?

Ak Vás financie vyslovenie netlačia a neriešite každý cent, nechoďte do montovaného len kvôli cene. Keď sa vo svojom dome nebudete cítiť pohodlne, jednoducho to nestojí za to. A verte mi, podvedomie a psychika dokáže veľa.

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 523 Rodinný dom, Nitra

Čo ak zvažujem stavať svojpomocne?

Ak chcete stavať svojpomocne celý dom, odporúčam stavať murovaný. Je to v posledných desaťročiach stále tradičnejší spôsob výstavby u nás a zoženiete viac ľudí, ktorí Vám prípadne na stavbe pomôžu. Hoci doba spred 25 rokov, keď sme celé rodiny pri guláši betónovali fúrikmi základy sú za nami. Takouto svojpomocou viete cenu stlačiť podľa mojich skúseností do 20 %.

Vždy je to ale na úkor času, ktorý by ste inak venovali svojej práci a zarábaniu. Preto si treba dobre zvážiť cenu svojho vlastného času a nervov.

Neprehliadnite: Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019

Stavby drevodomov svojpomocne zvyčajne robia rôzni stolári a ľudia, ktorí s drevom vedia pracovať. Preto drevodomy jednoznačne odporúčam „laikom“ stavať len na kľúč.

Je aj možnosť, že si dáte hrubú stavbu (základy, steny, strecha, prípadne okná) postaviť na kľúč a následne ostatné veci si riadiť svojpomocne. Zohnať si lacnejšie okná, lacnejšiu podlahu, vykurovanie… Dokážete takto finálnu cenu znížiť. Pozor ale na náväznosti jednotlivých prác a hlavne zodpovednosti.

Akej zodpovednosti? Ak príde na stavbu niekto montovať okná a otvory budú zle pripravené, firmy si začnú problém, kto mal čo pripraviť a kedy, medzi sebou pohadzovať ako horúci zemiak…

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 475 Rodinný dom, Podunajské Biskupice

Montovaný dom z dreva je rýchlejšie postavený

Toto je pravda. Montovaný dom sa dá reálne postaviť aj za 3 mesiace. Murované domy potrebujú viac času, kvôli mokrým procesom, ale aj tu sa výstavba už značne zrýchľuje. Zatiaľ v rýchlosti výstavby za montovanými stále zaostávajú. Rozdiel v rýchlosti je podstatnejší pri poschodových domoch.

V montovanom dome preto môžete bývať často aj o niekoľko mesiacov (prípade aj rokov) skôr ako v murovanom. Ak napríklad bývate v prenájme, môžete cenu za prenájom preto považovať za zlacnenie oproti murovanému domu. Okrem toho, keď vidím koľko my platíme v malom byte bežné poplatky správcovi bytovky, spoločné priestory, výťah…a pod.., tak v bežne veľkom rodinnom dome aj na tomto viete ušetriť.

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 443 Rodinný dom, Oravská Jasenica

Viac vnútorného priestoru v montovanom dome

Je pravda, že montovaný dom má pri rovnakých tepelno-izolačných vlastnostiach menšie hrúbky obvodových konštrukcií. Častým argumentom realizátorov montovaných domov preto je, že na rovnakom pôdoryse máte väčšiu úžitkovú plochu.

Osobne v prípade, ak je pozemok dostatočne veľký, toto pre mňa nie je závažný argument. Dom by som aj tak navrhoval tak, aby mi veľkosti vnútri vyhovovali. Predsa, ak sa rozhodnem zmeniť murovaný dom za drevodom, nebudem teraz všetky priestory zväčšovať, keď to nepotrebujem. Budem potom musieť viac kúriť, upratovať…

Pri zmene projektu z montovaného na murovaný by som len zväčšil len hrúbku obvodových stien.

Ale ak máte stiesnené podmienky na pozemku, môže sa doslova hodiť každý centimeter. Ja napríklad výhodu tenších stien montovaných domov využívam pri rekonštrukciách, kde na existujúcom podpivničení potrebujem dostať maximálnu úžitkovú plochu domu. Často by rozširovanie do strán bolo neekonomické a treba podpivničenie využiť na maximum.

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 383 Rodinný dom, Soblahov

Drevodomy praskajú

Bežný argument murárov :). Majú sčasti pravdu. Drevo vždy trochu pracuje a môžu sa vyskytovať praskliny. Ale skúste si viac všímať interiéri murovaných stavieb, v ktorých bývate, pracujete, chodíte na návštevy… Garantujem Vám, že nájdete praskliny aj v nich. Aj v našej 5 rokov starej murovanej bytovke sú. Ja toto považujem za kozmetickú chybu, ktorá nemá žiadny vplyv na funkčnosť a treba sa zamerať na oveľa podstatnejšie detaily.

Nakoniec zopár ďalších „argumentov“

…ktoré hovoria všeobecne proti montovaným domom:

  • Montovaný dom z dreva vám zhorí… (pozrite si môj príspevok v blogu)
  • Akustika je v drevodome zlá…
  • Podlahy vŕzgajú…
  • Nedostatočná akumulácia tepla…

…. a, ktoré hovoria všeobecne proti murovaným domom:

  • Splesnivejú Vám steny…
  • Dom má zabudovanú stavebnú vlhkosť a dlho schne….

Týmito sa teraz zaoberať nejdem, lebo majú aj nemajú pravdu vždy len za konkrétnych podmienok. Závisí to hlavne od konštrucií v dome, dodržaní technologických postupov a často aj nesprávneho užívania domu… Nie je mojím zámerom v tomto článku vymenovať rôzne kombinácie materiálov, ktoré zlepšia akustiku, zabránia šíreniu ohňa alebo ako dosiahnuť aby zateplená murovaná stavba neplesnivela. Tomuto sa budem venovať v iných častiach seriálu.

Murovaný alebo montovaný drevený dom, 536 Rodinný dom, Morovno

Tak teda ako?

Murovaný alebo montovaný dom z dreva?

Nedám Vám jednoznačnú odpoveď. To jednoducho nejde. Mám ale jednoduché odporúčanie:

Vyberte si technológiu, z ktorej máte lepší pocit

Želám Vám pekný zvyšok dňa.

Fero Lehocký
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre